Śruby głowicy

02 kwi 2017

Montując głowicę należy używać nowych śrub. Ponowne zastosowanie starych, które straciły swą elastyczność nie gwarantuje szczelności połączenia głowicy z kadłubem silnika.

Zużyta, rozciągnięta śruba
Zużyta, rozciągnięta śruba

Podczas montażu głowicy śruby ją mocujące wydłużają się przy ich dokręcaniu nawet o kilka milimetrów, ich gwint deformuje się, zaś trzony ulegają przewężeniu. Śruby takie, powtórnie zastosowane nie zapewniają już odpowiedniej i równomiernie rozłożonej siły docisku głowicy. Konsekwencją ich użycia może być awaria nowo zamontowanej uszczelki podgłowicowej po przebiegu zaledwie kilku tysięcy kilometrów.

W ciągu dziesięcioleci rozwoju motoryzacji śruby głowicy były nieustannie udoskonalane, tak by ich właściwości odpowiadały wymaganiom coraz nowocześniejszych silników. Oprócz ulepszonych materiałów, z których produkuje się dziś śruby, dokonano również modyfikacji ich konstrukcji. Zmieniła się także zalecana procedura dokręcania głowicy.

Cztery typy

We współczesnych silnikach stosuje się cztery typy śrub:

  • z krótkim gwintem walcowym (1)
    Śruba taka ma gwint umieszczony tylko na części swej długości – do maksymalnej głębokości jej mocowania. Najwyżej położony skręt gwintu jest najbardziej obciążony, dlatego też ulega najczęściej trwałemu, plastycznemu odkształceniu.
  • z długim gwintem walcowym (2)
    Ten rodzaj śrub charakteryzuje się znacznie dłuższym gwintem – z reguły aż do łba śruby. W tym też miejscu następuje rozciąganie elastyczne i plastyczne śruby. Długi gwint poprawia elastyczność śruby i zapewnia równe naprężenie na całej długości trzonu, także zapewnia większą odporność na deformację plastyczną.Rodzaje śrub
  • rozciągliwa spiralna (3)
    Śruba taka ma naniesiony na trzon jedno- lub wielorowkową spiralną bruzdę, która powoduje równomierne rozłożenie naprężeń, zapewniając w ten sposób na znacznie większą elastyczność śruby.
  • rozciągliwa z „płynącym trzonem” (4)
    Typ ten stosowany jest najczęściej w pojazdach użytkowych i charakteryzuje się zwężonym trzonem pomiędzy gwintem a łbem śruby. Rozciąganie plastyczne następuje w niegwintowanej, zwężonej części trzonu śruby.

Jak dokręcać

Stara procedura dokręcania śrub głowicy polegała na kilkuetapowym dociąganiu ich określonym momentem, aż do uzyskania elastycznego rozciągnięcia trzonu. W wyniku osiadania (zgniatania) uszczelki należało śruby po określonym czasie (przebiegu) ponownie dokręcić. Wadą tej metody był brak możliwości uzyskania równomiernego rozłożenia nacisku na całej powierzchni uszczelki oraz konieczność ponownego demontażu elementów silnika celem uzyskania dostępu do śrub.

dociaganie
Końcowa faza dokręcania śrub głowicy to zwykle dociągniecie ich o określony kąt.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, wielowarstwowych, metalowych uszczelek pod głowicę, które charakteryzują się znacznie mniejszą podatnością na osiadanie, nie ma potrzeby ponownego dokręcania. Zalecana zwykle procedura montażu z użyciem obecnie stosowanych śrub polega na dokręcaniu ich w dwóch zasadniczych etapach.  Najpierw należy dokręcić śruby w odpowiedniej kolejności, odpowiednim (niewielkim) momentem w zakresie ich elastycznego rozciągania. Dopiero wtedy dociąga się je o ściśle określony kąt – trzony śrub odkształcają się wówczas ponad swoją granicę plastyczności.

Przestrzeganie tej procedury zapewnia równomierną siłę nacisku i zapewnia szczelności połączenia głowicy z blokiem silnika.

Na podstawie materiałów firmy Erling

 

1 comments
  1. Według tego to w bloku też trzeba wymieniać gwinty ? bo skoro śruba stalowa traci gwint to masakra ci się dzieje z gwintem w aluminiowym bloku ???

Zostaw Komentarz