Nowe tarcze hamulcowe od TRW

31 paź 2016

Firma TRW rozszerza swój asortyment tarcz hamulcowych o tarcze dwuczęściowe.

Wymagania wobec tarcz hamulcowych ciągle wzrastają. Wynika to z tego, że pojazdy, dzięki coraz mocniejszym silnikom, są dynamiczniejsze i szybsze, a jednocześnie w ostatnich dziesięcioleciach stały się cięższe ze względu na rosnącą liczbę dodatkowych systemów odpowiadających za bezpieczeństwo i komfort. W efekcie energia, nad którą trzeba zapanować podczas hamowania, również się zwiększa. Tym samym rośnie ryzyko przegrzewania się tarcz hamulcowych, czego konsekwencją może być zarówno spadek siły hamowania, jak również awaria układu hamulcowego.

W tej sytuacji odpowiednie odprowadzanie ciepła odgrywa kluczową rolę w rozwoju tarcz hamulcowych. – Wykorzystujemy mnóstwo różnorodnych metod, aby przeprowadzić proces rozpraszania ciepła w kontrolowany sposób. Ważne jest też , aby w jak najmniejszym stopniu przenikało ono do innych komponentów elementów układu, czy do płynu hamulcowego. Z kolei aby zapewnić chłodzenie elementów ciernych po hamowaniu, między klockiem a tarczą hamulcową musi powstać odpowiednia szczelina wentylacyjna. Jest to zapewnione poprzez wykonanie tarcz hamulcowych z bardzo małymi tolerancjami – mówią przedstawiciele firmy TRW, która właśnie  wprowadziła do swej oferty nowy rodzaj tarcz hamulcowych. Są nimi tarcze dwuczęściowe (Semi Compound Discs), będące uzupełnieniem szerokiego porfolio produktów TRW do układów hamulcowych.

trw_semi-compound-disc-1Nowe tarcze typu Semi-Compound obejmują 24 numery katalogowe  do różnych modeli samochodów BMW (serie 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, X5 i X6). Tarcze te składają się z odpornej na korozję, aluminiowej piasty, połączonej z pierścieniem ciernym wykonanym z żeliwa szarego za pomocą specjalnych stalowych sworzni. Konstrukcja taka umożliwia lepsze rozpraszanie ciepła powstającego podczas hamowania, co zapobiega odkształcaniu się tarczy wskutek obciążenia termicznego. Jednocześnie dzięki zastosowaniu aluminium część jest lżejsza, niż tarcza jednoczęściowa. Wpływa to na zmniejszenie mas nieresorowanych, co z kolei przyczynia się redukcji zużycia paliwa, zwiększenia płynności ruchu pojazdu i poprawy kierowalności.

By ułatwić pracę mechanikom, TRW pakuje swoje tarcze hamulcowe w papier VCI, który zabezpiecza je przed wilgocią i korozją. Dzięki temu nie jest już konieczne czyszczenie przed montażem tarcz ze smaru a ponadto cząsteczki VCI, za sprawą swojej polaryzacji, zapewniają ochronę przed elektrochemicznymi reakcjami powodującymi korozję.

Zostaw Komentarz