TPMS, czyli nadchodzą zmiany

06 sie 2014

Od 1 listopada bieżącego roku każdy nowy samochód osobowy będzie musiał być wyposażony w system monitorowania ciśnienia w oponach. System ten ma zwiększyć bezpieczeństwo jazdy i przyczynić się do ograniczenia emisji spalin. Choć wielu producentów samochodów już od jakiegoś czasu montuje go w swych wybranych autach, to dopiero teraz można oczekiwać małej rewolucji w serwisach zajmujących się  ogumieniem.

TPMS to skrót od angielskich słów Tire Pressure Monitoring System, którymi określane są układy stworzone w celu monitorowania ciśnienia w oponach (i ich temperatury). Parametr ten, wyświetlany  w czasie rzeczywistym na desce rozdzielczej, przekazywany jest  drogą radiową przez znajdujący się w środku każdej opony czujnik (sensor) montowany zazwyczaj do zaworu koła. Dzięki temu kierowca jest informowany, gdy z ogumieniem dzieje się coś niedobrego, co ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa jazdy, ale także jej ekonomii. Odpowiednio reagując na ostrzegawcze sygnały płynące z czujników prowadzący pojazd ma bowiem możliwość:

  • przeciwdziałać zwiększonemu zużyciu ogumienia;
  • zapobiec wydłużeniu się drogi hamowania i nieoczekiwanemu zachowaniu pojazdu przy nagłych manewrach;
  • zmniejszyć zużycie paliwa, a tym samym i emisję spalin.

na feldzeNieuniknione zmiany

Obowiązek stosowania systemów TPMS przez producentów samochodów niewątpliwie spowoduje zmiany w serwisach zajmujących się obsługą ogumienia. Będą one wszak znacznie częściej niż obecnie spotykały się z czujnikami TPMS, co zmusi je do zajęcia się również wymianą i obsługą tych urządzeń. Jeśli wyzwania tego nie podejmą, stracą klientów, którzy poszukają sobie zakładów oferujących kompleksowe usługi. Wygrane wtedy będą zwłaszcza te warsztaty, które jako pierwsze doposażą się w odpowiednie narzędzia oraz zapas czujników na wymianę.

Trzeba zainwestować

A wszystko dlatego, że nawet zwykłą wymianę opony we wnętrzu której kryje się czujnik TPMS przeprowadza się trochę inaczej, niż opony bez czujnika. Całą operację należy zacząć od diagnostyki czujników zamontowanych w aucie. Zapobiegamy bowiem w ten sposób ewentualnym pretensjom klienta, jeżeli któryś z czujników nie działa właściwie i wymaga wymiany. Dodajmy w tym miejscu, iż generalnie potrzeba instalacji nowego czujnika zachodzi, gdy:

  • czujnik nie wysyła sygnału;
  • bateria czujnika jest na wyczerpaniu;
  • czujnik uległ uszkodzeniu (tak podczas jazdy jak i w trakcie wymiany opon);
  • montowany jest nowy zestaw opon.


Jeśli diagnostyka wykaże, że coś z czujnikami jest nie tak, serwis powinien być w stanie usterkę od ręki usunąć. Istotna jest zatem nie tylko sprawność pracowników warsztatu w wymianie opon, ale także to czy mają oni do dyspozycji czujniki zamienne, czy potrafią je w odpowiedni sposób zamontować, czy mają urządzenie pozwalające je zresetować lub odpowiednio zaprogramować itd. A zatem serwis, który nie chce stracić klienta, musi niestety zainwestować w zapas czujników, urządzenia do diagnozowania, programowania i naprawiania różnych usterek pojawiających się w związku z użytkowaniem TPMS a także w przeszkolenie pracowników.

programator
Kluczowe urządzenie

Kluczowym elementem tych inwestycji będzie zakup urządzenia umożliwiającego:

  • diagnozowanie czujników ciśnienia TPMS;
  • klonowanie czujników ciśnienia TPMS;
  • programowanie czujników ciśnienia TPMS.

Jednym z dostępnych na rynku urządzeń spełniających te warunki jest SENSOR AID, który pozwala obsłużyć systemy TPMS montowane w 95% aut poruszających się po europejskich drogach. Zdaje egzamin także w przypadku nowych modeli, albowiem producent urządzenia regularnie udostępnia bezpłatne aktualizacje oprogramowania, w tym rozszerzające listę obsługiwanych samochodów o auta wchodzące właśnie na rynek.

Przy użyciu SENSOR AID możliwe jest rozkodowanie wszystkich rodzajów czujników stosowanych w systemach TPMS, bez względu na producenta oraz stan czujnika. Urządzenie skanuje czujniki wykorzystując antenę, która znajduje się po obu jego stronach, co niewątpliwie ułatwia posługiwanie się nim. Pracuje ona z takimi samymi częstotliwościami jak czujniki, czyli 433MHz oraz 315MHz. Programator Sensor AID spełnia wszystkie wymagania normy (EC) Nr. 661/2009.

kompletJak już zostało wspomniane urządzenie pozwala skopiować oryginalny czujnik. Nie trzeba więc korzystać z procedury serwisowej (kosztownej jak każda usługa w ASO). Umożliwia również skopiowanie czujnika, który już nie działa. Dokonuje się tego poprzez ręczne wpisanie nr ID oryginalnego czujnika. Operacje te nie powinny nikomu sprawić problemu, gdyż SENSOR AID ma intuicyjne menu, a wszystkie ważne informacje pojawiają się na wyświetlaczu.

Zadbano również o trwałość urządzenia. Otacza je solidna gumowa ramka chroniąc przed uszkodzeniami podczas codziennej pracy, ponadto jest ono dostarczane w specjalnej walizce, gwarantującej bezpieczne przechowywanie. Dodajmy jeszcze, że SENSOR AID wyposażony został w gniazdo USB poprzez które, po podłączeniu do komputera, dokonuje się aktualizacji oprogramowania.

Czujniki do kompletu

Firma Global Traders, która jest dystrybutorem urządzenia, ma w swej ofercie również czujniki do systemów TPMS. Noszą one nazwę UNI SENSOR i pochodzą od tego samego producenta, firmy CUB TPMS, więc nie ma obaw, że nie będą współdziałać z SENSOR AID.
315 MHz433 MHz

UNI SENSOR jest uniwersalnym, programowalnym czujnikiem TPMS. Za pomocą urządzenia SENSOR AID, może być przeprogramowany oraz aktywowany dla wybranego pojazdu, co oznacza, że może być zamiennikiem uszkodzonego lub niedziałającego oryginalnego czujnika bez potrzeby przeprogramowania komputera w aucie. Mówiąc inaczej SENSOR AID pozwala stworzyć z UNI SENSOR czujnik „sklonowany” lub „zamiennik” (bez klonowania).

By stworzyć czujnik sklonowany, urządzenie skanuje oryginalny czujnik i kopiuje jego numer ID na czysty UNI SENSOR. Można też uzyskać „zamiennik” bez klonowania. Pomijana jest wtedy procedura kopiowania ID, zamiast tego musimy wybrać model auta w urządzeniu SENSOR AID, a ono wyśle odpowiednie ID do pustego czujnika UNI SENSOR. Operacje te nie zajmują wiele czasu, w pół minuty można uzyskać 1 sklonowany czujnik lub 4 zamienniki.

Nie skomplikowana procedura

W obu przypadkach procedura postępowania nie jest skomplikowana. Przy klonowaniu wygląda ona następująco:

  • w urządzeniu SENSOR AID wybieramy markę samochodu, jego model, rok produkcji;
  • wybieramy funkcję „Auto duplicated”;
  • kładziemy oryginalny czujnik z boku urządzenia SENSOR AID i kopiujemy jego ID;
  • wkładamy nowy czujnik UNI SENSOR do urządzenia i zapisujemy skopiowane ID;
  • czujnik został zakodowany.

Aby stworzyć zamiennik czujnika, musimy z kolei:

  • w urządzeniu SENSOR AID wybrać markę pojazdu (jego producenta), a następnie model auta i rok produkcji;
  • następnie wybieramy funkcję „Program Blank Sensor”;
  • wkładamy nowy czujnik UNI SENSOR, który ma być zaprogramowany i naciskamy enter;
  • gdy na ekranie pojawi się napis „success”, wkładamy kolejny pusty czujnik i znów naciskamy enter. Krok ten powtarzamy, aż uzyskamy tyle czujników, ile nam potrzeba.
  • czujniki zostały zakodowane

Lepsze i tańsze

Czujniki produkowane przez CUB TPMS spełniają wszelkie normy dotyczące elementów układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu, co więcej przewyższają fabrycznie montowane sensory bardziej żywotną baterią, gdyż jest ona w stanie bezproblemowo pracować nawet 7 lat (w dostarczanym czujniku bateria ta pozostaje wyłączona, aż do momentu, gdy czujnik zostanie zaprogramowany i zainstalowany w aucie).

UNI SENSOR jest montowany przy użyciu zaworu o kącie przylegania  regulowanym w przedziale od 12 do 40 stopni. Rozwiązanie takie spotkać można tylko w czujnikach dostarczanych przez CUB TPMS, albowiem zostało przez te firmę opatentowane. Istnieje przy tym możliwość wymiany samego zaworu (a nie w komplecie z czujnikiem)  co daje swobodę manewru, gdy uszkodzeniu ulegnie tylko zawór. Nie wszystkie oryginalne czujniki stwarzają taką możliwość.

Dodać także należy, że czujnik można wielokrotnie przeprogramowywać (do 100 000 razy), a przede wszystkim, że kosztuje wyraźnie mniej niż oryginalny. Klonowany UNI SENSOR w większości przypadków jest od 30 do 70% tańszy od oryginału.

Wideoinstrukcje

Na zakończenie wspomnijmy jeszcze, że na stronie www.cub-tpms.pl  znaleźć można wiele informacji na temat czujników ciśnienia, w tym także filmy instruktażowe w języku polskim dotyczące programowania   czujników UNI SENSOR za pomocą urządzenia SENSOR AID a także montażu tychże czujników. Umieszczone jest na niej również oprogramowanie, które umożliwia aktualizację urządzenia Sensor Aid o nowe funkcje oraz dodatkowe modele obsługiwanych aut. Aktualizacje są w pełni darmowe.

Waldemar Michałowski
Global Traders

2 komentarze
  1. artykuł panikarzy i mącicieli-w wiekszości aut czujniki to przeszłość .Cisnienie mierzy sie przez pomiar obwodu koła a nie zadne czujniki

    1. Z tego co czytałem na innych stronach, głównie niemieckich bo mieszkam w Berlinie, czujniki OBOWIĄZKOWO będą we wszystkich kołach we wszystkich autach od listopada tego roku. A sposób mierzenia ciśnienia przez pomiar obwodu koła to właśnie PRZESZŁOŚĆ 🙂 Coś podobnego mam w AUDI. Przejdź się do dowolnego salonu dowolnego producenta i zapytaj…

Zostaw Komentarz