Bez kolców z kolcami

26 lut 2014

Opona, z której za naciśnięciem guzika, wysuwają się kolce, wydaje się zupełną mrzonką. Tymczasem fińska firma Nokian pokazała prototyp takiej opony.

Środek kalendarzowej zimy wybrała firma Nokian Tyres na prezentację prototypowej opony, z której wysuwają się kolce znacznie poprawiające przyczepność na nawierzchniach pokrytych lodem lub ubitym śniegiem. Termin premiery tego bardzo ciekawego rozwiązania wybrany został nie przypadkowo – mija właśnie 80 lat od chwili, gdy fińska firma pokazała pierwszą na świecie oponę zimową.

kolec2kolec1


Jak dokładnie działa mechanizm, dzięki któremu z opony wysuwają się kolce w informacjach prasowych rozesłanych przez Nokian Tyres nie zostało wyjaśnione. Nie pokazano tego również na tym, 30 sekundowym filmie.

Widać na nim jedynie, że kolce wysuwają się z metalowych gniazd zatopionych w bieżnikach czterech kół po naciśnięciu przez kierowcę specjalnego przycisku umieszczonego na desce rozdzielczej. Brak na razie również informacji czy rozwiązanie takie ma szansę wejść do produkcji seryjnej i kiedy ewentualnie mogłoby to nastąpić.

Matti_Morri_Nokian_Hakkapeliitta_concept_tyre_2014Ta nowa koncepcja stanowi niesamowite osiągnięcie technologiczne, które pewnego dnia może stać się rzeczywistością. Jako pionierzy na rynku opon zimowych chcemy pokazać, że połączenie opcji z kolcami i bez w jednej oponie jest możliwe – powiedział Matti Morri, kierownik Serwisu Technicznego Klienta w Nokian Tyres.

Zostaw Komentarz