Alternatory DENSO z wysokowydajnymi diodami

28 lip 2019

DENSO, we współpracy z dostawcą półprzewodników Hitachi Power Semiconductor Device Ltd., opracowało wysokowydajną diodę do alternatorów stosowanych w pojazdach z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Pierwsze alternatory wyposażone w nowe diody prostownicze niedługo pojawią się w samochodach.

Dioda prostownicza jest jednym z elementów alternatora. Przepływający przez nią w określonym kierunku prąd jest prostowany i przekształcany z prądu przemiennego w prąd stały. Nowa, wspólnie opracowana dioda znacznie zmniejsza utratę mocy podczas przekształcania prądu. Zapewnia ona także o około 6% większą wydajność w porównaniu ze standardowymi produktami i pomaga zmniejszyć zużycie paliwa. DENSO produkuje 25 milionów alternatorów rocznie w ponad 10 krajach. Gdyby wszystkie diody zostały zastąpione nowymi, wysokowydajnymi odpowiednikami, pozwoliłoby to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 30 ton rocznie – informują przedstawiciele firmy.

Nowa dioda została opracowana jako element pasujący do standardowego alternatora. DENSO i Hitachi zachowały konwencjonalny kształt diody i zwiększyły skuteczność prostowania poprzez uproszczenie funkcji kontroli regulatora napięcia IC.

Chociaż współczesne pojazdy są w coraz większym stopniu zelektryfikowane, silnik spalinowy z alternatorem nadal występuje w 80% aut na całym świecie. Dlatego DENSO wprowadza na rynek części, których celem jest ograniczenie emisji pojazdów z silnikiem spalinowym. Do priorytetów należy także opracowywanie technologii elektryfikacyjnych stanowiących przyszłość mobilności. Firma produkuje kluczowe komponenty do pojazdów elektrycznych, takie jak stojan-generator (MG) i elementy falowników z węglika krzemu (SiC).

Zostaw Komentarz