Badania KYB nad zautomatyzowaną kontrolą jazdy

25 lis 2022

Inżynierowie działu badań i rozwoju KYB opracowali zintegrowany układ sterowania amortyzatorami i wspomaganiem kierownicy, który zwiększa komfort i bezpieczeństwo podczas zautomatyzowanej jazdy.

Przystępując w firmie KYB do stworzenia zintegrowanego systemu sterowania amortyzatorami i wspomaganiem kierownicy za cel postawiono sobie maksymalne ograniczenie nadmiernych przechyłów nadwozia podczas zautomatyzowanej jazdy i tym samym zwiększenie kontroli nad ruchem pojazdu. Wykorzystywane są do tego informacje o trasie przejazdu pobierane z map oraz dane gromadzone podczas automatycznej kontroli jazdy, które razem służą do przewidywania ruchu i drgań nadwozia. Następnie na tej podstawie steruje się wspomaganiem kierownicy, tak aby osiągnąć parametry jazdy pozwalające maksymalnie ograniczyć przechyły boczne. Dodatkowo, gdy pojazd porusza się po nierównej nawierzchni (progi zwalniające, nierówności, ubytki nawierzchni itp.), drgania amortyzatora są bazą do przewidywania z wyprzedzeniem wychylenia karoserii, co też pozwala sterować wspomaganiem kierownicy w taki sposób, by przeciwdziałać przechyłom.

Oczekuje się, że technologia ta zapewni aż do 50% redukcji amplitudy wychyleń nadwozia, które występują, gdy jedno koło przejeżdża przez większą nierówność na drodze. Ma się to przyczynić do zmniejszenia liczby wypadków samochodowych spowodowanych nadmiernymi przechyłami i kołysaniem nadwozia oraz wynikającą z tego nadsterownością.

Skuteczność nowego systemu została potwierdzona w pojeździe testowym, badanym w najnowocześniejszym centrum eksperymentalnym KYB w Japonii. Prace rozwojowe są kontynuowane wraz z projektowaniem i weryfikacją nowej technologii w kolejnych samochodach.

– Automatyczna kontrola jazdy to ogromny obszar badań i rozwoju w branży motoryzacyjnej, a najlepsi inżynierowie KYB wyznaczają trendy pokazując, jaką rolę mogą odgrywać elementy układu kierowniczego i zawieszenia w zapewnieniu zaawansowanego rozwoju technologicznego w kwestii komfortu i bezpieczeństwa jazdy – mówi Jordan Day, manager ds. marketingu KYB Europe GmbH.

Zostaw Komentarz