Blue.on do nowego Opla Astra

20 lut 2020
Moduł Blue.on składa się z trzech elementów: trzpienia wraz z wbudowanym zaworem obejściowym (by pass) i zaworem zwrotnym, pokrywy z mocnego tworzywa oraz wkładu filtra, który stanowi jedyny element wymienny.

Innowacyjny system filtracji oleju Blue.on, opracowany przez firmę Hengst SE, został wprowadzony do produkcji. Pierwszym silnikiem, w którym został zastosowany jest 3-cylindrowy Diesel o pojemności 1,5 litra i mocy 77 oraz 90 kW napędzający nowego Opla Astrę.

System filtracji oleju Blue.on został opracowany przez Hengst SE jako alternatywa dla klasycznego filtra oleju typu spin-on. System ten składa się z trzpienia z wbudowanym zaworem obejściowym (bypass) i zaworem zwrotnym, pokrywy z mocnego tworzywa oraz wkładu filtra, który stanowi jedyny element wymienny (pozostałe zaprojektowane zostały tak, by prawidłowo działały przez cały okres eksploatacji pojazdu). W odróżnieniu od metalowego filtra nakręcanego spin-on, wymienny i wolny od metalu wkład filtra Blue.on jest wykonany zgodnie z koncepcją ENERGETIC® i nadaje się do termicznej utylizacji. Ponadto Blue.on zmniejsza nawet o 90% masę odpadów w porównaniu z konwencjonalnymi filtrami spin-on, co stanowi istotny wkład w ochronę środowiska.

Rozbudowywana oferta

Hengst pracuje już nad rozszerzeniem oferty modułów Blue.on, tak by mogły być one stosowane również do innych silników. Firma podkreśla przy tym, że jest w zaspokoić zapotrzebowanie na duże ilości modułów w krótkich cyklach produkcyjnych, wskazując jednocześnie na techniczną niezawodność oraz wysoką opłacalność swego rozwiązania.

Modułowy system obejmuje modele o średnicach 67 i 77 mm, z których każdy jest dostępny w długościach 67, 77 i 87 mm. Tym samym Hengst odpowiada na zapotrzebowanie około 90% typowych zastosowań w samochodach osobowych, gdzie do tej pory montowano filtry typu spin-on. Ponadto możliwe jest dostosowanie systemu Blue.on do specyficznych potrzeb klienta pod względem wkładu filtra (wybór medium filtracyjnego i sposób jego przetworzenia) oraz projektu i konstrukcji zaworu (ciśnienie otwarcia i zamknięcia, natężenie przepływu itp.).

Pewna ochrona

Filtry spin-on są zamkniętymi systemami, w których nie można sprawdzić funkcjonowania ich poszczególnych komponentów. Jeśli zostały użyte niższej jakości zamienniki istnieje ryzyko, że wydajność filtra jest gorsza od pierwotnego produktu, a w obiegu oleju pozostają większe cząstki, które trwale uszkadzają wrażliwe komponenty, takie jak turbosprężarka. Zawór zwrotny o zbyt niskim ciśnieniu otwierającym może powodować tzw. „bypass” kiedy to zanieczyszczony i niewystarczająco przefiltrowany olej przedostaje się do obiegu. Ponadto, jeśli zdolność absorpcji cząstek przez filtr jest zbyt niska i pozostaje on permanentnie zatkany/zanieczyszczony stwarza to wysokie ryzyko stałego działania w trybie „bypass” i dalszych uszkodzeń elementów silnika.

Blue.on to natomiast opatentowane rozwiązanie oparte na komponentach produkowanych w jakości OE. Ponieważ zawór obejściowy wraz z trzpieniem jest elementem dożywotnim, zainstalowanym na stałe, Blue.on zapewnia niezawodność funkcjonalną i uniemożliwia instalację filtra o niższej jakości niż przewidziana w specyfikacji producenta. Zawór obejściowy i zawór zwrotny są widoczne i dostępne, podczas wymiany filtra oleju, można więc sprawdzić, czy nadal działają prawidłowo. Dzięki tym wszystkim cechom Blue.on jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem zapewniającym wysoki poziom ochrony silnika przez cały okres eksploatacji pojazdu.

Mniej odpadów

Pierwszym samochodem z serynie montowanym systemem Blue.on opracowanym przez firmę Hengst jest nowy Opel Astra.

Około 800 milionów eksploatowanych obecnie na świecie pojazdów jest wyposażonych w filtry oleju typu spin-on. W przypadku konwencjonalnych, zamkniętych systemów wymieniany jest cały filtr wraz z metalową puszką, co wiąże się z koniecznością utylizacji oleju, jako odpadu niebezpiecznego oraz przetworzenia elementów stalowych, metalowych i elastomerów. Wszystko to razem stanowi znaczny problem, generuje też znaczne koszty. Blue.on sprawia, że odpadów jest nawet o 90% mniej i są łatwiejsze do utylizacji.

Wprowadzając do produkcji seryjnej system Blue.on firma Hengst kontynuuje strategię kompleksowego podejścia do unikania odpadów. Została ona zapoczątkowana w roku 1993 poprzez stworzenie i rozwijanie koncepcji wielofunkcyjnych modułów filtracyjnych wyposażonych we wkład filtra ENERGETIC®. Blue.on wykorzystuje wkłady filtracyjne ENERGETIC® szóstej już generacji.

Dwie nagrody

Za system Blue.on jego producent otrzymał już dwie ważne niemieckie nagrody przyznawane rozwiązaniom przyczyniającym się do ochrony środowiska i cechującym się innowacyjnością. Nagrodami tymi są Partslife Environment Award oraz North Rhine-Westphalia Innovation Award.

Zostaw Komentarz