AFS – światła na każde warunki

02 kwi 2023

Klasyczne światła mijania zapewniają bardzo ograniczone możliwości oświetlenia drogi stanowiące kompromis między widocznością a nieoślepianiem innych uczestników ruchu. Światła typu Advanced Frontlightning System (AFS) pokonują te ograniczenia, znacznie zwiększając widzialność w ciemności i przy złej pogodzie. Jest to możliwe dzięki technologii VarioX firmy HELLA.

 

Klasycznym rozwiązaniem stosowanym od wielu dziesięcioleci jest przełączanie świateł drogowych i mijania. Podczas gdy światła drogowe zapewniają rozsył światła zoptymalizowany pod kątem oświetlenia drogi, światła mijania ograniczone są obowiązkiem unikania oślepiania innych kierowców. Podczas jazdy nocą światła drogowe i mijania nie stanowią więc optymalnego rozwiązania. Dodatkowo kierowca może włączać światła przeciwmgłowe. W systemie AFS wszystkie te funkcje są realizowane przez jedną parę lamp, a przełączanie pomiędzy poszczególnymi schematami rozsyłu światła następuje automatycznie.

Reakcje dynamiczne

Advanced Frontlighting System zapewnia optymalne oświetlenie jezdni dostosowując się do prędkości jazdy i kąta skrętu kierownicy. Realizacja tej koncepcji zapewnia moduł projekcyjny VarioX® z rotacyjnym wałkiem umieszczonym pomiędzy źródłem światła i soczewką. Wałek formuje wiązkę światła obracając wokół własnej osi wzdłużnej. W ciągu zaledwie kilku milisekund silnik krokowy ustawia wałek w wymaganej pozycji.

AFS świeci w kilku różnych trybach:

  • Światła do jazdy miejskiej włączane są przy prędkościach do 55 km/h, pozioma granica światło-cienia zapobiega oślepianiu innych uczestników ruchu. Ponadto rozszerzony zakres oświetlenia bliskiego dystansu umożliwia wczesne rozpoznawanie pieszych znajdujących się na skraju jezdni.
  • Przy prędkościach od 55 do 100 km/h włączane są światła do jazdy po drogach jednopasmowych, których rozsył światła jest porównywalny z konwencjonalnym rozsyłem świateł mijania. Moduł VarioX® generuje niesymetryczny rozsył światła, co pozwala unikać oślepiania jadących z przeciwnego kierunku. Granica światło-cienia jest podnoszona, aby zapewnić lepsze oświetlenie lewej krawędzi jezdni i dalszy zasięg świateł.
  • Światła do jazdy po autostradach włączają się automatycznie przy prędkości powyżej 100 km/h. Zasięg wiązki światła jest przystosowany do dużych promieni zakrętów pokonywanych z dużymi prędkościami.
  • Światła drogowe systemu AFS są odpowiednikiem typowych świateł drogowych. Nie jest w ich przypadku konieczne zapobieganie oślepianiu innych uczestników ruchu.
  • Dynamiczne światła zakrętowe to kolejny element systemu Advanced Frontlighting System. W zależności od kąta skrętu kierownicy reflektory obracają się o kąt do 15°, co zapewnia optymalne oświetlenie zakrętów.
  • Światła do jazdy w złych warunkach pogodowych zapewniają szerszy rozrzut światła i poprawiają w ten sposób widoczność w czasie deszczu, mgły lub opadów śniegu. W celu redukcji oślepień zmniejszany jest zasięg oświetlenia dali.

Systemy reflektorowe AFS umożliwiają rozsyły światła o preselekcjonowanych nieciągle parametrach. Rozsył światła jest dostosowywany do prędkości pojazdu, rodzaju drogi i warunków pogodowych, co zapewnia olbrzymią poprawę jakości oświetlenia w porównaniu ze standardową techniką oświetleniową pojazdów mechanicznych.

Inżynierowie firmy HELLA uważają, że najlepszą metodą realizacji tego rodzaju dostosowującego się do sytuacji, automatycznego systemu reflektorowego jest zastosowanie modułu VarioX®. Wystarczy jedno ksenonowe źródło światła, aby uzyskać nawet pięć różnych rozsyłów światła: w tym samym module reflektorowym oprócz standardowego światła mijania i drogowego można dodatkowo zrealizować światła do jazdy miejskiej, jazdy po autostradzie i do jazdy w złych warunkach pogodowych.

Projekcja światła

Technologia VarioX® opiera się na zasadzie projekcji. Między źródłem światła a soczewką znajduje się rotacyjny wałek wykonany metodą kształtowania swobodnego, który może się obracać dookoła własnej osi. Powierzchnia wałka ma różne kontury, które umożliwiają uzyskiwanie na drodze różnych rozsyłów światła. Kontury te można, tak samo jak całą geometrię wałka, dostosowywać do wymagań producentów różnych pojazdów.

W celu realizacji systemów AFS i funkcji oświetleniowych wykorzystujących dane z kamer moduł VarioX® łączy się ze specjalnym modułem obrotowo-przechylnym. Pracuje on niezwykle cicho i oprócz wysokiej prędkości ruchów zapewnia dokładność pozycjonowania.

Zostaw Komentarz