Tuleje z pełnej gumy

28 maj 2014

Według zapewnień producenta wykonane z pełnej gumy tuleje wahacza charakteryzują się większą trwałością i lepszymi parametrami niż fabrycznie montowane hydrotuleje.

Założona w roku 1958 firma Wulf Gaertner Autoparts jest do dzisiaj przedsiębiorstwem rodzinnym, prowadzonym przez właścicieli, nie notowanym na giełdzie, działającym na wolnym rynku części zamiennych . Od roku 1995 produkuje pod nazwą MEYLE własne części zamienne do samochodów osobowych, dostawczych i pojazdów użytkowych.

Ostatnio gama tych części powiększyła się o tuleje metalowe-gumowe MEYLE-HD przeznaczone do popularnych modeli Forda i Volvo. Według zapewnień producenta te wykonane z pełnej gumy elementy charakteryzują się większą trwałością i lepszymi parametrami niż fabrycznie montowane hydrotuleje. Firma jest o tym tak przekonana, że udziela na nowe tuleje czteroletniej gwarancji.

Nasze tuleje, inaczej niż oryginalne hydrotuleje, powstają wyłącznie ze stali oraz wysokiej jakości naturalnego kauczuku, tym samym dają sobie radę bez płynu – mówi Sven Nielsen, kierownik Działu Techniki w firmie Wulf Gaertner Autoparts. Ponieważ tuleje mają istotny wpływ na komfort jazdy, wiele części oryginalnych ma relatywnie miękkie hydrotuleje. To zmniejsza jednak ich trwałość, ponieważ przy silnych obciążeniach, powstających np. przy pokonywaniu dziur w drodze czy gwałtownym hamowaniu, hydrotuleje ulegają lekkim uszkodzeniom, co prowadzi do nieszczelności – wyjaśnia Sven Nielsen. – Gdy zaś płyn wycieka z tulei, zmienia się jej sztywność, co ma wpływ na prowadzenie koła. Konsekwencją może być między innymi niestabilne prowadzenie samochodu, szarpanie przy hamowaniu i obniżony komfort jazdy. Właściciele samochodów powinni w takim przypadku działać szybko.

Ponieważ nowa tuleja MEYLE-HD nie potrzebuje płynu, nie może ulec uszkodzeniu z powodu nieszczelności. Do uszkodzeń może jednak dojść w wyniku nieprawidłowego montażu: Jeśli montuje się tuleje w nieobciążonej pozycji, istnieje niebezpieczeństwo powstania pęknięć i poluzowania połączenia guma-metal – tłumaczy Sven Nielsen. – Jest to związane z tym, że tuleje metalowo-gumowe mogą być obciążane tylko do z góry zdefiniowanego kąta skrętu. Dlatego końcowe operacje przy montażu bezwzględnie należy przeprowadzać, gdy samochód stoi na kołach.

Do tego zawsze należy wymieniać tuleje z obu stron danej osi, ponieważ inaczej wpływa to na prowadzenie pojazdu – wskazuje Sven Nielsen. Po czym dodaje: – Tuleja MEYLE-HD do wahacza poprzecznego daje się wymienić pojedynczo – tak więc przy uszkodzeniu tulei nie trzeba wymieniać kompletnego wahacza poprzecznego. Niezależne warsztaty są więc w stanie zaoferować swoim klientom naprawę korzystną cenowo i czasowo.

Zostaw Komentarz