Biel wciąż na czele

28 sty 2014

Biały i jego odmiany pozostaje kolorem, którym najczęściej malowane są samochody na całym swiecie.Tak przynajmniej wynika z najnowszego raportu firmy Axalta Coating Systems.

Firma Axalta Coating Systems, dostawca farb i lakierów zarówno dla przemysłu motoryzacyjnego, jak i na rynek wtórny (wyroby marek Cromax, Spies Hecker,i Standox) przedstawiła swoje doroczne opracowanie dotyczące popularności kolorów. Opracowanie przygotowywane od roku 1953 jest, wedle jego autorów, najbardziej wyczerpują publikacja tego typu, gdyż specjaliści z Axalta Coating Systems nieustannie śledzą preferencje kolorystyczne na regionalnych rynkach motoryzacyjnym na całym praktycznie świecie.

Tegorocznej analizie dodatkowo towarzyszy prognoza dotycząca głównych trendów kolorystycznych stworzona przede wszystkim z myślą o producentach samochodów. „Nasi klienci liczą na te dane, ponieważ na ich podstawie podejmują decyzje rynkowe” – mówi David Fischer, wiceprezes ds. globalnej działalności OEM firmy Axalta. „Również nasz zespół specjalistów ds. koloru polega na tych prognozach i na ich podstawie przygotowuje receptury dla kolejnej generacji kolorów powłok. Jako że branża stale się zmienia i dąży do wprowadzania innowacji, Axalta aktywnie wspiera swoich klientów, m.in. dostarczając technologie umożliwiające uzyskanie najlepszych rezultatów naprawy powłok lakierowych”.

Coraz mocniejsza pozycja

biel1Wedle opracowania w minionym roku najpopularniejszym kolorem w skali całej światowej branży motoryzacyjnej, tak jak w latach poprzednich, była biel. Mało tego, jej pozycja jeszcze się umocniła, gdyż popularność koloru białego wzrosła o sześć punktów procentowych. Gdy wziąć pod uwagę odcienie bieli i jej odmiany, to 22% pojazdów było w kolorze czystej bieli, zaś 7% – w kolorze bieli perłowej.

Drugim co do popularności kolorem na świecie jest czerń (jej udział wyniósł 20%), przy czym czerń z efektami była wybierana chętniej niż czysta.

Zajmujące kolejne miejsca kolor srebrny (15%) i szary (12%) były mniej chętnie wykorzystywane niż w roku 2012, natomiast czerwień zachowała swój udział (8%). Popularność zarówno niebieskiego, jak i brązowego/beżowego w globalnym rynku wyniosła 5%. Jeśli chodzi o pozostałe kolory, to udziały zielonego, pomarańczowego, fioletowego i innych pozostały niewielkie, choć odnotowano niewielki wzrost w przypadku barwy żółtej/złotej.

Ogólnie rzecz ujmując należy powiedzieć, że w ciągu ostatniej dekady kolory neutralne były bardzo popularne, gdyż pomalowanych nimi było 76% pojazdów, które w tym czasie zostały sprzedawane.

Na poszczególnych rynkach

Spójrzmy teraz jakie w minionym roku były preferencje kolorystyczne na poszczególnych rynkach.

Ameryka Północna

  • Biel, z wynikiem 26%, dalej zyskiwała na popularności i już siódmy rok z rzędu była najchętniej wybieranym kolorem.
  • Czerń (20%) także zwiększyła swoją popularność – klienci chętnie wybierali czerń z efektami w sektorze luksusowych samochodów osobowych i luksusowych SUV-ów.
  • Kolor srebrny, a także szary, kontynuował swoją powolną utratę popularności.
  • Dwa najpopularniejsze kolory chromatyczne to czerwony (9%) i niebieski (7%).
  • W Meksyku preferowane są jaśniejsze kolory neutralne: biel (32%) i srebrny (18%), czerń zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 17%. Wyniki pozostałych kolorów są w tym kraju zgodne z ogólnymi trendami w Ameryce Północnej.

biel2Europa

  • Popularność bieli w roku 2013 wzrosła o 5% – kolor ten miało 29% sprzedawanych nowych samochodów, przy czym czysta biel była najpopularniejszą odmianą tego koloru.
  • Czerń (21%), była drugim najchętniej wybieranym kolorem, ale jej popularność zmalała w porównaniu z rokiem 2012.
  • Zainteresowanie kolorem szarym i srebrnym w roku 2013 zmalało, co jest zgodne ze światowymi trendami.
  • Popularność koloru niebieskiego nieco spadła, zaś czerwonego nieco wzrosła i oba kolory osiągnęły wynik 7%.

Azja

  • W Azji kolory neutralne zdobyły 75% rynku (wzrost o dwa punkty procentowe w stosunku do roku 2012), ale wynik ten jest i tak wyraźnie gorszy od osiągniętego w roku 2001, kiedy to kolory neutralne stanowiły 86% palety. Najpopularniejszym kolorem nie neutralnym był czerwony.
  • W Japonii, siódmy rok z rzędu, najpopularniejszym kolorem pozostaje biały, po nim są czarny i srebrny. Zainteresowanie szarym, wynoszące 7%, było niskie w porównaniu z trendami światowymi. Niebieski był najczęstszym „kolorowym” wyborem, jego udział wyniósł 7%.
  • W Chinach czarny nadal zajmował silną pozycję, szczególnie w sektorze pojazdów luksusowych. Jednak zainteresowanie kolorem białym wzrosło, zgodne z jego popularnością na całym świecie. Popularność niebieskiego, zielonego i żółtego była niska w porównaniu z barwnymi odmianami czerwieni i brązu.
  • W Korei Południowej numerem jeden pozostał biały, należało do niego 32% rynku. Srebrny zajął drugie miejsce z wynikiem 18%, szary – trzecie, czarny – czwarte. Generalnie rynek zdominowały jaśniejsze kolory.
  • Srebrny pozostaje najpopularniejszym kolorem w Indiach (30%), tuż za nim plasuje się biały (28%). Brązy/beże osiągnęły wynik 10%, ciemniejsze kolory, w tym czarny, cieszyły się niewielkim zainteresowaniem stanowiąc jedynie 7% rynku.

Ameryka Południowa

  • Osiągając wynik 29% i po raz pierwszy od roku 2001 zajmując pierwsze miejsce, biel zepchnęła na drugi plan kolor srebrny. Po niej był czarny z wynikiem 14%.
  • Kolejne miejsca zajęły szary i czerwony – oba osiągnęły wynik 9%. Czerwony, od roku 2002, pozostaje na piątej pozycji.
  • Popularność brązowego/beżowego, niebieskiego i zielonego lekko wzrosła.

Inne kraje i regiony

  • W Rosji biały znalazł się w czołówce z wynikiem 18%. W odróżnieniu do innych krajów stosunkowo popularny był zielony (8%).
  • Jaśniejsze kolory dominowały w Afryce – najwyżej uplasowały się biały, srebrny i szary, przy czym biały wyraźnie prowadził (43%). Czerwony był najchętniej wybieranym kolorem nieneutralnym (6%), wyprzedzając niebieski (4%).

white2W komunikacie zawierającym wszystkie te informacje Axalta Coating Systems podkreśla, że dysponując taką wiedzą na temat trendów w branży kolorów jest w stanie poprzez trzy swoje globalne marki renowacyjne, tzn. Cromax®, Spies Hecker i Standom, z wyprzedzeniem reagować na potrzeby klientów działających na rynku wtórnym.

Zostaw Komentarz