Dwa ograniczniki, wiele korzyści

02 maj 2018

KYB został dostawcą amortyzatorów montowanych w nowym Citroënie C5 Aircross, który wprowadzono na rynek w 2017 roku. W pierwszych recenzjach tego modelu pisano m.in.: „poprawa komfortu i ogólne wrażenie z jazdy są zadziwiające”.

Aktywne zawieszenie jest coraz częściej stosowane w samochodach osobowych, również półaktywne wprowadza się do kolejnych segmentów pojazdów. Dzięki współpracy oraz wspólnym badaniom KYB z PSA opracowano, a następnie zastosowano w nowym Citroënie C5 Aircross nowatorskie zawieszenie oparte na pasywnych amortyzatorach, tzn. wykorzystujące wydajne amortyzatory, a jednocześnie konkurencyjne, jeśli chodzi o koszty. Citroën nazywa ten system „progresywną poduszką hydrauliczną”.

Sekretem jest podwójny hydrauliczny system ograniczników. Najkrócej mówiąc cały skok amortyzatora podzielono na trzy części, w których amortyzator wykazuje różne charakterystyki tłumienia. Główna część odpowiada za tłumienie w środkowym zakresie pracy tłoczyska. W tym obszarze siły tłumiące zapewnia konwencjonalny zespół zaworowy tłoczyska i dolny zespół zaworowy. Druga i trzecia część odpowiada za tłumienie w końcowej fazie odbicia oraz podczas ściskania. Uruchamiane są tu hydrauliczne ograniczniki zwiększające tłumienie.

Podział ten sprawia, iż główne zawory amortyzatora odpowiedzialne są za komfort, natomiast w przypadku bardziej wymagających sytuacji na drodze swoją rolę zaczynają spełniać ograniczniki hydrauliczne. Aby skutecznie to osiągnąć, zarówno ogranicznik odbicia, jak i ściskania, muszą być w stanie zapewnić wystarczającą absorbcję energii, a także cechować się bardzo elastyczną reakcją.

Zasada działania ogranicznika odbicia opiera się na elemencie z tworzywa sztucznego, który jest umieszczony we fragmencie  cylindra roboczego amortyzatora o powiększonej średnicy i określa obszar roboczy ogranicznika. Kiedy podkładka ogranicznika styka się z tym elementem, powstaje nowa komora olejowa, z której olej może wydostać się tylko przez otwór elementu. Ten kontrolowany przepływ generuje siłę tłumiącą, którą można dostosować dobierając wielkość otworu. Dodatkowo obszar roboczy ogranicznika daje się regulować poprzez zmianę długości fragmentu cylindra roboczego o powiększonej średnicy.

W przypadku hydraulicznego ogranicznika ściskania stosuje się podobną zasadę. Nowa komora olejowa powstaje tu jednak za sprawą polimerowej tulei umieszczonej w zespole zaworowym tłoczyska i dopasowanej metalowej rury w dolnym zespole zaworowym. Polimerowy element ma odpowiednie otwory dla zapewnienia przepływu oleju, co pozwala na ustalenie parametrów tłumienia. Aby osiągnąć pożądany maksymalny zakres siły tłumienia, wstępnie sprężony dodatkowy zawór jest umieszczony w podzespole dolnego zespołu zaworowego.

Dzięki hydraulicznemu ogranicznikowi ściskania, w zawieszeniu pojazdu występują mniejsze obciążenia, co pozwala producentowi samochodu uprościć niektóre elementy zawieszenia albo nawet z nich zrezygnować (np. z  odbojów amortyzatora).

Opracowany przez KYB system zapewnia skuteczne działanie w rozmaitych warunkach, gwarantując stosownie do potrzeb miękką charakterystykę pracy dla optymalnego komfortu lub silne tłumienie, gdy trzeba zachować kontrolę nad pojazdem. Bardzo ważne jest przy tym, iż możliwości takie stwarza system pasywny, cechujący się bardzo krótkim czasem reakcji i oferowany w przystępnej cenie. KYB planuje zastosować podwójny hydrauliczny system ograniczników w amortyzatorach do innych wchodzących do produkcji pojazdów, np. takich jak Citroën C4 Cactus.

Zostaw Komentarz