Cenią regenerowane
Z sondażu przeprowadzonego wśród mechaników wynika, że większość z nich pozytywnie ocenia części regenerowane i często woli je montować w autach klientów, zamiast najtańszych zamienników.
Aż 76% ankietowanych mechaników pozytywnie oceniło jakość części regenerowanych dostępnych na naszym rynku. To, że są one bardzo dobrej jakości stwierdziło 28% głosujących, dobrą jakość wskazało 48% osób. Jednocześnie zaledwie 7,5% warsztatowców wystawiło takim częściom złe oceny (słaba lub bardzo słaba).
Części regenerowane rywalizują na rynku przede wszystkim z nowymi produktami marek budżetowych oraz z częściami używanymi. Ich wyższość nad tymi ostatnimi nie podlega dyskusji. Dlatego też badając preferencje mechaników w sondażu zapytano, czy wolą wybrać część regenerowaną fabrycznie czy nowy zamiennik z niskiej półki cenowej. Aż 69% badanych stwierdziło, że gdyby mieli taki wybór, zdecydowaliby się na część regenerowaną. Tylko 17% mechaników, przy tak postawionym pytaniu, woli części budżetowych marek.
Jakie części regenerowane mechanicy montują najczęściej? Z sondażu wynika, że największą popularnością cieszą się rozruszniki i alternatory. Zaledwie co piąta osoba biorąca udział w ankiecie zadeklarowała, że w ogóle nie montuje tych części. Często wybierane są także regenerowane przekładnie kierownicze i zaciski hamulcowe oraz turbosprężarki.
Fabryczna regeneracja części to proces złożony i kompleksowy. Rozpoczyna się od selektywnego wyboru rdzeni nadających się do regeneracji. Następnie poddawane są one dokładnemu czyszczeniu. W kolejnych etapach wymieniane są niesprawne lub zużyte elementy i uszczelnienia, a proces kończy kontrola jakości gotowego produktu.
Niezależnie od tego, czy taka regeneracja jest wykonywana przez producenta danej części czy przez niezależną, wyspecjalizowaną firmę, zdecydowanie różni się od naprawy warsztatowej. W zwykłym warsztacie najczęściej nie znajdziemy odpowiednich urządzeń do profesjonalnego czyszczenia, wykonywania pomiarów czy testów produktu. Zazwyczaj trudno także o odpowiednio sterylne warunki do przeprowadzenia rozbiórki wrażliwych na zabrudzenia podzespołów.
Zapytano mechaników, czy mają świadomość, czym różni się regeneracja fabryczna od naprawy warsztatowej. Większość odpowiedziała twierdząco.
Wyniki ankiety wskazują, że mechanicy są zadowoleni z regenerowanych podzespołów i chętnie je montują. Rzecz jasna, na pewno zdarzają się wyjątki i na rynku regenerowanych części można znaleźć wyroby niskiej jakości (podobnie jak na rynku produktów nowych). Regeneracja regeneracji nierówna, dlatego warto wybierać części pochodzące z pewnych źródeł, by być z nich zadowolonym.
Dane pochodzą z sondażu internetowego przeprowadzonego na portalu branżowym MotoFocus.pl.