Bezmiedziowe klocki Delphi w testach

11 Cze 2018

Jak podają przedstawiciele Delphi Technologies, bezmiedziowe klocki hamulcowe tej firmy podczas testów okazały się pod wieloma względami lepsze od konkurencyjnych wyrobów.

W testach bezmiedziowych klocków hamulcowych, które zostały przeprowadzone z wykorzystaniem samochodu VW Passat 2.0 TSI, klocki Delphi Technologies zostały porównane z częściami OE oraz produktami sześciu innych marek wiodących na rynku części zamiennych. Klocki hamulcowe Delphi Technologies zatrzymywały samochód szybciej (w kilku przypadkach nawet o ponad 3 długości samochodu wcześniej),  były cichsze i znacznie mniej się zużywały.

 Droga hamowania

Droga zatrzymania przy hamowaniu z prędkości 160 km/h.

Przy prędkości 160 kilometrów na godzinę, określonej przez regulamin EKG 90, pojazd wyposażony w klocki hamulcowe Delphi Technologies zatrzymywał się ponad 4 metry wcześniej, niż wtedy gdy miał założone klocki marki, która zajęła drugie miejsce, i ponad 17 metrów wcześniej niż klocki najgorszej z testowanych marek. To ważna informacja, ponieważ hamując przy tej prędkości na ostatnich 4 metrach samochód może poruszać się z prędkością 16 kilometrów na godzinę, z kolei na ostatnich 17 metrach – z prędkością 56 kilometrów na godzinę.

Przy prędkości 80 kilometrów na godzinę klocki hamulcowe Delphi Technologies poradziły sobie podczas awaryjnego hamowania prawie tak dobrze, jak najlepsze w tym teście części, ale w dalszym ciągu wyposażony w nie samochód zatrzymywał się wcześniej niż pojazd, w którym zamontowano klocki hamulcowe OE. Warto zaznaczyć, że przy obydwu prędkościach pojazd wyposażony w klocki hamulcowe Delphi Technologies zatrzymywał się w sposób kontrolowany, wykazując się stabilnym współczynnikiem tarcia, podobnie jak ich odpowiednik OE.

Współczynnik tarcia w suchych (dry) i mokrych (wet) warunkach.

Im wyższy jest współczynnik tarcia danych klocków hamulcowych, tym bardziej są one agresywne, a ich siła hamowania większa – wyjaśnia Neil Fryer, wiceprezes ds. globalnego marketingu w Delphi Technologies Aftermarket. – Jednak efektywne hamowanie wymaga także stabilnego współczynnika tarcia. Nasi inżynierowie pracowali więc nad materiałami ciernymi gwarantującymi stałe i wysokie osiągi niezależnie od warunków. W efekcie nasze klocki hamulcowe nie tylko zatrzymują pojazd szybciej, ale robią to także w kontrolowany sposób, tak samo jak ich odpowiedniki OE – dodaje Neil Fryer.

Klocki hamulcowe Delphi Technologies osiągały również bardzo dobre wyniki na mokrej nawierzchni, wykazując się najmniejszym spadkiem współczynnika tarcia przy porównaniu warunków suchych i mokrych. Po 6 zatrzymaniach średni spadek wartości współczynnika tarcia wynosił ok. 30%, w porównaniu do spadków od 34% aż do 81% w przypadku pozostałych marek.

Hałas

Indeks głośności klocków ( 1- głośne, 10 – ciche).

Przyjazne środowisku klocki hamulcowe były również poddane szczegółowym testom SAE J2521 przeprowadzonym na specjalnym stanowisku badawczym. Ich celem było sprawdzenie hałasu generowanego przez klocki, a warunki, w jakich pomiary przeprowadzono, odpowiadały rzeczywistym warunkom panującym na drodze. Klocki hamulcowe stworzone przez Delphi Technologies okazały się najlepsze we wszystkich testach. Odznaczały się najniższym poziomem emitowanego dźwięku, uzyskując wynik 9,6 na skali hałasu, gdzie 10 oznacza „ciche”. Były tym samym o 0,5 punktu lepsze od marki, która zajęła 2 miejsce. Ponadto tylko 0,1% wszystkich dźwięków wydawanych przez klocki Delphi Technologies było głośniejszych niż 70dB, co jest wartością, od której dźwięk hamowania staje się słyszalny dla ludzkiego ucha. Inne marki poradziły sobie znacznie gorzej. W ich przypadku dźwięki powyżej poziomu 70dB stanowiły 8% wszystkich odgłosów zarejestrowanych w trakcie testów.

– Wiemy, że jednym z najczęstszych powodów, dla których klienci wracają do warsztatu po serwisowaniu hamulców są wydawane przez nie dźwięki – mówi Neil Fryer. – Oczywiście najłatwiej jest poradzić sobie z tym problemem wyposażając klocki w sprawdzone rozwiązania redukujące hałas. Nasze klocki hamulcowe mają wykonaną w standardach OE nakładkę, której zadaniem jest tłumienie drgań i eliminowanie pisków. Wzbogaciliśmy je także o fazowania oraz warstwę podkładową. Wszystkie te zabiegi mają zapewnić jak największą redukcję hałasu związanego z eksploatacją. Udało nam się uzyskać klocki hamulcowe, które są cichsze, niż ich odpowiedniki OE.

Trwałość

Liczba hamowań do osiągnięcia 3 mm grubości materiału ciernego.

Po 2140 zatrzymaniach przeprowadzanych przy różnych prędkościach i siłach nacisku klocki Delphi Technologies zużyły się w najmniejszym stopniu – służyły o 33% dłużej niż druga pod tym względem marka.

– Testy w wyraźny sposób pokazują, jak technologicznie zaawansowane są nasze klocki hamulcowe. Zostały zaprojektowane tak, by utrzymywać równowagę pomiędzy poziomem emitowanego hałasu, drogą hamowania oraz zużyciem. Dzięki temu można je montować bez obaw, wiedząc, że klient dostaje produkt wysokiej jakości– zapewnia Neil Fryer.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz