90 lat hamulców Boscha

08 Sie 2017

Pneumatyczne wspomaganie hamulców, zaprezentowane przez firmę Bosch w 1927 roku, znacznie zwiększyło bezpieczeństwo na drogach. Dzięki temu wynalazkowi, droga hamowania ówczesnych pojazdów ciężarowych zmniejszyła się o jedną trzecią. Rok później firma Bosch przedstawiła kompaktowe serwo hamulców, zwane „Bosch-Bremshelf”, które znalazło zastosowanie w samochodach osobowych.

Już w roku 1936 Bosch zgłosił patent na „Urządzenie do zapobiegania blokowaniu hamowanych kół pojazdu silnikowego”, które stanowiło podstawę dla nowoczesnych układów przeciwblokujących ABS. Jednak dopiero dzięki technice cyfrowej możliwa była seryjna produkcja układów ABS w 1978 roku. Rozwiązania Boscha, takie jak: ABS, system kontroli trakcji TCS wprowadzony w 1986 roku i oparty na ABS, a także elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP® stworzony w roku 1995, stały się najważniejszymi rozwiązaniami zapewniającymi bezpieczne hamowanie.

We wszystkich podzespołach

Od 90 lat inżynierowie firmy Bosch wyznaczają standardy bezpieczeństwa. Układy przeciwblokujące są dziś obowiązkowym wyposażeniem pojazdów. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP® jest wymagany prawnie w wielu krajach. Poza tymi układami elektronicznymi, rozwiązania firmy Bosch poprawiły również skuteczność działania wszystkich pozostałych elementów hamulców. Na przykład tarcze hamulcowe z wysokowęglowego żeliwa, wprowadzone w roku 1983, znacznie poprawiły skuteczność hamowania pojazdów z silnikami o dużej mocy. W latach 2001-2012 wiele innowacji miało również wpływ na rozwój zacisków hamulca. W 2016 roku Bosch przedstawił innowacyjne, wysokiej jakości płyny hamulcowe ENV6 i ENV4, które zapewniają szybką reakcję i niezawodne działanie nowoczesnych układów hamulcowych.

Nowe mieszanki

Dzięki nowatorskim technologiom produkcji i nowym materiałom ciernym, firmie Bosch udało się uzyskać postęp w produkcji klocków hamulcowych. Podczas ich projektowania należy brać pod uwagę przepisy ruchu drogowego, różniące się znacznie w poszczególnych krajach, a także ograniczenia prędkości i przepisy dotyczące ochrony środowiska. Dlatego firma Bosch produkuje wiele różnych klocków hamulcowych pod kątem określonych wymagań regionalnych. Klocki te zazwyczaj przewyższają obowiązujące normy. Na przykład w stanach Waszyngton i Kalifornia (USA) wprowadzono już w roku 2010 przepisy mające na celu zmniejszenie ilości miedzi stosowanej w klockach hamulcowych. W rezultacie inżynierowie firmy Bosch opracowali całkowicie bezmiedziową mieszankę na okładziny cierne, która została opatentowana w roku 2014 i jako pierwsza została wprowadzona na rynek w klockach hamulcowych, osiem lat przed wejściem w życie ustawy. Klocki hamulcowe niezawierające miedzi są oferowane przez firmę Bosch również na europejskim rynku, choć w Unii Europejskiej nie ma jeszcze obowiązku ich stosowania.

 

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz