Asymetryczne rolki hamulcowe CERTUS

08 mar 2021

By sprawnie, a jednocześnie w sposób wiarygodny i bezpieczny, dokonać pomiaru skuteczności hamowania różnego typu pojazdów o wąskim rozstawie kół (np. quady) potrzebne są specjalne rolki. Urządzenie takie od niedawna oferowane jest do linii diagnostycznej CERTUS produkowanej przez firmę WSOP. Projekt został częściowo sfinansowany przez Unię Europejską.

Rolki hamulcowe w wersji asymetrycznej to kolejna nowość w gamie urządzeń wchodzących w skład linii diagnostycznej CERTUS. Powstały one w wyniku prac prowadzonych od kilku lat w Centrum Badawczo-Rozwojowym WSOP w Knurowie.

– Wersja z poszerzanymi, asymetrycznymi rolkami jest niezwykle uniwersalna w użyciu i pozwala badać szeroki wachlarz pojazdów. Urządzenie to z powodzeniem można zastosować na każdej stacji kontroli pojazdów, ponieważ pozwala badać nie tylko typowe jednoślady i samochody o d.m.c. do 3,5t, ale również trójkołowce i quady oraz inne pojazdy o małym rozstawie kół – mówi Jarosław Cichoń, prezes zarządu WSOP. Wersja ta zalecana jest szczególnie dla linii montowanych przed kanałem diagnostycznym, a sprawdzi się zwłaszcza tam, gdzie na przegląd często przyjeżdżają pojazdy o niedużym rozstawie kół. Nieprzypadkowo pierwsze tego typu rolki zostały przez firmę WSOP zamontowane u klienta na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie licznie eksploatowane są terenowe quady.

Jak przebiega badanie?

Minimalny rozstaw między wewnętrznymi krańcami rolek to w przypadku wersji asymetrycznej tylko 250 mm (standardowo wynosi 800 mm). Tak niewielka odległość pozwala na bezpieczny pomiar np. pojazdów typu quad bez konieczności stosowania opóźnieniomierza, dodatkowych rolek wolnobieżnych i bez obawy o uszkodzenie układu przeniesienia napędu.

Już za pierwszym przejazdem diagnosta uzyskuje wiarygodne wyniki zmierzone indywidualnie dla każdego z kół. Z uwagi na niesymetryczne umiejscowienie urządzenia względem osi stanowiska konieczne jest stosowanie krat podestowych, które zabezpieczają pojazd przed wjechaniem do kanału. Sama procedura pomiaru sił hamowania wygląda identycznie, jak w przypadku standardowych rolek.

Szeroki wahlarz

Rolki hamulcowe w wersji asymetrycznej stanowią kolejną nowość, która znacząco zwiększa możliwości diagnostyczne linii CERTUS. W efekcie linię tę można przystosować  do badań szerokiego wachlarza mniej typowych pojazdów: od tych o bardzo wąskim rozstawie kół, poprzez naczepy, pojazdy ponadgabarytowe, przyczepy niskopodwoziowe, a skończywszy na niskozawieszonych samochodach tuningowanych. Dodać jeszcze należy, że stworzenie nowych urządzeń diagnostycznych CERTUS zostało częściowo sfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zostaw Komentarz