Co region, to mieszanka

11 lut 2023

Oczekiwania kierowców związane z hamowaniem mogą być zupełnie różne w zależności od takich kwestii jak moc pojazdu, jego wiek i miejsce eksploatacji. Dlatego każdy produkt cierny marki Textar został dopasowany do konkretnego pojazdu i przeznaczenia.

Należąca do firmy TMD Friction marka Textar oferuje jeden z najbogatszych asortymentów części układu hamulcowego do obecnie produkowanych pojazdów. Marco Loth, wiceprezes TMD Friction ds. niezależnego rynku części zamiennych zwraca uwagę, że związane z hamulcami potrzeby użytkowników samochodów z różnych regionów świata mocno się różnią.

Na przykład w USA lub Azji wymagania dotyczące klocków hamulcowych są zupełnie inne niż w Europie. Kierowcy europejscy, którzy mogą rozwijać swoimi autami znacznie wyższe prędkości, chcą móc gwałtownie zwolnić na autostradzie ze 100 km/h do 0 na odcinku 30 metrów. Decydujące znaczenie mają tu więc osiągi i droga hamowania i to one są dla nich ważne. W innych regionach świata jeździ się inaczej. W Azji wolniej, z powodu większego tłoku na drogach. W USA kierowców ograniczają surowe przepisy dotyczące prędkości. W takiej sytuacji komfort hamowania odgrywa znacznie większą rolę niż wydajność. Hamulce nie mogą hałasować, a felgi aluminiowe muszą pozostać czyste. Dlatego nie ma globalnych, uniwersalnych rozwiązań sprawdzających się na każdym rynku – mówi Marco Loth.

43 składniki

Oprócz preferencji regionalnych, istotne jest spełnianie wymagań związanych z modelem samochodu. Sportowe auta z silnikami o wysokiej mocy potrzebują rozwiązań całkowicie innych niż ekonomiczne samochody miejskie czy pojazdy elektryczne.

Z tych powodów każdy produkt cierny marki Textar został precyzyjnie opracowany dla konkretnego pojazdu, układu hamulcowego i przeznaczenia. Tylko w ciągu ostatnich 30 lat specjaliści TMD Friction stworzyli około 50 tysięcy unikalnych mieszanek ciernych, korzystając z 787 różnych surowców. W skład najbardziej zaawansowanych mieszanek ciernych wchodzą nawet 43 różne surowce. Są to rozwiązania o niskiej zawartości stali (Low-steel), które zapewniają niezawodne hamowanie nawet przy wysokich prędkościach, jak i organiczne mieszanki NAO (non-asbestos organic).

Między komfortem a skutecznością

Opracowane z myślą o rynku azjatyckim i amerykańskim materiały NAO, czyli materiały organiczne nie zawierające azbestu, zapewniają największą moc hamowania w połączeniu z wysokim komfortem użytkowania. Wykonane z nich klocki mało pylą i nie hałasują. Dodatkowo ich zaletą jest długa żywotność, zarówno klocków, jak i tarcz. W zależności od zastosowania materiały te mają współczynnik tarcia między 0,25 a 0,5. Mieszanki NAO zawsze spełniają europejskie normy prawne. Są jednak drogie, a podczas hamowania przy wysokiej prędkości lub dużym obciążeniu mogą wystąpić problemy z integralnością materiału.

Z kolei materiały Low-steel składają się z substancji organicznych połączonych z metalem. Zwykle jest to stal, stanowiąca od 10 do 30% zawartości mieszanki. Klocki wykonane z takich materiałów są odporne na fading (zanikanie siły tarcia wskutek znacznego wzrostu temperatury elementów ciernych) i zapewniają lepszą skuteczność hamowania po rozgrzaniu, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Gwarantują też lepsze wyczucie pod pedałem hamulca oraz cechują się  doskonałą zdolnością do czyszczenia korozji oraz optymalną ceną. Ich współczynnik tarcia wynosi od 0,35 do 0,5. Jednocześnie mają negatywną tendencję do tworzenia pyłu hamulcowego i skrzypienia. Głównym rynkiem zbytu materiałów z tej grupy jest Europa.

Skrupulatne testy

Niezależnie od przeznaczenia produktu i składu mieszanki ciernej, na całym świecie taka sama jest jakość części z asortymentu Textar. Wszystkie produkty firmy TMD Friction wytwarzane są na wysokiej klasy liniach produkcyjnych zgodnie z najsurowszymi normami technicznymi. Rozwiązania oferowane przez Textar zostały dokładnie przetestowane, aby spełniały najwyższe wymagania jakościowe.

Współpraca z TMD Friction oznacza dostęp do kompleksowej oferty z odpowiednimi rozwiązaniami. To gwarancja maksymalnej kontroli i precyzji podczas hamowania, a także optymalne wyniki dotyczące emisji i hałasu. Oprócz samych produktów, oferujemy też wsparcie, które obejmuje m.in. szkolenia techniczne. Textar, jak wszystkie marki TMD Friction, korzysta z wieloletniego doświadczenia wynikającego ze współpracy z producentami pojazdów, dla których opracowujemy odpowiednie rozwiązania cierne zgodnie z określonymi wymaganiami – podkreśla Marco Loth.

 

 

 

 

Zostaw Komentarz