Alpejsko-andaluzyjskie testy klocków hamulcowych

02 paź 2018

O znaczeniu klocków hamulcowych dla bezpiecznej jazdy nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Renomowani producenci poddają swoje wyroby przed wprowadzeniem na rynek wymagającym testom drogowym realizowanym często w ekstremalnych warunkach. Jakość klocków hamulcowych Breck weryfikowana jest w Alpach na Großglockner-Hochalpenstraße – najwyżej położonej drodze samochodowej o utwardzonej nawierzchni w Austrii, a także wokół hiszpańskiej miejscowości Mojacar w Andaluzji.

Badania homologacyjne nowo wprowadzanych do sprzedaży części zamiennych np. klocków hamulcowych mogą być przeprowadzone wyłącznie przy użyciu dynamometru, który jednak rzadko daje możliwość dokładnego odtworzenia wszystkich warunków naturalnych. Dlatego też, mimo że przepisy nie nakładają na wytwórców takiego obowiązku, renomowane firmy przeprowadzają również testy drogowe. Pozwalają one zweryfikować zachowanie się klocków hamulcowych w warunkach rzeczywistego użytkowania, co gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfortu korzystania z produktu. Testy służą również wprowadzaniu modyfikacji, by oferowane klocki zapewniały taką samą jakość, co części stosowane na pierwszy montaż.

– W laboratorium bardzo trudno jest odtworzyć wszystkie czynniki oddziałujące na klocki hamulcowe, takie jak rozkład masy pomiędzy przednią i tylną osią, warunki atmosferyczne, naprężenia mechaniczne czy drgania niewytwarzane przez hamulec. Testy drogowe pozwalają na zbadanie specyficznych rodzajów zużycia spowodowanych typem nawierzchni drogi i wrażliwością hamulców na działanie wody. W ten sposób możemy przeprowadzić pełną diagnostykę naszych wyrobów i wprowadzić ewentualne modyfikacje przed wprowadzeniem produktu do sprzedaży – tłumaczy Tomasz Orłowski, kierownik w Dziale Badań i Rozwoju Lumag, odpowiedzialny za rozwój klocków hamulcowych Breck.

Realizacja badań nie byłaby możliwa bez nowoczesnych systemów zbierających dane, takich jak np. LINK VMAX 4000. To nowoczesne urządzenie, które w Polsce wykorzystywane jest wyłącznie przez firmę Lumag, umożliwia rejestrowanie oraz monitorowanie w czasie rzeczywistym szeregu testowanych parametrów. Uniwersalny charakter systemu sprawia, że może on być z powodzeniem wykorzystywany podczas niezwykle zróżnicowanych testów realizowanych w skrajnie różnych warunkach drogowych i atmosferycznych.

Organizowane przez Lumag próby drogowe odbywają się zarówno na słynnej alpejskiej drodze na zboczu Grossglockner, jak również na pętli wokół hiszpańskiego miasta Mojacar, gdzie na odcinku ponad 100 km występuje zarówno klimat pustynny jak i śródziemnomorski. W efekcie specjaliści z zespołu badawczego mogą dokonywać analizy danych uzyskiwanych w skrajnych i zróżnicowanych warunkach. Badane są takie parametry jak prędkość, temperatura tarcz i klocków, ciśnienie w układzie hamulcowym, wibracja zacisków, natężenie i częstotliwość dźwięku pochodzącego od hamulców oraz skoku i siły nacisku na pedał hamulca. Pozwala to na weryfikację takich aspektów jak efektywność hamowania, komfort pracy klocka hamulcowego czy poziom wibracji podczas hamowania.

– Wykonanie prawidłowego testu drogowego wymaga dokonania w pojeździe pewnych modyfikacji. Oczywiście najważniejszym celem prób jest przeprowadzenie pomiarów, dlatego w układzie hydraulicznym montuje się czujniki ciśnienia, w tarczach lub w klockach hamulcowych – termopary do mierzenia temperatury, na zaciskach hamulcowych – akcelerometry, a w pobliżu kół oraz wewnątrz auta – mikrofony. Dodatkowo system rejestruje położenie i prędkość auta za pomocą superdokładnego odbiornika GPS, a także mierzy przyspieszenie oraz opóźnienie wzdłużne za pomocą akcelerometru lub informuje o położeniu pedału hamulca. Przyrządy te generują sygnały elektryczne, które rejestrowane są przez stację gromadzącą dane z odpowiednim oprogramowaniem umożliwiającą ciągły zapis z wymaganą częstotliwością badanych wartości – wyjaśnia Tomasz Orłowski.

System LINK VMAX 4000 składa się z komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz z czujników pozwalających mierzyć m.in. piski lub drgania części. Nowy system będzie wykorzystywany przez markę Breck we wszystkich testach drogowych realizowanych przez specjalistów z Działu Badań i Rozwoju.

Zostaw Komentarz