10 lat świec zapłonowych DENSO TT

09 lip 2019

DENSO świętuje 10-lecie świec zapłonowych Twin Tip (TT). Są one dostępne w wersji niklowej oraz irydowej i zapewniają obecnie 87% pokrycie parku pojazdów w Europie. Od czasu wprowadzenia niklowej świecy TT w 2009 roku oraz świecy Iridium TT sześć lat później zakres ich zastosowań stale się powiększa. Udział świec TT w rynku wzrastał w ciągu ostatnich sześciu lat o 25% rocznie.

Świece zapłonowe muszą działać w trudnych warunkach, wytrzymując bardzo wysokie temperatury, wysokie ciśnienie, duże prędkości obrotowe silnika i jego obciążenie. Aby zapewnić wyjątkową wydajność świec, DENSO produkuje szereg świec zapłonowych z elektrodami wykonanymi z materiałów, które znacząco zmniejszają ich zużycie. Zastosowanie zaawansowanej technologii, takiej jak Twin Tip DENSO, zapewnia jeszcze większą wydajność przez dłuższy czas.

Nikiel…

Niklowe świece zapłonowe TT, wprowadzone na rynek w 2009 roku, powstały w oparciu o inną technologię – Super Ignition Plug (SIP) – która jest najbardziej zaawansowaną technologią świec zapłonowych dostępną na rynku, zazwyczaj wykorzystywaną w zaawansowanych silnikach o specyficznych wymaganiach dotyczących emisji i wydajności.

Elektrody większości zwykłych świec niklowych to dwie duże, płaskie powierzchnie, które mogą ograniczać rozprzestrzenianie się płomienia. Opatentowana przez DENSO niklowa świeca zapłonowa TT ma elektrodę środkową wykonaną ze stopu niklowego i wysuniętą elektrodę masy o średnicy zmniejszonej do 1,5 mm. Mniejsza średnica elektrody oznacza mniejsze napięcie potrzebne do przeskoku iskry, a tym samym niezawodny rozruch nawet w niskiej temperaturze otoczenia. DENSO podaje, że niklowe świece TT zapewniają wydajność zbliżoną do świec platynowych w cenie standardowych świec niklowych.

Dzięki opracowaniu świec zapłonowych wykorzystujących bardziej wydajną technologię niż ta jaka jest stosowana w produktach OE, możliwe było skonsolidowanie wielu numerów części i zapewnienie klientom rynku wtórnego mniejszego portfolio o szerszym zastosowaniu. Obecnie linia świec zapłonowych TT ma zastosowanie w wielu markach i modelach pojazdów, zapewniając mechanikom dostęp do świec zapłonowych, które często przewyższają wydajnością alternatywne świece OE.

…i iryd

Linia świec zapłonowych TT została znacząco wzmocniona w 2015 r., kiedy DENSO wprowadziło na rynek irydowe świece zapłonowe TT. Świeca zapłonowa Iridium TT ma najcieńszą na świecie elektrodę środkową o średnicy 0,4 mm, co przekłada się na zwiększoną moc i skuteczniejszy zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Ponadto elektroda środkowa w świecach Iridium TT została wykonana ze stopu irydu i rodu – charakteryzującego się najwyższą zawartością irydu na rynku – a elektroda masowa ze stopu platyny. Pozwoliło to na wydłużenie żywotności świec do 120 000 km, ponad trzy razy więcej niż w przypadku standardowych świec niklowych.

Świece zapłonowe Iridium TT zostały zaprojektowane tak, aby zapewniały większą moc, lepszy moment obrotowy i większą oszczędność paliwa niż jakakolwiek inna świeca zapłonowa dostępna na rynku, co w efekcie daje szybszy rozruch, płynniejszą pracę silnika na biegu jałowym i niższe emisje, nawet w porównaniu z odpowiednikami wytwarzanymi na rynek OE.

Szeroka dostępność

Obecnie skonsolidowana linia świec zapłonowych TT składa się z 35 numerów części – 16 świec niklowych i 19 świec irydowych – zapewniających 87% pokrycie europejskiego parku pojazdów. Z okazji dziesięciolecia technologii TT, DENSO planuje jeszcze bardziej rozszerzyć ofertę. Wiele nowych modeli silników jest wyposażanych fabrycznie w irydowe świece zapłonowe, dlatego DENSO nieustannie rozszerza portfolio świec Iridium TT o nowe zastosowania. Równolegle konsekwentnie uzupełniana jest także gama niklowych świec TT, by wypełniać luki pojawiające się w parku samochodowym.

DENSO dostarcza świece zapłonowe od 1959 roku. Wszystkie są opracowywane i produkowane we własnych fabrykach, które mają certyfikaty QS 9000 oraz ISO 9000.

 

Zostaw Komentarz