5 mitów na temat technologii start-stop

22 lut 2021

Choć system start-stop wymyślony został całe lata temu i obecnie spotkać go można w wielu samochodach, wciąż zdania na jego temat bywają podzielone. W efekcie krąży na jego temat wiele niesprawiedliwych mitów.

 

Mit 1
Technologia start-stop może powodować rozładowanie akumulatora do tego stopnia, że w pewnym momencie nie sposób uruchomić samochodu.

Większość samochodów z funkcją start-stop jest wyposażonych w systemy zarządzania akumulatorem i energią (BMS) dostosowane do konstrukcji pojazdu oraz rodzaju akumulatora. Specjalny układ nieustannie monitoruje stan naładowania akumulatora i pozwala na wyłączenie silnika tylko wtedy, gdy możliwy jest jego późniejszy i niezawodny rozruch. Monitorowane są również inne parametry baterii, a to w celu określenia jej ogólnej kondycji i dopasowania pracy pozostałych elementów.

W większości pojazdów akumulator pracuje przy stanie naładowania (SOC) znacznie powyżej 70%, gdyż wtedy rozruch silnika jest pewny, oczywiście pod warunkiem, że bateria znajduje się w dobrym stanie. Gdy akumulator zbliża się do końca swojej żywotności, funkcja start-stop zostaje wyłączona przez system zarządzania energią w samochodzie. Należy wówczas wymienić akumulator na nowy, koniecznie wykonany w technologii odpowiedniej dla systemu start-stop. W przeciwnym razie nie ma gwarancji, że silnik uda się uruchomić, zwłaszcza po dłuższym postoju i gdy jest zimny. Poza tym montaż niewłaściwego akumulatora może znacznie zmniejszyć jego trwałość doprowadzając do jego awarii.

Mit 2
Producenci systemów start-stop nie przestrzegają ujednoliconych standardów, co jest szkodliwe dla akumulatora.

Aby spełnić wymogi normy Euro 6, opracowano kilka wersji systemów start-stop. Oczywiście bilans kosztów i korzyści zawsze odgrywa istotną rolę, dlatego też w samochodach luksusowych stosuje się bardziej zaawansowane rozwiązania niż w pojazdach kompaktowych. Jednak niezależnie od klasy pojazdu, producent dopasowuje akumulator do konkretnych wymagań, tak aby zapewnić niezawodne i wydajne działanie baterii.

Mit 3
System start-stop powoduje zwiększone zużycie paliwa na skutek ciągłego wyłączania i włączania silnika.

Systemy start-stop stworzono jako jedno z rozwiązań mających zmniejszyć zużycia paliwa, a w konsekwencji także emisję spalin, dzięki czemu możliwe będzie spełnienie coraz bardziej zaostrzanych norm emisji. Testy wykazały, że start-stop pozwala osiągnąć oszczędność paliwa na poziomie nawet 0,5 l na 100 km, dzięki czemu niektóre samochody mogą zużywać nawet o 15% benzyny czy oleju napędowego mniej w porównaniu do zużycia przy wyłączonym układzie start-stop.

Zalety systemu start-stop ujawniają się zwłaszcza w warunkach jazdy miejskiej, gdy często trzeba czekać pod światłami lub skokami przemieszczać się w korkach. Podczas tych przymusowych zatrzymań,  wyłączony silnik nie wytwarza spalin, czyli w tym czasie CO2 nie jest emitowany do atmosfery.

Mit 4
System start-stop sprawia, że kierowca nie musi podejmować niektórych decyzji, przez co traci część kontroli nad pojazdem.

Od wielu już dziesięcioleci w samochodach stosowane są systemy, które, jak twierdzą jedni ułatwiają życie kierowcy wspomagając go, natomiast według innych odbierają prowadzącemu część kontroli nad pojazdem, podejmując za niego pewne działania. Przykładem może tu być automatyczna skrzynia biegów sama decydująca, kiedy zmienić przełożenie, wycieraczki z czujnikiem deszczu, czy ABS ograniczający w pewnym momencie siłę hamowania, by przeciwdziałać poślizgowi. Gdy systemy te, ale też wiele innych, były wprowadzane, również budziły mniejsze już większe zastrzeżenia, ale szybko kierowcy się do nich przyzwyczaili i dziś większość prowadzących uważa je za coś absolutnie normalnego. W tym stanie rzeczy utrata kontroli nad pojazdem powinna kojarzyć się raczej z sytuacją, gdy podczas nauki jazdy, silnik kursantowi gaśnie przy próbie ruszania na zielonym świetle niż z system start-stop.

Mit 5
Należy zaczekać na ponowne uruchomienie silnika, przez co nie można szybko ruszyć z miejsca.

Wykorzystywane obecnie systemy start-stop reagują tak szybko na naciśnięcie pedału sprzęgła lub przyspieszenia, że opóźnienie przy ruszaniu z miejsca jest właściwie niewyczuwalne. Opóźnienie częściej wynika z rozproszenia kierowcy niż z korzystania z funkcji start-stop.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz