Akumulatory przyszłości

07 paź 2015

Przyszłość ma należeć do samochodów elektrycznych. Najważniejszą przeszkodą na tej drodze są jednak nie dość wydajne baterie. Bosch zaprezentował technologię, która ma to zmienić. Może ona zostać wdrożona do produkcji seryjnej w ciągu pięciu lat.

Bosch ogniwaNiemiecki koncern przejął amerykańską firmę Seeo Inc specjalizującą się w dziedzinie ogniw galwanicznych. To właśnie one mają zostać wykorzystane w przyszłości do produkcji samochodowych baterii.

Bosch ocenia, że nowa technologia pozwoli do roku 2020 zwiększyć ponad dwukrotnie gęstość energii, a jednocześnie obniżyć koszty produkcji akumulatorów. Porównywalny samochód elektryczny, który ma dziś zasięg 150 kilometrów, będzie mógł przejechać ponad 300 kilometrów bez ładowania – i to przy niższej cenie.

Różne pomysły, jeden cel

Jak dotąd Bosch wdrożył 30 projektów związanych z pojazdami elektrycznymi. Według prognozy firmy, w roku 2025 około 15 procent wszystkich nowych samochodów wyprodukowanych na świecie będzie miało elektryczny napęd. W Europie więcej niż jedna trzecia wszystkich nowych aut będzie napędzana elektrycznie – większość jako hybryda typu plug-in. Już w 2014 roku Bosch z firmami GS Yuasa i Mitsubishi Corporation utworzyli joint venture pod nazwą Lithium Energy and Power GmbH & Co. KG, którego celem jest rozwój bardziej wydajnych generacji akumulatorów litowo-jonowych. Technologia przejętej przez Boscha firmy Seeo Inc. uzupełnia dotychczasowe rozwiązania rozwijane dzięki współpracy z japońskimi partnerami.

Czysty lit 

Bosch ogniwa2Od lat producenci samochodów i dostawcy przemysłu motoryzacyjnego starają się stworzyć bardziej wydajne akumulatory. Możliwości udoskonalenia szuka się m.in. w dziedzinie chemii ogniw. Główną rolę odgrywa tu materiał, z którego wykonane są elektrody (katoda i anoda). W dzisiejszych akumulatorach litowo-jonowych jednym z czynników ograniczających gęstość energii jest materiał, z którego zbudowana jest anoda – składa się ona bowiem w dużym stopniu z grafitu. Korzystanie z technologii ogniw w stanie stałym pozwoli Boschowi zastosować anodę z czystego litu, co znacznie zwiększa zdolność magazynowania, a więc pojemność akumulatora. Ponadto, pozbawione płynnego elektrolitu nowe ogniwa staną się niepalne.

Bosch dzięki nabyciu Seeo Inc. dysponuje pierwszymi próbkami ogniw, które mają potencjał, aby spełnić wysokie standardy przemysłu motoryzacyjnego pod względem trwałości i bezpieczeństwa.

Zostaw Komentarz