Targi oponiarskie w Essen

02 lip 2014

reifen_2014_rgbBranża oponiarska to nie tylko producenci opon. Ważne miejsce zajmują w niej również firmy działające na rzecz serwisów obsługujących ogumienie. Widać to było na Reifen 2014 Messe Essen.

Tegoroczne Targi Techniki Oponiarskiej w Essen potwierdziły rangę tej imprezy i jej międzynarodowy charakter. Dość powiedzieć, że pojawiło się na niej ok. 20 tys. gości ze 130 krajów, na których czekało 670 wystawców z 44 państw, a więc więcej niż kiedykolwiek wcześniej.

Wyróżnienia

Wśród wystawców nie mogło oczywiście zabraknąć największych producentów opon, takich jak Michelin, Pirelli, Hankook, Continental, Bridgestone czy Yokohama. I właśnie ta ostatnia firma wyróżniona została nagrodą w kategorii „Technologia i produkt” za swój najnowszy projekt aerodynamicznej opony zmniejszającej znacznie hałas powstający podczas jazdy. Dla porządku dodajmy, że w kategorii „Ochrona środowiska i zasobów” wyróżnienie przyznane zostało niemieckiemu producentowi felg aluminiowych, firmie Borbet, zaś w kategorii „Koncepcja usługi, serwisu / Proces optymalizacji” – włoskiej firmie Cemb. SYRON TiresZauważyć również wypada, że do stoisk, które budziły największe zainteresowanie należało z pewnością stoisko niemieckiej firmy Keskin Tuning, gdzie zaprezentowano sporo ciekawych felg marek Keskin i MAM, a także nowe opony marki Syron – BlueTech. Jest to tym bardziej warte odnotowania, że w niedługim czasie firma ta zamierza dostarczać na nasz rynek skonfigurowane zgodne z zamówieniem klienta obręcze z zamontowanymi na nich oponami.

Dominacja producentów

Tegoroczne targi, co ich goście przyjęli z zadowoleniem, połączone zostały z odbywająca się równolegle wystawą RubberTech Europa. Powstała dzięki temu unikalna możliwość zapoznania się z całym cyklem życia opony, począwszy od wstępnego etapu jej produkcji, poprzez produkcję właściwą i handel, aż do bieżnikowania i recyklingu. Na RubberTech Europa zaprezentowało się 53 wystawców, którzy pokazali głównie maszyny, chemikalia, surowce oraz technologie wykorzystywane w pierwszej fazie produkcji ogumienia.

Również na Reifen Messe Essen zdecydowanie dominowali wystawcy z sektora produkcji. Jednocześnie znakomita większość zwiedzających przybyłych z Francji, Polski, Belgii, Włoch czy Wielkiej Brytanii związana była z sektorem obrotu oponami i ich serwisu. W efekcie bardzo wielu z nich czyniło zamówienia w trakcie targów.

Monitorowanie w centrum uwagi

dura-vulcTargi Techniki Oponiarskiej były ważnym wydarzeniem nie tylko dla  producentów ogumienia, ale także firm związanych z rynkiem obsługi opon. Reprezentowane były przy tym zarówno renomowane marki z tej grupy, np. REMA TIP TOP, jak i mniej znane firmy, które dopiero chcą zaistnieć na globalnym rynku. Wymienić tu można amerykańską markę Dura-Vulc, gdyż już wkrótce jej wyroby takie jak łatki, sznury, kleje itp. powinny się pojawić na polskim rynku.

W centrum uwagi, nie bez powodu, znalazły się firmy z ofertą dotyczącą systemów monitorowania ciśnienia w oponach, czyli tzw.  TPMS (od angielskich słów – Tire Pressure Monitoring System). Wraz z początkiem listopada br. wchodzą bowiem w życie przepisy UE nakładające obowiązek stosowania we wszystkich nowych autach systemu umożliwiającego kierowcy wykrycie spadku ciśnienia w oponach, gdyż po pierwsze sprzyja to poprawie bezpieczeństwa, po wtóre zaś pozwala zapobiec uszkodzeniu opony. Swoją ofertę w tej  mierze pokazały m.in. znane na rynkach zachodnich firmy Schrader, Aligator, CUB Elecparts.

Cub Sensor AidW gamie wyrobów tej ostatniej nie mogło zabraknąć czujników UniSensor oraz programatorów SensorAid. Zdobyły one bowiem znaczną popularności w USA, a następnie w większej części Skandynawii oraz zachodniej Europy. Od niedawna są także dostępne w Polsce za pośrednictwem firmy Global Traders, ich generalnego dystrybutora. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość zduplikowania w prosty sposób oryginalnego czujnika i zastąpienia go zamiennikiem.

Waldemar Michałowski
Global Traders

Zostaw Komentarz