Amortyzatory z plastikowymi osłonami

06 sie 2020

W ofercie firmy ZF Aftermarket pojawiły się amortyzatory Sachs do pojazdów użytkowych z plastikowymi rurami ochronnymi, dzięki którym są one mniej narażone na działanie czynników sprzyjających korozji.

Od niedawna ZF Aftermarket oferuje na niezależnym rynku części zamiennych amortyzatory do pojazdów użytkowych wyposażone dodatkowo w plastikowe osłony. Konstrukcja z rurami ochronnymi z tworzyw sztucznych w porównaniu z poprzednimi generacjami z metalowymi osłonami ochronnymi ma dwie główne zalety:

  • plastik jest znacznie bardziej odporny na czynniki wywołujące korozję, takie jak wilgoć i sól drogowa;
  • zastosowanie tworzywa sztucznego zamiast metalu zmniejsza wagę każdego amortyzatora, co przekłada się mniejszy ciężar pojazdu.

Montaż amortyzatorów z plastikowymi osłonami przeciwpyłowymi odbywa się w taki sam sposób jak dobrze znanych amortyzatorów z metalową osłoną. W jego trakcie należy zwrócić uwagę na prawidłowe rozmieszczenie części do montażu (przeguby sworzniowe/łożyska amortyzatora), warto też sprawdzić stan elementów takich jak mocowania amortyzatorów, części układu kierowniczego oraz części gumowo-metalowe. Zaleca się ponadto lekkie nasmarowanie śrub mocujących połączeń pierścieniowych, natomiast części gumowo-metalowe należy zabezpieczyć przed smarem. Z kolei tym czego całkowicie trzeba się wystrzegać podczas montażu amortyzatora z plastikową osłoną przeciwpyłową jest przytrzymywanie samej rury ochronnej za pomocą narzędzi typu klucza nastawnego (francuskiego).

Zasadniczo amortyzatory pojazdów użytkowych należy sprawdzać najpóźniej po 250 000 km. Zaleca się, aby jednocześnie profesjonalnej kontroli poddane zostały współpracujące z nimi elementy, by od razu wykryć wszelkie wadliwe komponenty i dokonać kompleksowej naprawy.

Jeśli konieczna okaże się wymiana amortyzatorów, eksperci z ZF Aftermarket zalecają użycie amortyzatorów marki Sachs, gdyż wytwarzane są one z wysokiej jakości materiałów i stosowane są w nich nowoczesne rozwiązania techniczne. Ich gama obejmuje amortyzatory klasyczne, a także amortyzatory CDC, które dostosowują twardość tłumienia w czasie rzeczywistym do danej sytuacji na drodze. Dostępne są również amortyzatory ze standardowymi lub pneumatycznymi modułami, a także CALM (z ang. Cabin Air Leveling Module – moduł wewnętrznego poziomowania powietrza) i amortyzatory osi do przyczep. Kolejną pozycją w portfolio ZF Aftermarket są moduły amortyzatorów pneumatycznych Sachs, które stanowią alternatywę dla montowanych obok siebie amortyzatorów i resorów pneumatycznych.

Zostaw Komentarz