Ciśnienie pod specjalnym nadzorem

22 Paź 2014

Jak już informowaliśmy, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, system monitorowania ciśnienia w oponach (TPMS) musi być montowany obowiązkowo w każdym nowo rejestrowanym samochodzie. Warto ten komunikat uzupełnić o kolejną informację: od 1 listopada, system taki oferuje również Continental.

 TPMS (ang. Tire Pressure Monitoring System), to elektroniczny system monitorowania ciśnienia w oponach, alarmujący kierowcę o odchyleniu od właściwej wartości ciśnienia w ogumieniu. Zgodnie z rozporządzeniem UE 661-2009 instalacja TPMS jest obowiązkowa we wszystkich nowo homologowanych modelach samochodów osobowych (klasa M1) od 1 listopada 2012, oraz we wszystkich nowych samochodach (klasa M1) od 1 listopada 2014 roku. System musi również działać po zmianie opon lub kompletnych kół na zimowe.

– Szacuje się, że ponad 80 procent wszystkich samochodów osobowych  ma nieprawidłowe ciśnienie w oponach – mówi Sebastian Matuschek z działu Technika-Dystrybucja firmy Continental. – Tymczasem właściwe ciśnienie w oponach znacząco zwiększa bezpieczeństwo jazdy, pozwala na wydłużenie czasu eksploatacji opon oraz ma wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa – dodaje.

 Dwa rodzaje

Continental_czujnik_TPMS Na rynku dostępne są obecnie dwa rodzaje układów monitorujących ciśnienie w oponach – pośredni i bezpośredni.  System pośredni reaguje na zmianę obwodu toczenia opony wykorzystując czujniki ABS/ESP i jest aktywowany powyżej 20-procentowego ubytku ciśnienia. System bezpośredni jest dużo bardziej precyzyjny, ponieważ ciśnienie jest stale mierzone przez czujnik, a wyniki pomiaru są na bieżąco przekazywane za pomocą fal radiowych. System bezpośredni wykorzystuje specjalny czujnik TPMS umieszczony w kole.
Mierzy on ciśnienie z dokładnością do 0,1 bara oraz temperaturę z dokładnością 0,2 °C.

–  Oferowany przez Continental bezpośredni system pomiaru ciśnienia zapewnia szybsze i bardziej dokładne działanie. Ponadto umożliwia wyświetlanie danych dla każdej opony w czasie rzeczywistym. Bezpośredni pomiar ciśnienia to większe korzyści dla producenta pojazdu, kierowcy i środowiska. Dlatego w Continental postanowiliśmy skupić się na technologii TPMS – mówi Sebastian Matuschek.

 Bezpieczeństwo i ekonomia

W przypadku stwierdzenia problemów z ciśnieniem w oponie, komputer sygnalizuje kierowcy, w którym kole nastąpił spadek. Głównym celem wprowadzenia przez UE obowiązku wyposażania aut w system kontroli ciśnienia jest podniesienie bezpieczeństwa na drogach, choć przy okazji rozwiązanie to ogranicza również zużycie paliwa, a tym samym emisję spalin. Ciśnienie niższe o 0,6 bara od zalecanego powoduje 4 procentowy wzrost zużycia paliwa z powodu wyższych oporów toczenia, a także znacznie skraca czas eksploatacji opony.

 Na koniec dodajmy jeszcze, że czujnik VDO REDI wprowadzony przez Continental na europejski rynek, otrzymał nagrodę Innovation Awards 2014 w kategorii „Parts & Components” na ostatnich targach Automechanika we Frankfurcie nad Menem.

POWIĄZANE POSTY

Zostaw Komentarz