Sortery w Zakroczymiu – próba generalna

26 kwi 2016

ILS2Zakończyły się testy mechaniczne sorterów w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS. Urządzenia zapewnią nowe możliwości logistyczne.

Testy mechaniczne sorterów montowanych w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu były tym ważniejsze, że brali w nich udział przedstawiciele dostawcy – firmy Beumer oraz przedstawiciele inwestora. W głównej roli wystąpił cross-belt sorter. Wcześniej podobny test został przeprowadzony w fabryce firmy Beumer w Niemczech.

ILS7Na potrzeby testów przygotowano towary różnej wielkości oraz o różnej wadze. Były one, po zeskanowaniu, kładzione na sorter przez pracownika magazynu. Następnie przesuwały się z prędkością 1,5 m na sekundę, aby trafić w wyznaczone miejsce. Przed testami poinformowano, że nie każdy towar będzie mógł być obsługiwany przez sorter. Mowa o częściach karoseryjnych, oponach oraz towarach przekraczających normy wagowe i gabarytowe. Dla nich  przewidziano ścieżkę manualną.

W drugiej kolejności testy przeszedł sorter wysyłkowy. Również one przebiegły bez zakłóceń.

Warto zaznaczyć, że były to testy sprawdzające wyłącznie poprawność działania elementów mechanicznych. W nadchodzących miesiącach rozpoczną się testy systemów informatycznych, w których weźmie udział firma Asseco Business Solutions, dostawca systemu WMS, który będzie musiał współgrać z oprogramowaniem firmy Beumer, aby zapewnić płynny przepływ towarów w magazynie.

Dzięki nowoczesnemu systemowi sorterów w Europejskim Centrum Logistyki i Rozwoju ILS będzie można przesortować 30 tys. sztuk towaru i 2,5 tys. paczek na godzinę. Oznacza to, że towar dotrze do klientów zdecydowanie szybciej niż dotychczas, zaś ewentualne pomyłki zostaną prawie zupełnie wyeliminowane.

ILS8Firma Beumer dokonuje obecnie programowania już zamontowanych sorterów w nowej hali magazynowej oraz przeprowadza wewnętrzne testy, mające na celu sprawdzenie poprawności działania wszystkich elementów elektrycznych, mechanicznych oraz pneumatycznych. System będzie składać się: ze stacji przyjęcia dostaw i zwrotów, taśmociągów, sortera towarów i sortera opakowań wysyłkowych.

Crossbelt sorter to sorter o poprzeczno-taśmowej konstrukcji. Towary są układane na szerokich taśmach, które poruszają się po ustalonej trasie. W przewidzianym miejscu taśma kieruje je w prawo lub w lewo. Operacja przekazania do odpowiedniego zrzutu odbywa się poprzez mechaniczne obracanie taśmy. Ryzyko pomyłek ograniczone zostanie do minimum– crossbelt sorter daje bowiem 99% pewności prawidłowego sortowania produktów.

Z kolei sorter ślizgowy zapewnia wysoką wydajność oraz dokładność sortowania wielu rodzajów produktów. To poziomy system, którego przenośnik wykonany jest z tłoczonych profili aluminiowych. Konstrukcja przenośnika stanowi zamkniętą powierzchnię, więc żaden obiekt nie może spaść lub utknąć. Elementy ślizgowe przesuwają się wzdłuż profili nośnych, zmieniając delikatnie kierunek transportowanych produktów w stronę pochylni prowadzącej do punktu odbioru. Liczba zastosowanych elementów ślizgowych zależy od długości sortowanych towarów. System umożliwia segregowanie na jedną lub na obie strony linii.

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS ma zostać uruchomione na początku 2017 roku. Obecnie zaawansowanie wszystkich robót budowlanych można ocenić na 90 – 95%. W marcu minął rok od rozpoczęcia budowy.

 

Zostaw Komentarz