Brukselo, pamiętaj o niezależnych
Polski niezależny rynek motoryzacyjny przeżył w ciągu ostatnich lat niebywały rozwój. Z pewnością potwierdzi to prof. Adam Gierek, poseł do Parlamentu Europejskiego zaangażowany w prace Komisji ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, który z inicjatywy Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych przyglądał się, jak działa centrum dystrybucyjne firmy Inter Cars w Mysłowicach.
Mysłowicki magazyn największego polskiego dystrybutora części motoryzacyjnych ma powierzchnię 17 000 m². Codziennie wysyła się stamtąd 50 000 przesyłek, które docierają do setek filii Inter Cars i tysięcy warsztatów w Polsce i za granicą. Prof. Adam Gierek mógł z bliska zobaczyć, jak w praktyce działa zaawansowany system logistyczny, który musi radzić sobie nie tylko z olbrzymim asortymentem ale również z presją czasu.
Grupa Inter Cars zatrudnia w Polsce 2,8 tys. osób, zaś magazyn w Mysłowicach obsługuje 400-osobowa załoga. Położenie śląskiego centrum dystrybucyjnego doskonale ułatwia obsługę rynków zagranicznych. Stamtąd towar IC wysyłany jest do Czech, Rumunii, Bułgarii, Włoch, Chorwacji, Słowenii, a także na Węgry i Słowację.
W ciągu ostatnich dwóch dekad polscy dystrybutorzy części dopracowali się własnego know-how oraz nowoczesnych rozwiązań logistycznych. Taśmociągi, kontrola wagowa zamówionego towaru, system skanowania, trzyzmianowa praca w magazynach oraz doskonale zorganizowany transport zapewniają szybkie dostawy do warsztatów, które nie tracą czasu w oczekiwaniu na części. Zwykle docierają one do odbiorcy jeszcze w dniu złożenia zamówienia.
Europosłowi Adamowi Gierkowi towarzyszył w Mysłowicach Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych, który przedstawił gościowi działalność i wyniki finansowe niezależnego rynku motoryzacyjnego. Warto przypomnieć, że przychody polskich dystrybutorów części osiągnęły w ubiegłym roku wartość 10 miliardów złotych i wzrosły o 12,1% w porównaniu do roku poprzedniego. – Do tak dużego wzrostu sprzedaży części znacząco przyczynia się eksport części do aut osobowych. W segmencie części do pojazdów ciężarowych dynamika jest nieco mniejsza i odzwierciedla tempo wzrostu gospodarki – wyjaśnił Alfred Franke.
Poseł Gierek z uznaniem odniósł się od informacji na temat roli, jaką polskie firmy dystrybucyjne odgrywają w eksporcie. W segmencie osobowym udział eksportu wyniósł 16,5%, a w ciężarowym 7,1%. Nadal też widać tendencje wzrostowe.
Dystrybutorzy części obsługują blisko 20 tys. warsztatów w Polsce. Omawiając krajowy rynek usług serwisowych, Alfred Franke zwrócił uwagę, że choć liczba warsztatów spada, przybywa stanowisk naprawczych. – Duża konkurencja eliminuje najsłabsze „garażowe warsztaty”. Ich miejsce zajmują nowoczesne punkty naprawcze, które inwestują zarówno w wyposażenie jak i kompetencje pracowników. W warsztatach samochodowych zatrudnionych jest 94 tysiące ludzi – powiedział prezes SDCM, podkreślając, że szeroka sieć niezależnych warsztatów zapewnia konsumentom łatwy dostęp do usług motoryzacyjnych.
Warto powiedzieć, że poseł Adam Gierek angażuje się w swojej pracy europarlamentarzysty na rzecz wprowadzania rozwiązań korzystnych dla wolnej konkurencji w sektorze motoryzacyjnym. Wielokrotnie zabierał też głos na ten temat na forum Parlamentu Europejskiego. Zdaniem profesora, objęcie Klauzulą Napraw całego motoryzacyjnego rynku europejskiego stworzyłoby doskonałą szansę zbudowania trwałej konkurencyjności całego europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. – Niezbędna staje się też harmonizacja w zakresie europejskich standardów technicznych, ekologicznych i bezpieczeństwa. – stwierdził Adam Gierek.
W tym też kontekście należy rozpatrywać m.in. wdrażanie rozwiązań telematycznych, umożliwiających zdalną komunikację pojazdów za pomocą technologii bezprzewodowych. Alfred Franke podkreślił, że Komisja Europejska musi zapewnić otwarty i bezpieczny dostęp do systemu telematycznego dla wszystkich operatorów rynku motoryzacyjnego, tylko to bowiem zapobiegnie stworzeniu monopolu przez koncerny samochodowe.
Warto, by podczas tworzenia regulacji prawnych, rządzący pamiętali o niezależnym sektorze motoryzacyjnym, tworzącym 81% miejsc pracy w całej motoryzacji, oraz płacącym podatki w naszym kraju.