DKZ – specjalność koncernu Schaeffler

07 cze 2016

DKZKoncern Schaeffler nie tylko jako pierwszy zaczął wytwarzać dwumasowe koła zamachowe (DKZ), ale wciąż jest ich czołowym producentem. Oferuje ponadto wszystko, czego profesjonalny warsztat może potrzebować przy wymianie takiego koła.

Redukcja wibracji generowanych przez silnik oraz hałasu jaki on wytwarza to, poza sprostaniem coraz surowym wymaganiom dotyczącym emisji spalin, jedne z podstawowych zadań jakie stawiane są przed konstruktorami jednostek napędowych. Cele te niełatwo spełnić, zwłaszcza w przypadku coraz mniejszych silników o znacznej mocy, więc sięgać trzeba po takie rozwiązania jak dwumasowe koło zamachowe (DKZ). Skutecznie redukuje ono bowiem nieuniknione drgania powstające w układzie napędowym pojazdu (które przy niskich prędkościach obrotowych słyszalne są jako stukanie oraz buczenie), przyczyniając się w ten sposób do płynniejszej i bardziej precyzyjnej pracy tego układu.

O efektywności DKZ najlepiej świadczy fakt, że obecnie już ponad 50 procent samochodów osobowych oraz użytkowych zjeżdżających z linii produkcyjnych wyposażonych jest w dwumasowe koło zamachowe, i liczba ta wciąż rośnie. W znacznej części z tych aut montowane są przy tym koła dwumasowe marki LuK, dostarczane przez koncern Schaeffler, w którym rozwiązanie to zostało wynalezione ponad 30 lat temu. Dodać w tym miejscu można, iż od tego czasu Schaeffler wyprodukował już ponad 100 milionów dwumasowych kół zamachowych i wciąż pozostaje liderem, zarówno gdy chodzi o wielkość dostaw, jak rozwój tej technologii

Lepiej zamówić część oryginalną – podczas wymiany dwumasowego koła zamachowego Schaeffler Automotive Aftermarket zaleca użycie oryginalnych części o jakości OE.
Lepiej zamówić część oryginalną – podczas wymiany dwumasowego koła zamachowego Schaeffler Automotive Aftermarket zaleca użycie oryginalnych części o jakości OE.

W sumie tylko po Europie jeździ w tej chwili ponad 85 milionów pojazdów wyposażonych w dwumasowe koła zamachowe – są to pojazdy z manualną skrzynią biegów, z silnikiem diesela oraz pojazdy wyposażone w sprzęgło dwutarczowe LuK. Z myślą o nich Schaeffler Automotive Aftermarket stworzył więc obszerną ofertę produktów DKZ oraz zestawów naprawczych, które mogą znaleźć zastosowanie w ponad 97% eksploatowanych na naszym kontynencie pojazdów wyposażonych w DKZ.

Przystępując do naprawy uszkodzonego lub zużytego w naturalny sposób dwumasowego koła zamachowego należy pamiętać, że jest bardzo ważne, by pozostać przy oryginalnej technologii. Dlatego specjaliści Schaeffler Automotive Aftermarket odradzają zamianę DKZ na sztywne koło zamachowe. Może to bowiem prowadzić nie tylko do obniżenia komfortu jazdy, ale co gorsze do przyspieszonego zużycia, lub wręcz awarii, innych elementów układu napędowego. Zagrożone są przede wszystkim łożyska i koła zębate skrzyni biegów, ale także łożyskowanie i przeguby wału napędowego i/lub półosi napędowych, a nawet wał korbowy. Zamiana DKZ na zwykłe koło zamachowe może ponadto być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa.

Zestaw LuK RepSet DMF to kompleksowe rozwiązanie naprawcze zawierające wszystkie i idealnie dopasowane do siebie elementy.
Zestaw LuK RepSet DMF to kompleksowe rozwiązanie naprawcze zawierające wszystkie i idealnie dopasowane do siebie elementy.

Oferowany przez Schaeffler Automotive Aftermarket zestaw LuK RepSet DMF to kompleksowe rozwiązanie naprawcze. W skład zestawu wchodzi bowiem nie tylko dwumasowe koło zamachowe, tarcza sprzęgła i docisk, ale także tradycyjne łożysko oporowe lub centralny wysprzęglik (CSC), tuleja prowadząca oraz śruby potrzebne do przymocowania DKZ na wale korbowym. A zatem jest w nim wszystko, co należy wymienić, nie grożą więc potencjalne problemy mogące wyniknąć z łączenia elementów od różnych producentów. W dodatku wszystkie części nie dość, że idealnie do siebie pasują, to trzymają standard elementów OE.

Dzięki aplikacji „DMF CheckPoint” można w łatwy sposób sprawdzić momenty dokręcenia śrub mocujących oraz wartości kąta swobodnego obrotu i luzu krawędziowego dla wszystkich DKZ marki LuK.
Dzięki aplikacji „DMF CheckPoint” można w łatwy sposób sprawdzić momenty dokręcenia śrub mocujących oraz wartości kąta swobodnego obrotu i luzu krawędziowego dla wszystkich DKZ marki LuK.

Wspomnieć jeszcze należy, że Schaeffler Automotive Aftermarket ma w swej ofercie również przyrząd pomiarowy LuK DKZ. Umożliwia on przeprowadzenie pomiaru kąta swobodnego obrotu masy wtórnej DKZ oraz luzu krawędziowego. Dzięki temu warsztat może dokładniej niż tylko optycznie sprawdzić, czy należy wymienić DKZ podczas wymiany sprzęgła. Schaeffler Automotive Aftermarket oferuje także cały pakiet usług oraz materiałów informacyjnych – od specjalistycznych szkoleń, poprzez broszury i informacje serwisowe, aż do nowej aplikacji „DMF ChekPoint”.
Zostaw Komentarz