Oleje do automatów

29 lip 2015

Liqui Moly 1Na polskich drogach przybywa samochodów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. Przed warsztatami i serwisami otwiera to nowe możliwości powiększenia zakresu usług, w tym wymiany oleju przekładniowego.

Przez długi czas przekładnie automatyczne były domeną motoryzacji amerykańskiej, w Europie montowano je niemal wyłącznie w modelach z wyższej półki. Dziś jednak skrzynie automatyczne można spotkać nawet w autach miejskich. I wszystko wskazuje na to, że ich popularność będzie systematycznie rosła.

Przez lata wokół skrzyń automatycznych narosło wiele mitów. Przede wszystkim trzeba obalić największy z nich, że w przekładniach tych nie trzeba wymieniać oleju. – To nieprawda – mówią specjaliści firmy LIQUI MOLY. – Najprościej zajrzeć do książki serwisowej pojazdu i stosować się do zaleceń producenta. Z reguły zaleca on, by olej zmieniać co 50-80 tys. kilometrów przebiegu. Jeśli auto eksploatowane jest w szczególnie trudnych warunkach, na przykład w terenie górskim, lub często holuje holuje przyczepę, częstotliwość wymian należy zwiększyć.

Olej w przekładniach automatycznych poddany jest większemu obciążeniu niż w skrzyniach manualnych. Po prostu smaruje większą liczbę elementów, których tarcie dodatkowo podnosi temperaturę samego oleju – tłumaczy Rafał Kobza, specjalista ds. szkoleń w firmie LIQUI MOLY. – Zużyty olej pogarsza działanie skrzyni, a nawet może doprowadzić do jej uszkodzenia. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zalecanego przez producenta samochodu oleju bądź częstotliwości jego wymiany, możemy skorzystać z katalogu doboru zamieszczonego na naszej stronie liqui-moly.pl. Przekładnie automatyczne potrzebują znacznie więcej oleju niż przekładnie manualne – w zależności od samochodu jest to od 6 do 9 litrów. Jego wymianę można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy polega na odkręceniu korka, spuszczeniu starego oleju i wlaniu nowego np. za pomocą specjalnej strzykawki. Tak postępując jesteśmy jednak w stanie wymienić tylko od 30 do 60 procent oleju. Lepiej więc posłużyć się więc specjalnym urządzeniem przeznaczonym do metody dynamicznej, która gwarantuje całkowitą wymiane oleju.

Obecnie w samochodach osobowych montowane są różne układy przeniesienia napędu. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami, jak skrzynie manualne i automatyczne montowane są również przekładnie bezstopniowe, zautomatyzowane, bądź dwusprzęgłowe – a do każdej przeznaczony jest inny olej – dodaje Rafał Kobza. – Dlatego w ofercie mamy sześć olejów do przekładni automatycznych. Najpopularniejsze z nich to TopTec ATF 1600 i 1800.

 

 

Zostaw Komentarz