Castrol wspiera młodych inżynierów

04 lis 2015

Firma Castrol została partnerem technicznym PRz Racing Team – projektu młodych konstruktorów z Politechniki Rzeszowskiej, którzy swoim bolidem startują w najtrudniejszych na świecie zawodach inżynierskich dla studentów – Formula Student.

Rzeszowski team wyścigowy to grupa studentów kierunków technicznych, których połączyła wspólna pasja motoryzacyjna. – Bardzo się cieszymy, że Castrol – synonim motorsportu na najwyższym poziomie – będzie wspierać ten projekt. Realizacja naszego ambitnego celu wymaga poświęcenia i ciągłego doskonalenia umiejętności – zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Dzięki zaangażowaniu firmy Castrol zespół otrzyma nie tylko pomoc techniczną, lecz także będzie mógł korzystać z wieloletniego doświadczenia producenta środków smarnych w motorsporcie – podkreślił Bartosz Zborowski, prezes Studenckiego Koła Naukowego Formuła Student Politechniki Rzeszowskiej.

Formula Student to organizowane od kilkunastu lat zawody przeznaczone dla studentów uczelni technicznych z całego świata. Zespoły z całego świata prezentują skonstruowane przez siebie bolidy. Maszyny zostają poddane serii testów statycznych i dynamicznych, a inżynierowie największych firm technicznych oceniają innowacyjność, trwałość oraz funkcjonalność zaproponowanych rozwiązań. Pod uwagę brane są także umiejętności prezentacji i tworzenia biznesplanu, przygotowanie projektu bolidu, jego kosztorysu oraz uzasadnienie zastosowanych technologii i rozwiązań. W lipcu studenci z Politechniki Rzeszowskiej startowali na zawodach na torze Silverstone w Wielkiej Brytanii, gdzie sędziowie docenili estetykę wykonania i dbałość o najmniejsze szczegóły. Podkreślono też wykorzystanie już w pierwszym sezonie pakietu aerodynamicznego, podczas gdy niewiele zespołów w ogóle decyduje się na takie rozwiązania.

Castrol Formula Student2Wyścigowy bolid, skonstruowany przez studentów z Politechniki Rzeszowskiej, zbudowano na konstrukcji ramowej z poszyciem z włókna szklanego. Ważący 346 kg pojazd jest napędzany motocyklowym silnikiem Honda CBR 600 RR, który z regulaminową 20 mm zwężką na dolocie, jeszcze bez zastosowania turbosprężarki, rozwija moc 72 KM. Docelowo turbodoładowany bolid ma dysponować mocą 100-110 KM.

Członkowie PRz Racing Team biorą też udział w konkursach naukowych i technologicznych, na których osiągają liczne sukcesy. Mają na koncie m.in. zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji Creators Academy oraz tytuł Studenckiego Projektu Roku 2015 w kategorii Nauka i Technika.

Od lat napędzamy marzenia pasjonatów – powiedziała Anna Wilczewska, marketing manager Castrol Polska. – Ta pasja, połączona ze ścisłą współpracą z producentami samochodów, pozwala nam opracowywać oleje, które nieraz sprawdzały się w najtrudniejszych warunkach podczas zawodów. Teraz nasza firma będzie miała także udział w kształceniu i inspirowaniu młodych naukowców i inżynierów.

Castrol Formula Student3

Zostaw Komentarz