115. urodziny firmy Castrol

30 lip 2014

W tym roku mija 115 lat od czasu, kiedy Charles Wakefield założył przedsiębiorstwo znane obecnie jako Castrol. Dziś oleje tej marki stosowane są przez miliony użytkowników samochodów, motocykli i innych pojazdów, używane są także w sporcie motorowym.

Charles Wakefield - założyciel firmy Castrol
Charles Wakefield – założyciel firmy Castrol
Pierwszy-olej-Castrol-po-rejestracji-marki-w-1909-
Pierwszy-olej-Castrol-po-rejestracji-marki-w-1909-

Firma Castrol powstała w 1899 roku i początkowo zajmowała się produkcją oraz sprzedażą środków smarnych do lokomotyw i ciężkich maszyn. W pierwszych latach działalności przedsiębiorstwo nazywało się tak jak jego założyciel – C.C. Wakefield. Marka Castrol pojawiła dekadę później, kiedy Wakefield odkrył, że dodatek oleju rycynowego (ang. castor oil) znacząco poprawia parametry środków smarnych.

Dziś Castrol, należący od 2001 roku do grupy BP, jest jednym z czołowych światowych producentów środków smarnych, płynów technologicznych i eksploatacyjnych. Firma dostarcza produkty dostosowane niemal do każdego rodzaju pojazdów, a zaawansowane rozwiązania są tworzone w centrach technologicznych w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. W Polsce Castrol jest obecny już od ponad 85 lat.

Najnowszy olej Castrol EDGE Titanium™-2014
Najnowszy olej Castrol EDGE Titanium™-2014

Przedstawiciele firmy Castrol podkreślają, że elementem jej biznesowej strategii jest współpraca z koncernami samochodowymi. Takie podejście prezentował sam założyciel, który już w 1913 roku zauważył, że właściciele samochodów marki Ford mają problemy z doborem oleju silnikowego. Opracował wówczas specjalną odmianę oleju, przeznaczoną do Fordów. Dzięki współpracy z producentami samochodów można dopasować właściwości oleju do wymagań poszczególnych typów silnika. Wśród marek, które rekomendują oleje Castrol, są dziś – poza Fordem – również Audi, BMW, Honda, Chevrolet, Opel, Mini, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Seat i Skoda, a także MAN i DAF.

W swoje 115. urodziny firma Castrol wprowadziła na rynek nową rodzinę olejów Castrol EDGE Titanium FST™. Jednym z atutów oleju wzmocnionego metaloorganicznym polimerem tytanu jest dwukrotnie mocniejszy film, który zabezpiecza współpracujące ze sobą elementy silnika. Prace nad nowym produktem trwały ponad 5 lat, a parametry nowych olejów pozwolą na ich stosowanie również w silnikach, które są dopiero projektowane.

Castrol przywiązuje wielką wagę do motorowego wyczynu. Firma wielokrotnie uczestniczyła w biciu rekordów prędkości na lądzie, wodzie i w powietrzu. W latach 20. i 30. XX wieku rekord prędkości na lądzie poprawiono aż 23 razy. W 18 przypadkach silniki tych maszyn smarował olej Castrol. Obecnie rekord prędkości na lądzie wynosi 1228 km/h i należy do Andy Greena i bolidu Thrust SSC. Już wkrótce zostanie podjęta próba pobicia tego wyniku w bolidzie Bloodhound. Jego replikę można było obejrzeć na tegorocznym Pikniku Naukowym w Warszawie. W planach na 2015 rok jest osiągnięcie prędkości 800 mil/h (1287 km/h), a rok później nawet 1000 mil/h (1609 km/h). Trwają także przygotowania do zmierzenia się z motocyklowym rekordem prędkości. Celem konstruktorów 1000-konnego jednośladu Castrol Rocket jest osiągnięcie prędkości co najmniej 400 mil/h, czyli ok. 640 km/h.

Rekordy Castrol - Bluebird 300 mph w 1935 r.
Rekordy Castrol – Bluebird 300 mph w 1935 r.
Bloodhound-na-Pikniku-Naukowym-2014-Polskiego-Radia-i-Centrum-Nauki-Kopernik
Bloodhound na Pikniku Naukowym 2014 Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Volkswagen Castrol Cup 2014 - profesjonalna polska seria wyścigowa
Volkswagen Castrol Cup 2014 – profesjonalna polska seria wyścigowa

Marka Castrol pojawia się praktycznie we wszystkich dyscyplinach sportów motorowych. Samochody takich marek jak Audi, BMW czy Volkswagen z charakterystycznym logo Castrol wielokrotnie wygrywały najważniejsze imprezy. Wystarczy wymienić tylko te z ostatnich lat – trzykrotny triumf w Rajdzie Dakar, mistrzostwo świata kierowców i producentów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata, triumf w wyścigowej serii DTM i zwycięstwa w bodaj najtrudniejszym wyścigu długodystansowym Le Mans. Także w Polsce Castrol od lat wspiera wyróżniających się sportowców. Marka angażuje się też w całoroczny puchar Volkswagen Castrol Cup, w którym startuje 24 zawodników z całej Europy.

Ciekawostką świadczącą o historycznej ciągłości działalności firmy Castrol, jest fakt, że jeden z jej pierwszych produktów firmy – smar do końskich kopyt wciąż jest produkowany. Stosuje się go m.in. w stajniach należących do brytyjskiego dworu królewskiego.


 


Zostaw Komentarz