Amortyzatory też się starzeją

14 paź 2014

Stopniowe zużywanie się amortyzatorów jest zjawiskiem nieuniknionym.  A ponieważ mają one istotny wpływ na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, trzeba więc regularnie sprawdzać ich stan i co jakiś czas wymieniać je na nowe.

Wielu właścicieli samochodów wciąż z niedowierzaniem przyjmuje informację, że głównym zadaniem amortyzatorów jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom pojazdu, gdyż pełnią one niezwykle istotną rolę w procesach stabilizowania auta, precyzyjnego nim kierowania oraz  zatrzymywania go.  Aby zatem uświadomić to posiadaczom samochodów  i jednocześnie  zwrócić uwagę na konieczność regularnej kontroli amortyzatorów oraz bezzwłocznej wymiany zużytych lub uszkodzonych, marka Monroe podjęła kampanię edukacyjną  zatytułowaną „Wszytko się starzeje. Także amortyzatory.”

W jej ramach specjaliści od techniki samochodowej przypominają, aby przynajmniej raz w roku przeprowadzać rzetelną inspekcję amortyzatorów, zaś po 80 000 kilometrów obowiązkowo wymienić je na nowe,  nawet jeśli  wydają się jeszcze zupełnie dobre.  Rzecz w tym, że amortyzatory tracą swą sprawność stopniowo, w sposób dla kierowcy praktycznie niezauważalny, a zatem przyzwyczaja się on do ich coraz mniejszej skuteczności. – Tak, jak w ciągu życia zmienia się nasz wzrok  –  z dnia na dzień nie dostrzegamy żadnych zmian, ale po kilku latach często okazuje się, że widzimy znacznie gorzej – tak samo przedstawia się sprawa z amortyzatorami – tłumaczy Alex Gelbcke, jeden z dyrektorów  firmy Tenneco Inc, która jest  producentem amortyzatorów Monroe. I dodaje: – Rosnące powoli, lecz nieustannie zużycie amortyzatorów ma niestety negatywny wpływ na sterowność i stabilność pojazdu, a także drogę jego hamowania.

I tak choćby tylko częściowo niesprawne amortyzatory (ale też niesprawne inne elementy zawieszenia i układu jezdnego) w nieunikniony sposób skutkują:

  • pogorszeniem prowadzenia pojazdu w wyniku zmniejszenia przyczepności opon oraz zwiększonego kołysania pojazdu;
  • wydłużeniem drogi hamowania ze względu na możliwość  wystąpienia poważnych drgań oraz nadmiernego przeniesienia obciążenia na przednie koła;Mon_02
  • zmniejszeniem stabilności pojazdu na skutek nadmiernego przenoszenia obciążeń na boki podczas wykonywania manewrów skręcania.Mon_03

 Odpowiednia wczesna wymiana niesprawnych amortyzatorów pozwala także chronić inne elementy pojazdu przed przedwczesnym zużyciem. Przykładowo, słabo już działające amortyzatory mogą przyspieszyć zużywanie się klocków hamulcowych, gdyż podczas zatrzymywania pojazdu następuje wtedy nadmierne przenoszenie obciążenia z osi tylnej na przednią. Niesprawne amortyzatory mogą także spowodować niewłaściwe ścieranie się opon oraz szybsze zużycie takich elementów, jak drążki kierownicze, przeguby kulowe, tuleje metalowo-gumowe.

Najważniejszym argumentem przemawiającym za wymianą niesprawnych lub zużytych amortyzatorów zawsze jednak będzie bezpieczeństwo osób poruszających się samochodem. Dlatego bezwzględnie trzeba regularnie kontrolować stan amortyzatorów i natychmiast interweniować, gdy budzi on jakiekolwiek wątpliwości.

 Na podstawie materiałów firmy Tenneco, producenta amortyzatorów Monroe

 

Zostaw Komentarz