ASG, czyli zautomatyzowana skrzynia biegów

19 st. 2014

GetriebekomplZ punktu widzenia kierowcy skrzynia biegów ASG niemal nie różni się od typowej skrzyni automatycznej, bowiem też sama zmienia biegi.

Firma LuK kojarzona jest przede wszystkim ze sprzęgłami oraz dwumasowymi kołami zamachowymi, co jest absolutnie naturalnie, zważywszy, że należy do największych producentów tych elementów dostarczanych zarówno na pierwszy montaż jak i na rynek wtórny. Jednak zatrudnieni w firmie Luk inżynierowie od wielu lat pracują także nad rozwojem innych podzespołów, w tym również skrzyń biegów.

Jako dobry przykład może tu służyć przekładnia ASG (Automated Shift Gearbox), która jest kolejnym krokiem w rozwoju tak powszechnie używanych manualnych (konwencjonalnych) skrzyń biegów. Jej innowacyjne rozwiązanie pozwala bowiem cieszyć wszystkimi walorami skrzyni manualnej, jednocześnie zaś mechanizm ASG zmienia biegi automatycznie, co podnosi komfort jazdy. Wpływa też na zmniejszenie zużycia paliwa, gdyż dzięki komputerowemu sterowaniu zmiana przełożeń następuje w optymalnym momencie i w optymalny sposób.

zdj2
Dźwignia zmiany biegów w pojazdach wyposażonych w skrzynię ASG przypomina tę z samochodów z klasyczną (planetarną) automatyczna skrzynią biegów.

Wszystko to sprawia, iż skrzynia biegów ASG stanowi doskonałe rozwiązanie dla małych i średnich pojazdów, tym bardziej że jest o wiele tańsza niż typowa, planetarna przekładnia automatyczna. ASG świetnie nadaje się także do lekkich pojazdów dostawczych a bywa, że stosowana jest również w cięższych pojazdach użytkowych.

Bardzo podobnie

Obsługa przekładni ASG przez kierowcę jest bardzo podobna jak typowej skrzyni automatycznej. Przestawia on bowiem dźwignię zmiany biegów między pozycjami „neutral”, „reverse” i „automatic”, ponadto rozruchu silnika może dokonać tylko wówczas, gdy dźwignia zmiany biegów znajduje się w pozycji „neutral” i jednocześnie wciśnięty zostanie pedał hamulca.

zdj1
Schemat skrzyni biegów ASG : 1 – dźwignia zmiany biegów, 2 – moduł sterujący z pompą hydraulicznego siłownika sprzęgła, 3 – siłownik skrzyni biegów, 4 – sprzęgło samonastawne SAC.

Dodatkowo prowadzący auto ma do wyboru jeszcze położenie „manual”, gdy zechce samemu, w sposób sekwencyjny, zmieniać przełożenia. Pozycji „parking” za to brak, albowiem nie jest ona potrzebna. Ponieważ skrzynia ASG to w istocie manualna przekładnia, która, wraz ze sprzęgłem, sterowana jest przez komputer kierujący pracą odpowiednich siłowników, więc po wyłączeniu zapłonu auto pozostaje na biegu z załączonym (zamkniętym) sprzęgłem, a zatem nie ma ryzyka, że pojazd np. stoczy się z pochyłości.

Komunikacja poprzez CAN

zdj3
Z lewej strony – elektromechaniczny siłownik dokonujący zmiany przełożeń, z prawej – moduł w którym mieści się sterownik przekładni, silnik elektryczny i komponenty sterowania sprzęgłem.

Dźwignia zmiany biegów nie jest oczywiście w mechaniczny sposób połączona z przekładnią, służy ona w istocie do wyboru trybu w jakim ma pracować elektroniczny moduł sterujący pracą sprzęgła i przekładni. Do modułu tego, poprzez magistralę CAN, trafiają również sygnały pochodzące z centralnej jednostki sterowania silnika czy sterowników ABS lub ESP. Jednocześnie tą samą drogą, czyli przez CAN, moduł wysyła swoje sygnały. Korzysta z nich m.in. sterownik deski rozdzielczej, który odpowiada za wyświetlanie informacji na temat aktualnie załączonego biegu i stanu skrzyni biegów.

Wymiana tylko z instalacją oprogramowania

W przypadku skrzyni ASG opracowanej w firmie Luk sterownik przekładni, silnik elektryczny i komponenty mechanicznego sterowania sprzęgłem mieszczą się w jednej obudowie. Wymieniając cały ten moduł należy zatem zainstalować również odpowiednie oprogramowanie dopasowane do konkretnego modelu pojazdu i wykonać odpowiednią procedurę startową. Tylko wówczas pozostałe sterowniki zostaną odpowiednio zsynchronizowane ze sterownikiem skrzyni i wszystko będzie działać tak jak należy. Dodajmy ponadto, że wymiana przekładni ASG na skrzynię automatyczną nie ma większego sensu zarówno z technicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia.

System bezpieczeństwa

Kilka zdań poświęcić jeszcze należy systemowi monitoringu bezpieczeństwa ISM (Intelligent Safety Monitoring System) towarzyszącego skrzyni ASG. Otóż główny sterownik skrzyni monitorowany jest przez drugi, pełniący funkcje pomocniczą. Sprawdza on poprawne funkcjonowanie pamięci i oprogramowania, oraz kontroluje czy moduł sterowania skrzynią ASG odpowiada zgodnie z aktualna sytuacją prowadzonego pojazdu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, reakcja może być dwojaka:

  • uniemożliwienie ruchu pojazdu;
  • zrestartowanie głównego sterownika (operacja taka trwa kilka sekund, po których przywrócone zostają wszystkie funkcje pojazdu).

Działania te gwarantują, że w przypadku defektu modułu odpowiadającego za zmianę przełożeń nie dojdzie do reakcji pojazdu, które w jakikolwiek sposób mogłyby zagrażać bezpieczeństwu korzystania z samochodu.

Na podstawie materiałów firmy LuK

2 komentarze
  1. Mam pytanie. Czy w czasie jazdy pandą ze skrzynią ASG można zmieniać z ręcznej na automat i odwrotnie z automatu na skrzynię ręczną. Czasami wybije mi automat i nie wiem co w tej sytuacji.Zaznaczam że ma to autko dopiero od tygodnia.proszę p informacę.Pozdrawiam

Zostaw Komentarz