Zestawy Ruville do łańcuchowych napędów rozrządu

10 maj 2016

Liczba  produkowanych na świecie pojazdów z łańcuchowym układem rozrządu wzrasta każdego roku. Aby wymiana takiego układu przebiegała bez problemu, Schaeffler Automotive Aftermarket oferuje zestawy zawierające wszystkie potrzebne do tego części, a ponadto udostępnia instrukcje poprawnego montażu i dzieli się informacjami o najczęściej popełnianych błędach.

Bogate doświadczenie zdobyte przy wprowadzaniu na rynek części zamiennych zestawów łożysk sprawiło, że firma Schaeffler Automotive Aftermarket stała się ekspertem w rozwoju nowoczesnych zestawów naprawczych. Dzięki temu dziś firma oferuje takie komplety także do silników, układów zawieszenia i przeniesienia napędu pod należącą do niej marką Ruville. Klienci z ponad 100 krajów wybierający te zestawy mogą więc być pewni jakości składających się na nie elementów.

Wymagania co do układów rozrządu łańcuchowego

Oferta zestawów Ruville obejmuje m.in. komplety części do napraw łańcuchowego napędu rozrządu. Każdorazowo tworzone są one tak, by zawierały wszystkie elementy przewidziane do konkretnego modelu samochodu. Poza łańcuchem w zestawie znajdują się więc prowadnice napinające oraz prowadzące, jak również napinacz łańcucha czy inne elementy wymagane do prawidłowego przeprowadzenia wymiany.

Chociaż łańcuchowe napędy rozrządu uważane są za bezobsługowe, to również ich elementy podlegają zużyciu. Oddziałujące na nie siły i wibracje powodują bowiem duże obciążenie poszczególnych części, a zwłaszcza łańcucha oraz kół rozrządu. Jednocześnie zawsze należy mieć na uwadze, że napęd łańcuchowy skryty jest pod pokrywami, co uniemożliwia kontrolę zużycia jego elementów podczas okresowych przeglądów auta. Tymczasem nadmierne zużycie tych części łatwo doprowadzić może do bardzo poważnej awarii silnika.

Przy okazji warto zauważyć, że coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące emisji dwutlenku węgla spowodowały, iż producenci samochodów coraz chętniej sięgają po turbodoładowane silniki o małej pojemności i dużej mocy. W nich zaś zwykle, z wielu przyczyn, w napędzie rozrządu wykorzystywany jest łańcuch. W jednostkach tych zmuszany jest on, wraz z innymi elementami tworzącymi napęd rozrządu, do pracy pod zdecydowanie większym obciążeniem niż w silnikach „pełnowymiarowych”, co niestety przynosi skutek w postaci zmniejszenia żywotności samego łańcucha, a także towarzyszących mu części. By temu przeciwdziałać, inżynierowie Ruville zalecają, aby szczególną uwagę zwracać na dobór oleju silnikowego i terminy jego wymiany. Zalecają także, by pilnie baczyć na sygnały świadczące o nadmiernym zużyciu napędu rozrządu i podejmować szybką interwencję w przypadku ich zauważenia.

Objawy zużycia

Pierwszym sygnałem jest przeważnie grzechotanie słyszalne podczas pracy silnika. Jeśli łańcuch jest bardzo wyciągnięty, kierowca może zauważyć zmniejszoną moc lub nierówną pracę jednostki napędowej. Mogą również pojawić się kody usterek w pamięci sterownika silnika, takie jak „błąd sygnału z czujnika wału korbowego” czy „nieprawidłowy sygnał z czujnika położenia wałka rozrządu”, gdyż przy wyciągniętym łańcuchu następuje niewłaściwa synchronizacja wałka rozrządu z wałem korbowym.

Jeśli objawy te zostaną zignorowane i naprawa na czas nie zostanie dokonana, łańcuch może przeskoczyć na kołach zębatych lub nawet się zerwać. Nieuchronnie skutkuje to poważnym uszkodzeniem, a nawet całkowitym zniszczeniem silnika.

Zawsze komplet

Przeprowadzając wymianę zużytego łańcucha profesjonalny mechanik zawsze wymienia także inne elementy napędu rozrządu. Tylko bowiem kompleksowa naprawa gwarantuje długotrwały skutek. Nie przestrzeganie tej zasady spowodować może, że stare części przyśpieszą zużycie nowych i skrócą istotnie czas ich eksploatacji.

Profesjonalny mechanik chętnie sięga przy tym po gotowe zestawy części przeznaczone do wymiany łańcucha rozrządu. Nie musi bowiem wtedy się trudzić z wyszukiwaniem poszczególnych elementów, a jednocześnie ma pewność, że o czymś nie zapomniał i że wszystko będzie do siebie pasowało.

Zgodnie z zaleceniami

By efekt wymiany był właściwy, nie wystarczy jednak sam, nawet najwyższej jakości komplet części.  Cała operacja jego montażu musi być jeszcze przeprowadzona  zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne jest również, szczególnie w przypadku nowszych samochodów, aby mechanik wykasował stare ustawienia i dokonał adaptacji nowych w module sterowania silnikiem.
W kwestiach tych Schaeffler Automotive Aftermarket również przychodzi z pomocą przygotowując informacje o częstych przypadkach błędów montażowych oraz instrukcje poprawnego montażu.

Na przykładzie

Jak to wszystko wygląda w praktyce, najlepiej pokazać na konkretnym przykładzie. Oto procedura wymiany łańcucha rozrządu marki Ruville w silniku 1.2 TSI grupy Volkswagen.

_1•  Spuścić płyn z układu chłodzenia silnika.

•  Wymontować prawe przednie nadkole.

•  Zaznaczyć na pasku napędzającym osprzęt kierunek, w jakim się porusza i zdemontować pasek.

•  Wymontować przewody gumowe układu chłodzenia silnika znajdujące się przy górnej osłonie łańcucha rozrządu.


_2

 

•  Odkręcić śruby i zdemontować górną osłonę rozrządu.






_3


• 
Odkręcić zaślepkę znajdującą się po lewej stronie koła pasowego z boku bloku silnika.

•  Włożyć trzpień blokujący wał korbowy. Obracać wał korbowy zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do wyczuwalnego oporu.




_4

 

•  Wymontować plastikowy króciec znajdujący się z tyłu pokrywy zaworów i zamontować blokadę wałka rozrządu.

•  Wymontować miskę olejową.
Uwaga: Jeśli blokady wałka rozrządu nie można właściwie zamontować, oznacza to, iż ustawienie faz rozrządu jest nieprawidłowe (możliwe zużycie łańcucha rozrządu).

_5

 

•  Odkręcić śrubę centralną koła pasowego i wymontować koło pasowe.

•  Odkręcić śruby i wymontować dolną obudowę łańcucha rozrządu.


_6


• 
Wymontować napinacz łańcucha rozrządu.





_7

•  Odkręcić śrubę centralną koła zębatego wałka rozrządu blokując koło narzędziem specjalnym.

•  Wymontować koło zębate wałka rozrządu, łańcuch oraz prowadnice.



_8

•  Przed montażem nowego łańcucha rozrządu zamontować prowadnice prowadzącą i napinającą łańcuch.

•  Włożyć nowy łańcuch od góry.

•  Zamontować łańcuch na kole zębatym wału korbowego.


_9

•  Zamontować łańcuch na nowym kole zębatym wałka rozrządu.

•  Zamontować śrubę centralną koła zębatego wałka rozrządu i dokręcić lekko palcami.

•  Zamontować napinacz łańcucha rozrządu i dokręcić momentem zalecanym przez producenta.

•  Dokręcić śrubę centralną koła zębatego wałka rozrządu momentem zalecanym przez producenta po zablokowaniu koła narzędziem specjalnym.

•  Wymontować narzędzia blokady rozrządu.

•  Obrócić wał korbowy dwa obroty zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

•  Sprawdzić poprawność ustawienia rozrządu.

•  Dokręcić śrubę centralną koła zębatego wałka rozrządu 90 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

•  Zamontować pozostałe elementy w kolejności odwrotnej do demontażu.

W trakcie całego procesu wymiany łańcucha należy jednocześnie stosować się do następujących generalnych wytycznych:

⇒  jeśli we wnętrzu silnika widoczne są metaliczne lub inne zanieczyszczenia, należy oczyścić kanały olejowe, zamontować nowy filtr oleju oraz wymienić olej;

⇒  wszelkie łożyska i elementy współpracujące przed zamontowaniem w silniku powinny zostać nasmarowane.

⇒  zawsze należy stosować się do zalecanych przez producenta momentów dokręcania;

⇒  zawsze należy używać przewidzianych przez producenta narzędzi specjalnych;

⇒  nigdy nie wolno obracać silnikiem pokręcając wałkiem rozrządu;

  zawsze należy używać nowych śrub.

 

Zostaw Komentarz