Ciężarówka przyszłości

20 wrz 2016

ciezarowka-przyszlosci-fot-bosch-3Przepowiadanie przyszłości to domena jasnowidzów, natomiast jej zapowiadanie to przywilej tych, którzy ją tworzą. Firma Bosch zaprezentowała swoją wizję samochodu ciężarowego, który już za 10 lat ma jeździć po drogach.

ciezarowka-przyszlosci-fot-bosch-2Ciężarówka przyszłości zdejmie z barków kierowcy wiele obowiązków. Nie będzie on już musiał koncentrować się wyłącznie na prowadzeniu, znajdzie więc czas, by zająć się sprawami czysto spedycyjnymi. Do jego obowiązków należeć będzie m.in. sprawdzanie statusu transportu poprzez dane dostępne w chmurze, obsługa skrzynki e-mail, organizowanie tras i dostosowywanie ich przebiegu do konieczności przyjęcia dodatkowego załadunku. Tak więc idealny kandydat na kierowcę będzie musiał wykazać się umiejętnością pracy w zespole, znajomością nowych kanałów komunikacji oraz mediów społecznościowych. – Kierowcy ciężarówek będą prawdziwymi menedżerami do spraw logistyki – mówi dr Markus Heyn, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH.

Bosch po raz pierwszy zaprezentuje swoją koncepcję „VisionX” na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze. Według przedstawicieli firmy, już za parę lat pojazdy użytkowe będą w pełni połączone z siecią, w niektórych przypadkach będą jeździć autonomiczne, a napędzać je będzie, zależnie od potrzeb, bardzo efektywny diesel lub silniki elektryczne. – Pojazd przyszłości będzie 40-tonowym, inteligentnym urządzeniem na kółkach – mówi Heyn. – Zaawansowana łączność i automatyzacja pozwolą na poruszanie się po autostradzie, nawet bez ingerencji kierowcy. Dzięki temu będzie on miał czas na wykonanie innych zadań, takich jak planowanie trasy, przygotowanie dokumentów przewozowych lub po prostu na odpoczynek.

Zostaw Komentarz