Blue.tron w BMW

30 kwi 2020

Opracowany przez firmę Hengst separator oleju nazwany Blue.tron od kilku tygodni jest fabrycznie montowany do 6-cylindrowych wysokoprężnych silników BMW. Pozwala osiągnąć im  maksymalna wydajność dzięki aktywnej wentylacji skrzyni korbowej.

Nadchodzące przepisy dotyczące emisji spalin nakładają surowe wymagania wpływające na rozwój silników. Sprawiają m.in., że aby w nowoczesnych niskoemisyjnych jednostkach zapewnić odpowiednią wentylację skrzyni korbowej, konieczne jest uzyskanie wysokiego współczynnika separacji oleju. To z kolei powoduje, że aktywna wentylacja skrzyni korbowej stała się nowym technologicznym trendem.

Jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań w tej dziedzinie jest elektrycznie napędzany separator tarczowy Blue.tron firmy Hengst, a to za sprawą wysokiej prędkości obrotowej jego tarcz. Pomysł ten doceniła firma BMW postanawiając użyć Blue.tron w nowej generacji 6-cylindrowych silników diesla o pojemności 3,0 l montowanych od marca 2020 roku w samochodach serii 3, a w niedalekiej przyszłości również w modelach X5 i X6.

Pierwsza seria separatorów Blue.tron ma więc szybki napęd specjalnie dostosowany do wymagań sześciocylindrowego silnika wysokoprężnego BMW. Stałą komunikację ze sterownikiem jednostki napędowej zapewnia protokół LIN. Ciśnienie jest precyzyjnie regulowane za pomocą zaworu membranowego, który odnosi się do ciśnienia otoczenia.

Większa wydajność silnika przy jednocześnie niższej emisji – dzięki wysoce wydajnemu separowaniu cząstek oleju i aktywnej wentylacji skrzyni korbowej, elektryczny separator tarczowy Blue.tron pozwala osiągnąć oba te cele. Mniejsza ilość oleju przedostającego się do układu dolotowego silnika umożliwia zwiększenie ciśnienia powietrza doładowującego i w ten sposób przyczynia się do większej sprawności i mocy silnika.

Nowoczesne, wysokowydajne jednostki są niezmiernie wrażliwe na wszelkie zabrudzenia, co oznacza, że nawet najmniejsze cząsteczki muszą być skutecznie odseparowane. Hengst Blue.tron skutecznie to czyni, więc przez cały okres eksploatacji silnik pracuje wydajniej i emituje mniej substancji szkodliwych. Należy też dodać, że separator firmy Hengst jest dostępny w trzech rozmiarach, można zatem go dobrać stosownie do wymagań różnych silników.

Zostaw Komentarz