Castrol szkoli

03 lut 2015

W roku 2014 w ramach Akademii Castrol zorganizowano ponad 110 bezpłatnych szkoleń, w których wzięło udział ok. 2250 mechaników i 370 uczniów – najwięcej w historii tej inicjatywy. Większość szkoleń była przeznaczona dla pracowników warsztatów niezależnych, ale Castrol szkolił także mechaników serwisów autoryzowanych, pracowników stacji paliw czy uczestników prowadzonego wraz z firmą Inter Cars programu „Młode Kadry”.

Castrol Akademia4Na szkoleniach przeprowadzanych w ramach Akademii Castrol wiodącym tematem była klasyfikacja środków smarnych, a także informacje o wpływie olejów na trwałość układów ograniczających emisję spalin. Dużym zainteresowaniem cieszył się blok o produktach marki Castrol oraz moduł dotyczący obsługi klienta. Tematykę za każdym razem ustalano wspólnie z uczestnikami szkoleń.

Szkolenia urozmaicano pokazami Castrol LAB – mobilnego laboratorium, w którym w widowiskowy sposób (m.in. z użyciem ciekłego azotu) prezentowano różnice między olejami. Uczestnicy mogli na własne oczy przekonać się, jak olej zachowuje się w silniku czy skrzyni biegów i jaki wpływ na jego własności mają dodatki. Warto tu zauważyć, że wymagania producentów samochodów są dzisiaj tak precyzyjne i zróżnicowane, że nawet mechanik pracujący na co dzień przy pojazdach, nie ma w zasadzie szans, by zaznajomić się ze wszystkimi normami i specyfikacjami dotyczącymi środków smarnych. Dlatego mechanicy, którzy często są najważniejszymi doradcami klienta, powinni nieustannie powiększać swą wiedzę o rodzajach olejów i ich poprawnym zastosowaniu.

Castrol Akademia1Wychodząc naprzeciw potrzebom uczestników szkoleń, Castrol uzupełnił swoją ofertę o szkolenia handlowe z obsługi klienta i technik sprzedaży. Nieprzypadkowo ten element oferty cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – jak wynika z badań, przeprowadzonych w ubiegłym roku przez „ARC Rynek i Opinia” na zlecenie firmy Castrol, tym co najbardziej przeszkadza klientom warsztatów jest nieuprzejmość personelu (taką odpowiedź wybrało aż 91% respondentów). Dlatego dziś nie wystarczy stawiać wyłącznie na wiedzę techniczną, niezbędna okazuje się także umiejętność prowadzenia rozmów z klientem. – Z naszych obserwacji wynika, że popyt na tzw. miękkie szkolenia bywa czasem większy niż na zajęcia techniczne”– mówi Sławomir Radoń, dyrektor generalny Castrol w Polsce. – Za tego typu szkoleniami idzie odpowiedni standard obsługi w warsztacie, co przekłada się bezpośrednio na obrót stacji serwisowej.

Castrol Akademia3Potwierdza to Paweł Mastalerek, szef działu technicznego Castrol: – Po pierwszym roku działalności rozszerzonej Akademii Castrol widzimy ogromne zapotrzebowanie na nasze szkolenia, w tym na szkolenia z obsługi klienta. Będziemy kontynuować ten program i rozwijać go o nowości rynkowe. Chcemy w 2015 roku przeprowadzić co najmniej 100 szkoleń. Analizujemy również możliwość wprowadzenia w tym roku zajęć on-line dla osób poszukujących podstawowej wiedzy.

Zostaw Komentarz