300 000 kilometrów testów

15 maj 2020

Klocki Textar są przed wprowadzeniem na rynek poddawane próbom, podczas których sprawdza się ich wszystkie kluczowe parametry.

 

TMD Friction, właściciel marki Textar, producent materiałów ciernych i dostawca produktów OE przykłada szczególną wagę do badań i rozwoju, a jego produkty poddawane są zaawansowanym testom – podkreślają przedstawiciele firmy. Pracuje nad tym zespół ponad 300 specjalistów w sześciu centrach rozwojowych zlokalizowanych w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Chinach oraz Brazylii.

Ponad 40 składników

TMD Friction poświęca wiele uwagi projektowaniu i produkcji odpowiednich materiałów ciernych. Receptury mieszanek składają się nawet z 43 różnych substancji i dopasowuje się je do konkretnego modelu pojazdu oraz zastosowania. Składy mieszanek ciernych opracowywane są na początku cyklu rozwoju nowego klocka hamulcowego. Do ich tworzenia firma wykorzystuje rozległą wiedzę specjalistyczną, dziesiątki lat doświadczenia oraz ścisłą współpracę z producentami pojazdów. Dzięki temu możliwe jest spełnienie oczekiwań dotyczących współczynnika tarcia, komfortu hamowania oraz wpływu na środowisko.

Przy tworzeniu składu mieszanki ciernej ważne jest, aby uwzględnić rodzaj pojazdu, do którego projektuje się klocek hamulcowy. SUV z napędem na cztery koła inaczej zachowuje się podczas hamowania na drodze niż mały samochód z przednim napędem. Oprócz różnic związanych z rodzajem samochodu, dochodzą jeszcze niuanse dotyczące składów mieszanek. Przykładowo w takim samym zacisku hamulcowym samochodu z przednim napędem zastosowany materiał cierny może być inny niż w przypadku pojazdu z napędem tylnym.

W celu opracowania najbardziej odpowiedniego klocka hamulcowego, prowadzone są kompleksowe testy i badania. Żaden klocek hamulcowy nie może trafić na testy do pojazdu bez wcześniejszego sprawdzenia jego parametrów i skuteczności działania na hamowni. W ramach testów dynamometrycznych sprawdzane są na przykład wartości tarcia w szerokim zakresie warunków, a także zużycie oraz komfort hamowania i reakcja na wzrost temperatury roboczej. W celu określenia komfortu hamowania wykonuje się kompleksowe badania wibracji, które uwzględniają przenoszenie drgań z klocka hamulcowego na inne komponenty, takie jak zacisk lub tarcza hamulcowa. Najnowocześniejsze hamownie umożliwiają zweryfikowanie wszelkich możliwych parametrów pracy. Stałe i niezmienne warunki testów zapewniają pełną porównywalność wyników. W ramach rozwoju nowych produktów TMD Friction poświęca nawet 2000 godzin rocznie na badania dynamometryczne.

Kompleksowe badania laboratoryjne

Dodatkowo, w warunkach laboratoryjnych przeprowadza się szereg badań dotyczących właściwości fizycznych mieszanki ciernej. Pozwalają one ocenić cechy materiału w ciągu całego okresu eksploatacji, a także w różnych warunkach (takich jak niskie lub wysokie temperatury, wilgoć, ciśnienie, trwałość połączenia materiałów oraz agresywne warunki pracy powodowane przez drobinki piasku i zanieczyszczenia). Testy właściwości fizycznych mają ogromne znaczenie, ponieważ mówią bardzo wiele na temat bezpieczeństwa materiału ciernego. Jeżeli nowa mieszanka nie spełni wymagań w zakresie ściśliwości, czyli nie zachowa odpowiedniej sprężystości w przypadku awaryjnego hamowania, skutkiem może być nagłe zwiększenie skoku pedału hamulca oraz spadek skuteczności hamowania, co może zaskoczyć kierowcę.

Nawet na tym wczesnym etapie badań można wyciągnąć ważne wnioski mające wpływ na produkt seryjny. Na przykład może to być odpowiedź na pytanie: czy wybrany materiał cierny jest na tyle bezpiecznie połączony z metalową płytką, że w żadnym przypadku nie dojdzie do jego ścięcia, czyli oddzielenia. Również parametry tarcia współpracującej tarczy hamulcowej są bardzo ważne, szczególnie, gdy ta wykazuje ślady zużycia i uszkodzeń. Nawet w takich warunkach elementy muszą zapewnić niezawodne hamowanie.

Nic nie zastąpi testów drogowych

Obok wykresów i krzywych, podczas tworzenia klocków hamulcowych ważne są również odczucia na pedale hamulca: jak duża jest siła potrzebna do jego naciśnięcia, czy w przypadku hamowania awaryjnego każdy kierowca jest w stanie spowodować nacisk wystarczający do zatrzymania pojazdu, czy hamulce generują hałas, a jeżeli tak, jaki jest to rodzaj hałasu. Dlatego też, w celu dokonania oceny wszystkich właściwości nowych klocków w wiarygodny sposób, oprócz badań dynamometrycznych, TMD Friction przeprowadza kompleksowe testy drogowe. W efekcie, że w trakcie rozwoju nowego klocka hamulcowego flota samochodów testowych TMD pokonuje nawet 300 000 kilometrów po drogach publicznych, na górskich przełęczach oraz na torach wyścigowych.

Wśród typowych badań drogowych jest test AMS (od nazwy magazynu “Auto, Motor und Sport”), który sprawdza skuteczność 10 następujących jedno po drugim hamowań awaryjnych z prędkości 100 km/h do całkowitego zatrzymania. Bada się w ten sposób zjawisko fadingu, a w konsekwencji również zmiany drogi hamowania oraz odczucia na pedale hamulca.

Typowym testem jest też zjazd alpejskimi serpentynami. Bada się w ten sposób wpływ temperatury na skuteczność hamowania, a także nacisk wywierany na pedał w sytuacjach maksymalnego obciążenia cieplnego i mechanicznego. Osobno testuje się funkcje wspomagania ruszania pod górę (hill hold) – rozpoczęcie przenoszenia napędu na koła i hamulec ręczny. Sprawdza się także hałasy wywoływane podczas manewrowania pojazdu wyposażonego w automatyczną skrzynią biegów, z także podatność na pylenie. Walory klocków sprawdza się również podczas dynamicznej jazdy na torze.

TMD Friction ściśle współpracuje z poszczególnymi producentami pojazdów oraz układów hamulcowych. Jest to o tyle istotne, że programy badań i testów różnią się w zależności od producenta. Dlatego TMD Friction dysponuje licznymi centrami badawczo-rozwojowymi. Są one zlokalizowane możliwie blisko placówek producentów pojazdów. Każde centrum ma własne stanowiska badawcze oraz flotę samochodów testowych.

Zakres badań przeprowadzanych przez TMD Friction.

Związane z tym nakłady finansowe są ogromne. Rocznie inwestuje się dziesiątki milionów euro w badania i rozwój oraz różne programy badawcze. Wysokość środków inwestowanych w tym obszarze pokazuje, że tylko niewielka liczba producentów klocków hamulcowych może ponieść takie koszty.

– Przepisy homologacyjne określają jedynie minimalne standardy, które są nieporównywalnie niższe od wymagań TMD Friction, których spełnienie musi być potwierdzone pozytywnym przejściem serii testów – wyjaśnia Ian Featherstone, dyrektor IAM R&D firmy TMD Friction.

 

Zostaw Komentarz