Bardzo ważny płyn

12 mar 2018

Zgodnie z zaleceniami wielu producentów pojazdów, płyn hamulcowy w samochodzie należy wymieniać co dwa lata, niezależnie od przebiegu auta. A na pewno należy regularnie sprawdzać kluczowy parametr płynu, jakim jest jego temperatura wrzenia.

Sprawny układ hamulcowy jest jednym z podstawowych warunków bezpieczeństwa na drodze. Dlatego tak ważne są regularne i fachowe przeglądy hamulców oraz trafna diagnoza ewentualnych problemów. Na przykład, nadmierna wibracja pedału hamulca może być efektem odkształceń tarczy hamulcowej (okres eksploatacji tarcz waha się od 80 000 do 100 000 km). Z kolei irytujące piski podczas hamowania mogą wynikać z zużycia okładzin ciernych. Wymiana klocków hamulcowych należy do typowych czynności serwisowych i zapewnić powinna 40 000-50 000 km bezpiecznej jazdy.

Nie bagatelizować

Niektóre kwestie dotyczące hamulców są jednak pomijane lub bagatelizowane, zarówno przez mechaników, jak i właścicieli pojazdów. Do takich spraw należy kontrola i wymiana płynu hamulcowego. Zapomina się, że częstotliwość wymiany płynu w układzie hamulcowym nie powinna opierać się wyłącznie na przebiegu (zwykle sugeruje się wymianę co 40 000 – 80 000 km), ale także na czasie, jaki upłynął od ostatniej wymiany.

Kontrolę płynu zaleca się przeprowadzać co dwa lata, a to ze względu na skłonność płynu do wchłaniania wilgoci, która powoduje obniżenie temperatury jego wrzenia. Trzeba przy tym mieć świadomość, że tanie testery, przypominające wyglądem długopis, nigdy nie dają 100% miarodajnych wyników, gdyż w przypadku większości tych urządzeń analiza jakości płynu hamulcowego opiera się na pomiarze jego przewodnictwa elektrycznego. Wiarygodne wyniki zapewniają jedynie urządzenia, które bezpośrednio mierzą temperaturę wrzenia płynu, podgrzewając go. Do takich właśnie testerów należy urządzenie marki Ferodo®.

Szybko i dokładnie

Tester płynu hamulcowego Ferodo umożliwia kontrolę płynu w dowolnym miejscu i czasie. Dokładne określenie temperatury wrzenia płynu zajmuje mu mniej niż minutę. Urządzenie mierzy bezpośredniego tę temperaturę, a nie ustala jej pośrednio na podstawie przewodnictwa elektrycznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku płynów hamulcowych nowej generacji (takich jakie znajdują się w ofercie Ferodo), gdyż różnią się one składem chemicznym, przez co pomiar pośredni okazuje się niedokładny i mało wiarygodny. Testery wykorzystujące do oceny przewodnictwo elektryczne mogą więc dawać mylne wyniki i tym samym zagrozić prawidłowemu działaniu kluczowych elementów związanych z bezpieczeństwem.

Niebezpieczne korki

Niebezpieczne zjawisko „korka parowego”, wynikające z obniżenia się temperatury wrzenia płynu (spowodowanego jego zawilgoceniem), pojawić się może w trakcie najzwyklejszego użytkowania pojazdu. Polega ono na tym, że wskutek kontaktu z gorącymi elementami hamulców, płyn lokalnie zaczyna wrzeć, na skutek czego w układzie hamulcowym tworzą się pęcherzyki gazowe. Ponieważ w odróżnieniu od płynu są one ściśliwe, ciśnienie powstające w momencie, gdy kierowca naciska na pedał hamulca, powoduje zmniejszanie się tych pęcherzyków, nie skutkuje natomiast odpowiednio silnym dociśnięciem klocków do tarcz hamulcowych. Tym samym dramatycznie spada skuteczność hamowania.

Nie oszczędzać

W Federal-Mogul Motorparts przeprowadzone zostały testy płynów hamulcowych najpopularniejszych klas. Wyniki wskazują, że następuje pogorzenie skuteczności pracy hamulców w wyniku obniżenia parametrów płynów, szczególnie w skrajnie niskich i wysokich temperaturach. I tak płyny przede wszystkim nie utrzymują pożądanej lepkości – stają się zbyt rzadkie w wysokich temperaturach i tracą swoją płynność w niskich. Ponadto stwierdzono bardzo wysoki poziom PH płynów. Silnie kwaśny odczyn sprawia, że płyn bardzo agresywnie działa na metalowe i gumowe elementy układu hamulcowego.

Dlatego podczas doboru płynu, a następnie jego wymiany, należy zachować dużą ostrożność. Zdecydowanie odradzić trzeba wszelkie oszczędności. Eksperci od układów hamulcowych zalecają korzystanie z płynów hamulcowych renomowanych marek, aby zapewnić bezawaryjną pracę układu.

DOT a temperatura

Zalecana częstotliwość wymiany płynu zależy od jego skłonności do pochłaniania wilgoci. I tak płyny hamulcowe DOT5 na bazie silikonu są bardziej higroskopijne niż DOT3 lub DOT4 na bazie glikolu. Wystarczy jeden rok, aby temperatura wrzenia płynu obniżyła się do 80°C. Z tego powodu minimalne temperatury wrzenia są następujące: DOT3 – 205 °C; DOT4 – 230 °C; DOT5 – 250 °C; DOT5.1 – 260 °C. Warto zatem zapamiętać regułę, że gdy wzrasta DOT, rośnie również temperatura wrzenia i skłonność do zatrzymywania wilgoci. W przypadku płynu klasy DOT5.1 zaleca się więc jego wymianę nawet co 6 miesięcy. Oczywiście ogromnie dużo zależy zawsze  również od stanu (szczelności) układu hamulcowego.

Kilka zaleceń

Na koniec jeszcze kilka zaleceń. Co kilka tysięcy kilometrów, należy skontrolować poziom płynu hamulcowego. Niewielki jego ubytek jest naturalny i spowodowany stopniowym zużyciem powierzchni ciernych w układzie hamulcowym.

Rozlany płyn może powodować korozję metalowych elementów komory silnika.

Nie wolno mieszać mieszaj płynów DOT3 i DOT4 na bazie glikolu z płynami DOT5 na bazie silikonu, ponieważ nie są ze sobą kompatybilne.

Więcej informacji i porad dotyczących wymiany płynu hamulcowego można znaleźć w serwisie YouTune na kanale platformy techniczno-szkoleniowej FM-Campus.

N

Na podstawie materiałów Federal-Mogul Motorparts .

Zostaw Komentarz