eClutch, czyli system elektronicznego sterowania sprzęgłem
Jazda w korku bez automatycznej skrzyni biegów potrafi być uciążliwa, gdyż wciąż trzeba operować pedałem sprzęgła, gazu i hamulca. Opracowany przez firmę Bosch elektroniczny system sterowania sprzęgłem nazwany przez nią eClutch ma w nieodległej już przyszłości umożliwić kierowcom jazdę w trybie Stop&Go tak komfortową, jak samochodem z automatyczną przekładnią, tzn. przy użyciu tylko pedałów hamulca oraz gazu i bez ryzyka, że silnik zgaśnie. System eClutch wypełnia więc lukę pomiędzy automatyczną i manualną skrzynią biegów. Dodatkowo umożliwia on oszczędzanie paliwa w trybie jazdy z wyłączonym silnikiem. Gdy kierowca nie przyspiesza, eClutch sprawia, że sprzęgło odcina silnik od przekładni. Silnik wyłącza się wówczas, a realne zużycie paliwa maleje średnio o 10%.
Cena klasycznej manualnej skrzyni ze sprzęgłem eClutch jest znacznie niższa niż automatycznych skrzyń biegów. Rozwiązanie takie stanowi zatem atrakcyjną alternatywą w silnie konkurencyjnym segmencie małych samochodów. Różnica pomiędzy sprzęgłem eClutch a kompletną automatyzacją skrzyni biegów jest taka, że eClutch umożliwia automatyzację samego sprzęgła, a nie przekładni. Pedał sprzęgła przesyła tylko jeden sygnał elektryczny do aktuatora, który uruchamia sprzęgło.
Proces, jaki kryje się za jazdą w trybie Start-Stop z wyłączonym silnikiem nie jest skomplikowany: system stworzony przez firmę Bosch wykrywa, kiedy kierowca zdejmuje nogę z pedału gazu i wyłącza wtedy sprzęgło oraz odcina dopływ paliwa do silnika. Przypomina to w pewnym stopniu sytuację, gdy kierowca podczas zjeżdżania ze wzniesienia naciska na pedał sprzęgła.
Pomimo prostej zasady działania, z technicznego punktu widzenia nowy system stanowi spore wyzwanie. Bosch postanowił jednak je podjąć, albowiem umożliwia ono ograniczenie zużycia paliwa nawet o 10 procent.
Poza funkcją Stop&Go sprzyjającą oszczędności paliwa, sprzęgło eClutch stwarza także inne możliwości. Służyć może np. do wspomagania zmiany biegów, by przeciwdziałać szarpnięciom silnika, często odczuwanym w takiej sytuacji. Specjalny czujnik rejestruje początek procesu zmiany biegów, co dla odpowiedniego sterownika jest sygnałem, żeby dostosować prędkość obrotową silnika. Dzięki temu zmiana biegów jest płynna i komfortowa.
Sprzęgło eClutch stwarza jeszcze jedną, bardzo obiecującą możliwość. Otóż pozwala na połączenie napędu hybrydowego i manualnej skrzyni biegów. Dotychczas napęd hybrydowy związany był zawsze z przekładnią automatyczną, ponieważ przy skrzyni manualnej nie była możliwa koordynacja obydwu układów napędowych – silnika spalinowego i elektrycznego. A zatem jest spora szansa, że dzięki eClutch auta z napędem hybrydowym choć trochę staną się tańsze.