Amortyzatory automatycznie wytwarzane

19 paź 2021

Zakład KYB Advanced Manufacturing Spain (KAMS) w Los Arcos koło Pampeluny to najnowsza fabryka amortyzatorów japońskiego koncernu, które wytwarzane są zarówno na potrzeby OE jak i rynku części zamiennych.

Kosztorys inwestycji przekraczający 20 mln euro został zatwierdzony w czerwcu 2008 roku, a pierwsze testy linii produkcyjnej rozpoczęły się już w sierpniu 2009 roku. Pełną parą produkcja w zakładzie KYB Advanced Manufacturing Spain (KAMS) w Los Arcos koło Pampeluny wystartowała cztery miesiące później. Jako pierwsze z linii zaczęły schodzić amortyzatory przeznaczone do BMW nowej serii 5. Kilka miesięcy później rozpoczęto również produkcję elementów dla PSA i Audi.

Fabryka dysponuje sześcioma liniami i może produkować 1,45 mln amortyzatorów rocznie. KAMS zatrudnia 184 pracowników, w tym 145 pracujących na liniach produkcyjnych.

Za utrzymanie najwyższej jakości produkcji odpowiadają m.in. ciągłe audyty procesów i produktów oraz utrzymania czystości w obszarze produkcji. Sam proces wytwarzania jest zautomatyzowany – operatorzy rozpoczynają pracę od dodania komponentów, które już nie są ponownie dotykane, dopóki nie zostaną ręcznie przeniesione jako gotowe wyroby na końcu linii produkcyjnej. Kontrola jakości produktu końcowego jest natomiast procesem w pełni ręcznym.

Siła tłumienia rozłożona

W KAMS produkowane są dwa główne typy amortyzatorów: REAS oraz IDC. REAS to system tłumienia drgań kontrolujący pionowe wibracje i siłę tłumienia podczas pokonywania zakrętów bez korzystania z urządzeń elektronicznych. Łączy amortyzatory specjalnym zaworem centralnym, który ma pływający tłok i odpowiednio rozkłada siłę tłumienia na lewy i prawy amortyzator.

Dostępne są dwa rodzaje tego systemu: z połączeniem równoległym, w którym lewy i prawy amortyzator jednej osi (przedniej lub tylnej) są połączone za pomocą zaworu centralnego; oraz z połączeniem krzyżowym, w którym prawy przedni amortyzator połączony jest przez centralny zawór z lewym tylnym, a lewy przedni z prawym tylnym przez drugi zawór centralny.

System kontroluje zachowanie samochodu podczas hamowania, pokonywania zakrętów oraz przyspieszania, minimalizując przechyły nadwozia. Poprawia kontakt koła z nawierzchnią drogi poprzez zrównoważenie siły docisku opon. Dzięki temu zmniejsza zużycie ogumienia, pozytywnie wpływa na prowadzenie pojazdu i zapewnia większe bezpieczeństwo jazdy w ekstremalnych sytuacjach na drodze.

REAS jest stosowany w Audi RS 6 Avant, Audi RS 5 Coupé i Sportback oraz Audi RS 4 Avant pod nazwą DRC – Dynamic Ride Control.

 System skanowania drogi

Inteligentny System Kontroli Tłumienia (IDC – ang. Intelligent Damping Control) w układzie zawieszenia to najnowsze rozwiązanie opracowane przez inżynierów KYB, stosowane w wybranych pojazdach klasy premium. W Europie jest wykorzystywany przez Grupę PSA w modelach Peugeot 508 i DS7 pod nazwą DS Active Scan Suspension. Będzie on również obecny w nowym DS9, który zostanie wprowadzony na rynek w 2021 roku. W Japonii jest oferowany w Lexusie LS i LC oraz w Toyocie Crown i Avalon.

Inteligentny układ skanuje i analizuje profil drogi, a następnie przesyła informacje do elektronicznej centralnej jednostki sterującej IDC. System wykorzystuje cztery czujniki wysokości i trzy akcelerometry do pomiaru reakcji pojazdu, w tym między innymi prędkości, hamowania i kąta skrętu.

Jednostka sterująca stale oblicza optymalne ustawienia amortyzatora w celu wyeliminowania wszelkich nieprawidłowości, poprawiając komfort i zapewniając wrażenie wyjątkowo płynnej jazdy. Zawór elektromagnetyczny o specjalnej konstrukcji znajdujący się w każdym amortyzatorze, reguluje ciśnienie wewnętrzne między górną i dolną komorą, zapewniając indywidualną charakterystykę poszczególnych amortyzatorów.

Testy wykazują, że komfortową jazdą cieszą się szczególnie pasażerowie jadący z tyłu, kiedy system skanujący zmniejsza drgania występujące podczas jazdy po nierównej nawierzchni. Płynna jazda to nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo. Koła utrzymują lepszy kontakt z nawierzchnią drogi, umożliwiając bezpieczniejsze prowadzenie i hamowanie. Większy komfort wpływa też na lepszą percepcję kierowcy, szybszą reakcję na niespodziewane sytuacje na drodze i zmniejsza zmęczenie podczas jazdy.

KYB ma trzy fabryki amortyzatorów w Europie: dwie w Hiszpanii i jedną w Czechach, gdzie ulokowana jest również fabryka sprężyn zawieszenia.

 

 

Zostaw Komentarz