Elektryczna przyszłość

17 lut 2016
W filmie Andrzeja Kondratiuka „Gwiezdny pył” Stary (niezapomniany Krzysztof Chamiec) zbudował na rzeczce, nad którą mieszkał w chatce ze swą Starą (znakomita Iga Cembrzyńska), małą elektrownię wodną. Prąd z rzeczki posłużył Starym do zasilania specjalnego, skonstruowanego przez Starego wzmacniacza fal mózgowych i nadajnika wysyłającego je w eter z przesłaniem dla świata.
Kto wie, może gdyby Kondratiuk kręcił swój film dzisiaj, Starzy użyliby swojej elektrowni do ładowania elektrycznego samochodu. W ten sposób osiągnęliby ekologiczną oraz metafizyczną doskonałość w motoryzacji. Prąd podarowany przez naturę napędzałby bowiem pojazd, który nie emitowałby ani grama czegokolwiek.
Wszystko to przyszło nam do głowy po tym, kiedy zobaczyliśmy w mroźny wieczór na moście Siekierkowskim BMW I3. Elektryczny samochód jechał żwawo, tak jak normalny spalinowy truciciel, nie budząc skojarzeń z golfowym wózkiem. Nie jesteśmy co prawda mistykami nawiedzanymi przez prorocze wizje, ale zdaje się, że ujrzeliśmy przyszłość motoryzacji – nie tak wcale odległą.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

O sprawnym samochodzie, co ciągle się rozładowywał

Są rzeczy, o których filozofom się nie śniło. Perypetie z pewną, wysokiej klasy limuzyną, które opisujemy, do takich z pewnością można zaliczyć.

miniaturka

Jak rozgrzewać

Czy rozgrzewać samochód na postoju, czy też od razu ruszyć w drogę? Na to tradycyjnie pojawiające się po pierwszych solidniejszych mrozach pytanie odpowiadają przedstawiciele firmy Castrol.

miniaturka

PVT Plus, czyli lepsze chłodzenie tarcz hamulcowych

Lżejsza konstrukcja, większa odporność na pęknięcia termiczne, mniejsze zużycie klocków – to wedle firmy Brembo główne zalety wytwarzanych przez nią od niedawna tarcz hamulcowych z nowym kształtem przestrzeni wentylacyjnej.

miniaturka

Nie tylko wymiana

Przedstawiciele firmy LIQUI MOLY zalecają, aby przed wymianą starego płynu chłodzącego dodać do niego preparat „Oczyszczacz chłodnicy”, zaś po wymianie zastosować „Uszczelniacz chłodnicy”.

miniaturka

Pięćsetka BP

Koncern BP jest w Polsce obecny od niemal ćwierćwiecza. Jest zarazem największą zagraniczną firmą paliwową w Polsce, która zatrudnia ponad 3000 pracowników. Symbolicznym potwierdzeniem rynkowej pozycji BP jest otwarcie 500. stacji.

Zostaw Komentarz