Duże warsztaty pod lupą

19 lut 2018

W ramach trzeciej edycji konkursu „Bezpieczny Warsztat”, organizowanego przez Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych firma Dekra Polska sprawdziła m.in. jaka jest kondycja dużych warsztatów samochodowych.

Konkurs „Bezpieczny Warsztat”, którego wyniki ogłoszone zostały podczas XII Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego przeprowadzony był w 3 kategoriach: warsztatów małych (1-3 stanowiska naprawcze), średnich (4-6 stanowisk naprawczych) oraz dużych (więcej niż 6 stanowisk naprawczych). Profesjonalne audyty zrealizowane podczas konkursu przez firmę Dekra Polska pokazały, że właściciele największych serwisów dbają przede wszystkim o odpowiednie wyposażenie swych warsztatów, co bezpośrednio przekłada się na możliwość wykonywania wielu napraw, a w konsekwencji podnosi zainteresowanie i zadowolenie klientów. Wszystkie duże warsztaty zlustrowane przez audytorów miały: urządzenie diagnostyczne z aktualnym oprogramowaniem, urządzenia do badania amortyzatorów oraz ustawiania świateł, montażownicę do kół, wyważarkę oraz urządzenie do geometrii, jak również wózki narzędziowe oraz urządzenie do klimatyzacji R134a. Dodatkowo 89% serwisów dysponowało urządzeniem do badania amortyzatorów, a 78% – urządzeniem do sprawdzania hamulców.

Wrażenia, z jakimi klient opuszcza warsztat to dla dużych serwisów kluczowa sprawa, dlatego wszystkie tego typu placówki, które zostały poddane audytowi oferują możliwość płacenia kartą za wykonane usługi, zapewniają bezpłatny dostęp do Wi-Fi oraz udostępniają zainteresowanym materiały promocyjne, w tym ulotki informujące o bieżącej ofercie. Do tego 89% może pochwalić się czytelnym systemem kalkulacji czasu wykonania usługi, co jest bardzo doceniane przez klientów, a 78% po zakończonej naprawie myje serwisowane pojazdy.

Atutem dużych, niezależnych warsztatów jest również ich oferta. Większość, bo 85%, serwisuje samochody wielu marek i proponuje klientom pojazdy zastępcze, 78% stworzyło system lojalnościowy.

Jak we wszystkich firmach, także w dużych serwisach samochodowych są obszary, które należy zoptymalizować lub usprawnić. Wyzwaniem dla największych niezależnych warsztatów okazuje się wdrażanie zaawansowanych programów zarządzania jakością w miejscu pracy. Tylko 22% z nich deklaruje usystematyzowanie działań w ramach systemu ISO, ale już 59% stosuje ankiety jakościowe o odpowiednim zakresie, a aż 89% wykonuje kontrolę przyjmowanych pojazdów zgodnie z przygotowaną wcześniej listą. Oznacza to, że właściciele warsztatów są świadomi potrzeby korzystania z systemów zarządzania jakością, jednak wprowadzają je stopniowo, zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem.

Na koniec dla porządku przypomnijmy jeszcze raz wyniki konkursu „Bezpieczny warsztat” w kategorii „warsztat duży”. Wyglądały one następująco:

  • I miejsce –  Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów Rosiak,
  • II miejsce – Autoreduta,
  • III miejsce – F.H.U Ślusarczyk Jakub Ślusarczyk,
  • wyróżnienia – Serwis Dan-Car, GP mobile.

A oto co powiedział Piotr Szafrański z serwisu Autoreduta: – Otrzymany certyfikat jest dla nas bardzo ważny, ponieważ świadczy o tym, że nasza praca nad ciągłym podnoszeniem poziomu usług przynosi oczekiwane efekty. Zajmuje on widoczne miejsce w naszym biurze i potwierdza, że warto zostawić u nas swój samochód, a nasz serwis jest nie tylko bezpieczny, ale również oferuje wysokiej jakości usługi, dopasowane do zmieniających się potrzeb klientów. Nie spoczywamy jednak na laurach i nie stajemy w miejscu – podstawą rozwoju jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.

Przypomnieć też należy, że patronami trzeciej edycji konkursu „Bezpieczny Warsztat” były  firmy Castrol oraz Coframa, zaś w w konkursie wzięły udział serwisy niezależne oraz zrzeszone w ramach sieci warsztatowych: ProfiAuto Serwis, Eurowarsztat, Bosch Car Service i Auto Crew, Q-service i Perfect Service.

 

Zostaw Komentarz