125 lat firmy Dunlop

21 sie 2013

Historia marki Dunlop związana jest nie tylko z samochodami. Pierwsze opony John B. Dunlop stworzył wszak do trójkołowego rowerka swego syna, zaś firma, która wzięła nazwę od wynalazcy ogumienia pneumatycznego wytwarzała i wytwarza je także do wszelkich innych pojazdów, a także do samolotów. Marka Dunlop ma swe miejsce również w historii sportu, nie tylko zresztą motorowego.

 

Dunlop to dziś jeden z czołowych dostawców ogumienia klas high performance i ultra high performance. A ponieważ firma należy jednocześnie do najstarszych w branży oponiarskiej, zna ją chyba każdy fan motoryzacji, a już na pewno każdy miłośnik sportów motorowych. Niemal od początku swego istnienia Dunlop postawił bowiem na sport, nie tylko zresztą motorowy.

 Ciekawostki sprzed lat

Zacznijmy jednak od kilku ciekawostek. Pierwsza jest taka, że krótko po tym, jak pojawiły się pierwsze opony Dunlop do motocykli, firma zaczęła dostarczać je również do samolotów. Miało to miejsce w roku 1910, dziś branżą lotniczą zajmuje się specjalny dział o nazwie Dunlop Aviation.

Druga dotyczy początków obecności firmy w Polsce. Otóż jej pierwsze przedstawicielstwo powstało w naszym kraju wiosną 1928 r. W ofercie miało nie tylko opony i dętki do samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów, ale także do motocykli. Ponadto prowadziło sprzedaż m.in. gumowanego płótna oraz innych wyrobów z gumy i kauczuku naturalnego. Dodajmy jeszcze, że przy siedzibie powstał sklep Macinlop oferujący buty tenisowe, piłki golfowe i tenisowe Fort, a także rakiety do tenisa.

Nie wszyscy zapewne też wiedzą, że związek firmy Dunlop z kolarstwem nie skończył się na trójkołowym rowerku. Ba, historia sportowych sukcesów oraz tysięcy zwycięstw odnoszonych przez pojazdy wyposażone w ogumienie marki Dunlop rozpoczęła się właśnie od kolarstwa. Otóż w roku 1889, a wiec 114 lat temu, William Hume jako pierwszy użył ogumienia Dunlop i zwyciężył w rowerowym wyścigu w Dublinie.

 Pierwsze zawody – pierwsze zwycięstwa

Zaraz po tym przyszedł czas na zawody motocyklowe. Dunlop zaczął odnosić w nich sukcesy już kilkanaście lat po wyprodukowaniu pierwszych opon do motocykli. Jednoślady na jego oponach m.in. wielokrotnie zwyciężały w słynnym Pucharze Tourist Trophy na wsypie Man, który pierwszy raz został rozegrany w 1907 r. Regulamin tych zawodów wymagał początkowo m.in. dużej oszczędności paliwa (w jednocylindrowej maszynie 4,5 litra benzyny musiało wystarczyć na pokonanie 144 km) i wyposażenia pojazdu w tłumik, błotniki i opony o szerokości 5 cm. Pierwsze zwycięstwo motocykla na oponach Dunlop w Pucharze TT odnotowane zostało w 1912 r. Odniósł je zawodnik o nazwisku Applebee, jadący na motocyklu Scott, zwyciężając w klasie 500 cm³. Osiągnął on przeciętną prędkość ponad 78 km/h.

Motocyklowe Mistrzostwa Świata, które pomyślane zostały jako najbardziej prestiżowe zawodowe wyścigi motocyklowe swą premierę miały w roku 1949. Uczestniczyli w nich zawodnicy startujący maszynami o pojemnościach 250 cm³, 350 cm³ oraz 500 cm³. W najwyższej z tych klas wygrał Les Graham korzystający z ogumienia marki Dunlop. Opony Dunlop dominowały w tej serii zmagań również przez kolejne dziesięciolecia. Dość powiedzieć, że w latach 60. ubiegłego wieku kilkukrotnie zwyciężał na nich Giacomo Agostini, a także Phil Read.

Bogate doświadczenie wyścigowe wykorzystujemy, aby poprawiać nieustannie parametry naszych opon drogowych. Wiele rozwiązań i technologii, które znajdują zastosowanie w oponach do codziennej jazdy, sprawdzaliśmy wcześniej na torze wyścigowym. Inżynierowie firmy Dunlop jako pierwsi zaczęli normy wydajności opon wyścigowych stosować do opon drogowych. Dlatego producenci motocykli tak często wybierają produkty Dunlop na oryginalne wyposażenie” – mówi Artur Brewczak, menedżer ds. kluczowych klientów w Goodyear Dunlop Tires Polska.

——-

W roku 2013 r. firma Dunlop święci 125. rocznicę swego istnienia. Obecnie należy ona do koncernu Goodyear, który jest jednym z największych producentów ogumienia na świecie.

Więcej informacji na temat firmy Dunlop można znaleźć na stronie www.dunlop.pl oraz www.motorsport.dunlop.eu.

Zostaw Komentarz