Cenią regenerowane

26 lip 2017

Z sondażu przeprowadzonego wśród mechaników wynika, że większość z nich pozytywnie ocenia części regenerowane i często woli je montować w autach klientów, zamiast najtańszych zamienników.

Aż 76% ankietowanych mechaników pozytywnie oceniło jakość części regenerowanych dostępnych na naszym rynku. To, że są one bardzo dobrej jakości stwierdziło 28% głosujących, dobrą jakość wskazało 48% osób. Jednocześnie zaledwie 7,5% warsztatowców wystawiło takim częściom złe oceny (słaba lub bardzo słaba).

Pytanie: Jak oceniasz jakość części po fabrycznej regeneracji, dostępnych na polskim rynku?


Części regenerowane rywalizują na rynku przede wszystkim z nowymi produktami marek budżetowych oraz z częściami używanymi. Ich wyższość nad tymi ostatnimi nie podlega dyskusji. Dlatego też badając preferencje mechaników w sondażu zapytano, czy wolą wybrać część regenerowaną fabrycznie czy nowy zamiennik z niskiej półki cenowej. Aż 69% badanych stwierdziło, że gdyby mieli taki wybór, zdecydowaliby się na część regenerowaną. Tylko 17% mechaników, przy tak postawionym pytaniu, woli części budżetowych marek.

Pytanie: Czy wolisz wybrać część regenerowaną czy fabrycznie nowy zamiennik z niskiej półki cenowej?


Jakie części regenerowane mechanicy montują najczęściej? Z sondażu wynika, że największą popularnością cieszą się rozruszniki i alternatory. Zaledwie co piąta osoba biorąca udział w ankiecie zadeklarowała, że w ogóle nie montuje tych części. Często wybierane są także regenerowane przekładnie kierownicze i zaciski hamulcowe oraz turbosprężarki.

Pytanie: Jakie części regenerowane zdarza Ci się montować?


Fabryczna regeneracja części to proces złożony i kompleksowy. Rozpoczyna się od selektywnego wyboru rdzeni nadających się do regeneracji. Następnie poddawane są one dokładnemu czyszczeniu. W kolejnych etapach wymieniane są niesprawne lub zużyte elementy i uszczelnienia, a proces kończy kontrola jakości gotowego produktu.
Niezależnie od tego, czy taka regeneracja jest wykonywana przez producenta danej części czy przez niezależną, wyspecjalizowaną firmę, zdecydowanie różni się od naprawy warsztatowej. W zwykłym warsztacie najczęściej nie znajdziemy odpowiednich urządzeń do profesjonalnego czyszczenia, wykonywania pomiarów czy testów produktu. Zazwyczaj trudno także o odpowiednio sterylne warunki do przeprowadzenia rozbiórki wrażliwych na zabrudzenia podzespołów.
Zapytano mechaników, czy mają świadomość, czym różni się regeneracja fabryczna od naprawy warsztatowej. Większość odpowiedziała twierdząco.

Pytanie: Czy wiesz, czym różni się proces fabrycznej regeneracji części od naprawy warsztatowej?


Wyniki ankiety wskazują, że mechanicy są zadowoleni z regenerowanych podzespołów i chętnie je montują. Rzecz jasna, na pewno zdarzają się wyjątki i na rynku regenerowanych części można znaleźć wyroby niskiej jakości (podobnie jak na rynku produktów nowych). Regeneracja regeneracji nierówna, dlatego warto wybierać części pochodzące z pewnych źródeł, by być z nich zadowolonym.

Dane pochodzą z sondażu internetowego przeprowadzonego na portalu branżowym MotoFocus.pl.

 

Zostaw Komentarz