Analiza usterek sond lambda

03 lut 2016

Zasada, która powinna przyświecać przy wymianie każdej części mówi, że zanim zamontujemy nowy element, musimy najpierw dowiedzieć się, dlaczego zawiódł stary. Jeśli tego nie zrobimy, być może nowa część szybko podzieli los poprzedniczki, a samochód z tą samą usterką i pretensjami właściciela wróci do warsztatu. Dotyczy to również czujników tlenu, czyli sond lambda. Eksperci DENSO radzą, w jaki sposób na podstawie wyglądu sondy ustalić przyczynę jej usterki.

Przystępując do analizy, należy w pierwszej kolejności sprawdzić wtyczkę i przewód w celu upewnienia się, że nie są one uszkodzone. Jakiekolwiek uszkodzenia mają negatywny wpływ na sygnał z elementu pomiarowego. Następnie należy skontrolpwać, czy na korpusie sondy nie ma śladów uszkodzeń, które mogłyby wskazywać na wgniecenie lub pęknięcie wewnętrzne. Ważne jest, aby element pomiarowy sondy był nienaruszony, bo tylko wtedy może zapewniać prawidłowe działanie. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy wtyczka jest czysta, nienaruszona i szczelna oraz czy nie ma na niej śladów smaru, oleju lub chemikaliów. Mogą one zakłócać sygnał wyjściowy czujnika. Sonda lambda jest bowiem bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia.

Stan normalny
Rurka ochronna elementu pomiarowego jest wolna od wszelkich zanieczyszczeń i ma kolor matowy. Świadczy to o prawidłowym spalaniu w silniku.



 Zanieczyszczenie środkiem niezamarzającym
Ziarnisty szarobiały nalot, miejscami z zielonkawymi osadami.

Przyczyna:
Zanieczyszczenie wynikające z obecności płynu chłodzącego w cylindrach silnika.
Rozwiązanie:
Sprawdzić szczelność układu chłodzenia silnika, szczególnie uszczelkę głowicy i w razie potrzeby naprawić. Wymienić sondę.

Zanieczyszczenie olejem
Rozległe ciemnoszare lub czarne osady na rurce ochronnej.

Przyczyna:
Zanieczyszczenie spowodowane nadmiernym zużyciem oleju.
Rozwiązanie:
Sprawdzić silnik pod kątem wycieków oleju lub zużycia i w razie potrzeby naprawić. Wymienić sondę.

Zanieczyszczenie paliwem
Nadmierna ilość ciemnobrązowej lub czarnej sadzy.

Przyczyna:
Zanieczyszczenie spowodowane zbyt bogatą mieszanką paliwowo-powietrzną. Przyczyną może być uszkodzona grzałka sondy lub wadliwie działający układ paliwowy.
Rozwiązanie:
Sprawdzić układ paliwowy i wykonać pomiar składu spalin. Sprawdzić zasilanie grzałki sondy lambda (sondy co najmniej 3-przewodowe). Usunąć usterkę. Wymienić sondę.

Zanieczyszczenie dodatkiem do paliwa
Rozległe osady czerwone lub białe.

Przyczyna:
Zanieczyszczenie z powodu stosowania szkodliwych dodatków paliwowych lub nadmiernej ilości dodatków. Niektóre składniki dodatków mogą zanieczyścić czujnik. Składniki te, spalane w silniku, wytwarzają dymy, które mogą zanieczyścić lub zapchać element pomiarowy sondy.
Rozwiązanie:
Wyczyścić silnik i układ paliwowy w celu usunięcia dodatków. Wymienić sondę.

Zanieczyszczenie ołowiem
Błyszczące, ciemnoszare osady na rurce ochronnej sondy.

Przyczyna:
Zanieczyszczenie z powodu stosowania paliwa ołowiowego. Ołów działa na platynę, która znajduje się w czujniku sondy i w katalizatorze.
Rozwiązanie:
Opróżnić zbiornik paliwa z benzyny ołowiowej i napełnić benzyną bezołowiową. Wymienić sondę.

Po wykonaniu naprawy i wymianie zanieczyszczonej sondy lambda należy sprawdzić działanie katalizatora. Zanieczyszczenie sondy mogło bowiem doprowadzić do uszkodzenia tego elementu, zmniejszając jego sprawność.

Więcej informacji na temat sond lambda DENSO można znaleźć w bezpłatnym katalogu dostępnym na stronie www.denso-am.pl oraz w katalogu TecDoc.

Zostaw Komentarz