Delphi sprzedaje, Mahle kupuje

31 mar 2015

10117Należący do Delphi zakład w Ostrowie Wielkopolskim, dostarczający produkowane w nim wymienniki ciepła m.in. do Ferrari, przechodzi pod skrzydła Mahle. To jeden z efektów umowy zawartej przez koncerny.

Koncern Delphi ogłosił, że sprzedaje swój dział “Thermal”, a więc zajmujący się przede wszystkim wszelkimi wymiennikami ciepła, niemieckiemu koncernowi Mahle, który zyskał renomę jako producent części silnikowych (tłoków, tulei cylindrowych, zaworów), aczkolwiek obecnie gama wyrobów jakie oferuje jest znacznie szersza, gdyż obejmuje także filtry, turbospreżarki i wymienniki ciepła (po przejęciu firmy Behr). Oczekuje się, że transakcja o wartości 727 mln USD zostanie sfinalizowana w trzecim kwartale bieżącego roku, o ile tylko zgodę na to wyrażą odpowiednie urzędy. Przychód ze sprzedaży Delphi zamierza wykorzystać na sfinansowanie działań związanych z rozwojem firmy, takich jak przejęcia lub wykup akcji.

Delphi oraz Mahle podpisały również dodatkowy list intencyjny w sprawie sprzedaży będącego w posiadaniu Delphi pakietu udziałów w spółce Shanghai Delphi Automotive Air-Conditioning System. Przychód z tej transakcji dodatkowo wzbogaci konto Delphi.

Delphi-Condenser-Radiator-FanModuleUmowa z Mahle stanowi duże osiągnięcie zarówno całego Delphi, jak i naszego działu Thermal – powiedział Rodney O’Neal, prezydent Delphi. – Transakcja ta pokazuje, że Delphi należy do firm skoncentrowanych na rozwoju produktów o wysokim potencjale wzrostu i odpowiadających na zmieniające się potrzeby rynku. Przejęcie biznesu przez Mahle, wiodącego globalnego dostawcę wymienników ciepła, zapewnia kontynuację wsparcia dla naszych klientów na świecie oraz stabilność dla naszych pracowników.

Transakcję skomentował też Heinz K. Junker, prezes rady nadzorczej i szef Mahle. Powiedział on: – Umowa pozwoli rozszerzyć nasze zdolności produkcyjne w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji, a także powiększa naszą ofertę produktową oraz doświadczenie w zakresie systemów, szczególnie jeśli chodzi o sprężarki oraz układy klimatyzacji.

Wspomnieć tu należy, że dział Delphi Thermal osiągnął w 2014 r. przychody na poziomie 1,6 mld US, zatrudniając ok. 6 700 pracowników w 13 zakładach na świecie. Jeden z nich znajduje się w Polsce, w Ostrowie Wielkopolskim, więc tym samym zmienia on właściciela.

Transakcja Delphi z Mahle to drugie w krótkim czasie, ważne dla Polski, przejęcie amerykańskiego biznesu motoryzacyjnego przez inwestora z Niemiec. Pod koniec zeszłego roku niemiecki koncern ZF Friedrichshafen za 13,5 mld USD przejął amerykańskiego rywala TRW Holdings, który w naszym kraju ma pięć fabryk.

1 comments

Zostaw Komentarz