Euro 6 wkracza
Od 1 września wszystkie nowe samochody z silnikiem wysokoprężnym wchodzące do produkcji muszą spełniać normę Euro 6, zaś z początkiem przyszłego roku obowiązek ten będzie dotyczyć już każdego auta napędzanego dieslem opuszczającego taśmę produkcyjną.
Norma emisji spalin Euro 6 jest kolejną z serii dyrektyw emisyjnych wydanych przez Unię Europejską. – Wraz z wprowadzeniem normy Euro 6 samochody z silnikami Diesla staną się tak czyste jak samochody benzynowe – mówi dr Rolf Bulander, członek zarządu spółki Robert Bosch odpowiedzialny za technologie napędowe. Nowe przepisy określają przede wszystkim niższe wartości maksymalne emisji cząstek stałych i tlenków azotu. Od 1 września 2014 roku nowe modele samochodów z silnikiem Diesla mogą emitować jedynie 60 miligramów tlenków azotu na kilometr (a zatem tyle samo co samochody z silnikami benzynowymi), dla porównania wcześniej dozwolona wartość wynosiła 180 miligramów na kilometr. Od 1 stycznia 2015 roku normę emisji Euro 6 spełniać będą musiały już wszystkie nowo wyprodukowane samochody.
Spadek o 99%
Od czasu wprowadzenia normy Euro 1 w roku 1993 emisje w ruchu drogowym uległy znacznemu ograniczeniu. Dzięki rozwojowi techniki wtrysku udało się bardzo obniżyć ilość składników spalin uznawanych za szkodliwe, a więc takich jak tlenki azotu czy cząstki stałe. Dość powiedzieć, że od 1990 roku emisję cząstek stałych w samochodach z silnikami Diesla ograniczono o około 99%. Jednocześnie nowoczesny diesel emituje niemal 98% mniej tlenków azotu w porównaniu do samochodów z początku lat dziewięćdziesiątych. Postępująca elektryfikacja napędów zapewne pozwoli jeszcze bardziej obniżyć poziom emisji.
Podobne ceny
Porównywalne modele spełniające wymagania normy Euro 6 mają zazwyczaj podobne ceny jak auta zgodne z normą Euro 5. Bywa też jednak tak, że są dostępne wyłącznie z dodatkowymi pakietami wyposażenia, które podnosi cenę – przykładowo mobtowana jest do nich inna skrzynia biegów lub inne ogumienie.
Konieczny AdBlue
Samochody z silnikami Diesla wymagają odpowiednio dostosowanego układu oczyszczania spalin, który pozwala im osiągać emisje niższe od wartości granicznych przewidzianych w normie Euro 6. W przypadku pojazdu o wadze do 1700 kg wystarcza niedrogi katalizator zasobnikowy NOx. – W przypadku cięższych pojazdów jedynym rozwiązaniem jest katalizator SCR z dodatkowym środkiem redukcyjnym AdBlue – mówi dr Markus Heyn, prezes działu branżowego Diesel Systems w spółce Robert Bosch GmbH. W tym systemie dodawany jest środek AdBlue, który jest bezwonnym roztworem mocznika. Roztwór wchodzi w reakcję ze spalinami i przekształca tlenki azotu w nieszkodliwy azot i parę wodną. Środek AdBlue musi być okresowo uzupełniany.
Na podstawie materiału firmy Bosch
Mam pytanie. Jakie normy spalin ma większość statków i samolotów ? Czy Łapie się do Euro-1?
Pytanie jest bardzo dobre ! ale niestety wymienione pojazdy nie podlegają żadnym normom ! Z drugiej strony podoba mi się to bo musi się to psuć a w końcu mam Warsztat i z takich wynalazków się zyje, przynajmniej 4 razy w tygodniu wyjeżdzają pojazdy DPF OFF !
A ile razy w tygodniu wyjeżdzają pojazdy TPMS OFF?