50 lat elektrycznych pomp paliwa Bosch

21 paź 2017

Dziś coraz trudniej sobie wyobrazić inną pompę paliwa niż elektryczną. Pompy takie pojawiły sie jednak wraz z elektronicznymi układami wtryskowymi, które stopniowo zdobywały rynek.

Przed erą elektronicznych układów wtryskowych do doprowadzenia paliwa do silnika wykorzystywane były mechaniczne pompy paliwa. Pompa tego typu znalazła się także w legendarnym Mercedsie 300 SL z roku 1954, który został wyposażony w mechaniczny system wtrysku firmy Bosch. W roku 1959 Bosch rozpoczął prace nad elektronicznie sterowanym układem wtryskowym. Jednocześnie powstawała elektryczna pompa benzyny oparta na wyporowej pompie rolkowo-komorowej o pięciu komorach, napędzanej silnikiem elektrycznym z magnesami stałymi.

Pompa taka weszła do użytku w 1967 roku wraz z wprowadzeniem pierwszego na świecie elektronicznego układu wtrysku benzyny Bosch D-Jetronic. Pierwszym samochodem z silnikiem czterosuwowym, wyposażonym seryjnie w system D-Jetronic i elektryczną pompę paliwa był VW 1600 LE / TLE (typ 3).

Ciągłe zmiany

Wraz z rozwojem układów wtryskowych benzyny i oleju napędowego modyfikacje przechodziły również elektryczne pompy paliwa. W 1979 roku Bosch wprowadził na rynek pompę, która generowała wyższe ciśnienia i zapewniała niezbędne zasilanie systemu L-Jetronic oraz mechaniczno-hydraulicznego wtrysku K-Jetronic. Rozpoczęcie w roku 1985 seryjnej produkcji pierwszej przepływowej pompy obwodowo-wirnikowej (nazywanej również turbinową) oznaczało kolejny krok milowy w rozwoju pomp Boscha. W ciągu następnych lat zastąpiła ona całkowicie pompę rolkowo-komorową.

Początkowo elektryczne pompy paliwa, zasilające układ wtryskowy, były instalowane z dala od zbiornika, wpięte w przewód doprowadzający paliwo (pompy liniowe, tzw. „in-line”). Obecnie standardem jest montaż wewnątrz zbiornika (pompy „in-tank“). Nowoczesne moduły zasilania paliwem, stosowane jako integralna część zbiornika, obejmują oprócz pompy elektrycznej także filtr paliwa, regulator ciśnienia i czujnik poziomu paliwa. Również w przypadku silników Diesla, elektryczne pompy paliwa stały się obecnie standardem.

Szeroka gama

Bosch stale modernizuje pompy paliwa w celu uzyskania trwalszych, wydajniejszych i mniejszych zespołów. Dziś firma oferuje szeroką gamę produktów, która obejmuje ponad 450 modułów do montażu w zbiorniku, 60 zestawów z pompą paliwa oraz 120 pomp paliwa. W gamie produktów są także rozwiązania do instalacji ze zbiornikami o nietypowych kształtach – na przykład dwukomorowych (tzw. siodłowych) czy o dużej powierzchni. Oprócz zespołów przeznaczonych do fabrycznego montażu, dostępne są również części dla warsztatów samochodowych i odpowiednie zestawy naprawcze do szybkich i prostych napraw.

Niezależnie od warunków pracy, elektryczna pompa paliwa musi dostarczać do silnika wystarczająco dużo paliwa, aby można było uzyskać wymagane ciśnienie wtrysku. Ponadto jest coraz częściej wykorzystywana jako pompa wstępnego zasilania w nowoczesnych układach wtrysku bezpośredniego silników benzynowych i Diesla.

Obecnie wykorzystywane pompy paliwa zapewniają przy napięciu znamionowym natężenie przepływu paliwa w zakresie od 60 do 200 l/h i ciśnienie w układzie paliwowym między 300 a 450 kPa (3 – 4,5 bar). Ponadto pompy i moduły paliwa Bosch gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa kierowcy, dzięki różnorodnym zabezpieczeniom, takim jak zawory odcinające paliwo przy dachowaniu lub ograniczniki ciśnienia.

Zostaw Komentarz