Akumulator i upał

20 lip 2020

Zimę słusznie uważa się za najtrudniejszą porę roku dla akumulatorów, ale niesprzyjające są dla nich również letnie upały. A to dlatego, że wraz ze wzrostem temperatury wzrasta także samorozładowanie baterii.

Wystawione na wysokie temperatury akumulatory samochodowe wymagają częstszego ładowania i kontroli. Każde 10°C powyżej temperatury wynoszącej 20°C dwukrotnie przyspiesza bowiem zjawisko samorozładowania. Dlatego producenci baterii zalecają, by jeśli auto stoi na słońcu dłuższy czas nie używane, profilaktyczne doładowywać akumulator.

Pozostawienie pojazdu w słońcu oznacza bardzo niekorzystne warunki dla akumulatora. Podczas upałów temperatura pod rozgrzaną maską jest bardzo wysoka, dlatego w szczególnie gorące dni (30°C i więcej) akumulator rozładowuje się znacznie szybciej. Jeśli samochodem jeździmy codziennie, zapas prądu jest systematycznie odnawiany. Gdy jednak z auta nie korzystamy przez dłuższy czas (wyjazd na wakacje, pozostawienie auta na hotelowym parkingu do momentu wyjazdu), poziom naładowania akumulatora systematycznie spada – przestrzega Mariola Michalczyk, marketing manager z firmy Exide Technologies.

Problemom związanym z samorozładowaniem akumulatora wskutek upałów można zapobiegać. Przede wszystkim należy regularnie sprawdzać jego stan, np. u mechanika, który zbada baterię za pomocą inteligentnego testera i sprawdzi ogólną sprawność układu elektrycznego (układ ten ma wpływ na prawidłowe działanie akumulatora).

Akumulator trzeba także utrzymywać w czystości, a zwłaszcza jego czopy i klemy, by zapewnić odpowiedni przepływu ładunku elektrycznego. Należy również pilnować czy śruby klem są dokręcone.

Przede wszystkim jednak powinniśmy w miarę możliwości unikać pozostawiania samochodu przez dłuższy czas na pełnym słońcu i regularnie kontrolować napięcie akumulatora (woltomierzem lub przy pomocy prostownika z wbudowanym testerem). A gdy mamy akumulator kwasowo-ołowiowy starszego typu (z dostępem do ogniw) – także sprawdzać poziom elektrolitu. Jeśli jest zbyt niski, należy uzupełnić go wodą destylowaną. Natomiast jeśli spadek napięcia zanotowaliśmy w akumulatorze bezobsługowym – należy go doładować niewielkim prądem (tzw. ładowanie konserwujące) przy pomocy odpowiedniego prostownika.

Nie od rzeczy będzie w tym miejscu zauważyć, że kłopoty związane z awarią akumulatora, zarówno latem jak i zimą, można zminimalizować, kupując akumulator z pakiet Assistance, co w przypadku swych topowych wyrobów proponują niektórzy renomowani producenci samochodowych źródeł prądu.

Akumulatory Exide Premium i Centra Futura, oprócz 3-letniej gwarancji, objęte są także dodatkowym ubezpieczeniem Assistance. Kierowca zyskuje zatem dodatkową ochronę, dzięki której w przypadku awarii akumulatora może liczyć na bezpłatną pomoc. Wystarczy, że zadzwoni pod numer serwisowy wskazany w karcie gwarancyjnej akumulatora. Przedstawiciele firmy serwisowej przyjadą w dowolne miejsce na terenie Polski i uruchomią samochód. Oczywiście taka pomoc jest bezpłatna, jeśli powodem unieruchomienia pojazdu jest akumulator. W przypadku akumulatorów Exide Premium lub Centra Futura przysługuje ona dwukrotnie w ciągu 3 lat od daty ich zakupu – mówi Mariola Michalczyk.

Zostaw Komentarz