Warsztatowiec.info

Najnowsze artykuły

Tarcze lakierowanie ultrafioletem

Tarcze lakierowanie ultrafioletem

Kiedy kilka lat temu firma Brembo wprowadziła na rynek części zamiennych tarcze hamulcowe lakierowane metodą UV, elementy te były przeznaczone wyłącznie do pojazdów najwyższej klasy. Od tego czasu następowała ich sukcesywna popularyzacja. Obecnie w ofercie znajduje się ponad 800 modeli tarcz z lakierowaniem UV do większości pojazdów jeżdżących po europejskich drogach.

Włoski koncern wdrożył technologię malowania UV 15 lat temu i był pierwszym producentem, który wprowadził na rynek malowane tarcze hamulcowe. Od tego czasu, zapotrzebowanie na lakierowane tarcze gwałtownie wzrosło, co jest m.in. efektem wzrostu popularności obręczy kół z lekkich stopów. Ich atrakcyjny wygląd oraz znacznie bardziej otwarta geometria sprawiają, że klienci zwracają coraz większą uwagę również na wygląd tarcz hamulcowych znajdujących się za obręczami.

Stosowanie tarcz z malowaniem UV to również wygoda dla warsztatów samochodowych. Tradycyjne, nielakierowane tarcze są bowiem dla zabezpieczenia powlekane warstwą oleju, którą bezpośrednio przed montażem należy usunąć, aby nie doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach zanieczyszczenia klocków hamulcowych. Tarcze lakierowane nie wymagają odtłuszczania, mogą więc być montowane od razu po wyjęciu z opakowania. Czas oszczędza się także przy demontażu. Tarcze z lakierowaniem UV są odporne na korozję, nie zapiekają się zatem na piaście.

Pył aluminiowy zawarty w powłoce UV nadaje tarczom metaliczny blask przez cały okres ich eksploatacji. Podczas użytkowania powłoka ta ściera się jedynie z powierzchni ciernej. Tarcze firmy Brembo mają też unikatowe laserowe oznakowanie na powierzchni, umożliwiające mechanikowi szybkie oszacowanie stopnia ich zużycia.

Jednym z najważniejszych powodów, dla których wymagający klienci wybierają tarcze Brembo z lakierowaniem UV, jest ich wysoka odporność na korozję, wilgoć i temperaturę. Badania w komorze z rozpyloną solanką wykazują, że tarcze lakierowane w technologii UV są odporniejsze na korozję niż tarcze malowane tradycyjnie, przekraczając wymagania stawiane producentom części oryginalnych. Dokładnie taka sama technologia jest stosowana przy produkcji tarcz przeznaczonych na rynek części zamiennych.

Warto dodać, że powłoka UV nakładana przez Brembo wykonana jest lakierem wodorozcieńczalnym, co eliminuje konieczność użycia rozpuszczalników będących źródłem szkodliwych lotnych związków organicznych tradycyjnie stosowanych przy nanoszeniu powłok zawierających żywicę i cynk. Ponadto powłoka UV firmy Brembo jest utwardzana światłem ultrafioletowym w temperaturze pokojowej. Brak konieczności użycia temperatur powyżej 300°C niesie zaś podwójną korzyść: pozwala zaoszczędzić energię i uniknąć odkształceń geometrii spowodowanych wysoką temperaturą.

28 maja 2017, 23:57

0 Komentarzy

Brak komentarzy

Twój komentarz może być pierwszy! :-)

Napisz komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany.
Wymagane pola są oznaczone *

Najnowsze komentarze

A jeśli nie mogę znaleźć informacji o swojej sprężarce? Mam Harrison 350 na r12 właśnie [...]

Od kiedy olej na bazie polialfaolefin (PAO) jest olejem mineralnym? [...]

Ach ludzie piszą głupoty jak zawsze. Najgorsze jest to, że niektórzy z nich rzucając tekstami [...]

Kalendarz

Lipiec 2017
P W Ś C P S N
« Cze    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31