Exide wykorzysta energię słoneczną

12 lis 2019

Producent akumulatorów Exide Technologies zapowiedział nową inwestycję – instalację słoneczną, która zasili fabrykę Exide w San Esteban de Gormaz w Hiszpanii. Instalacja sprawi, że Exide będzie czerpać znaczną część energii ze źródeł odnawialnych i zmniejszy emisję CO2. Projekt zostanie wdrożony w ramach 15-letniej umowy z międzynarodową grupą energetyczną EDP i będzie realizowany na podstawie podobnej umowy (dotyczącej energii słonecznej) – zawartej w tym roku między Exide i EDP w Portugalii.

Nowa inwestycja Exide obejmie instalację elektrowni fotowoltaicznej do użytku własnego z wykorzystaniem około 4 tys. paneli słonecznych. EDP España opracuje i wykona instalację „pod klucz” – dostarczy i zamontuje jej części oraz  wyposażenie, zajmie się konserwacją i dokumentacją całego procesu. System zarządzania energią pozwoli na monitorowanie wytwarzanej energii i sposobów jej wykorzystywania w tzw. czasie rzeczywistym. EDP będzie prowadzić elektrownię przez 15 lat, po czym stanie się ona własnością Exide. Instalacja fotowoltaiczna, o mocy 1,3 MW, pozwoli fabryce Exide pokryć roczne zapotrzebowanie w zakresie zasilania w formie energii słonecznej. Umożliwi to zmniejszenie emisji CO2. Inwestycja jest także – w szerszym wymiarze – oznaką rosnącego zainteresowania energią słoneczną jako rzeczywistym i zrównoważonym rozwiązaniem dla firm.

Nowa umowa została podpisana w hiszpańskiej siedzibie Exide w Azuqueca de Henares (prowincja Guadalajara) przez Stefana Stübinga, prezesa EMEA w Exide, oraz Javiera Sázena de Jubera, dyrektora generalnego ds. handlowych EDP España. Wzmacnia ona relacje między dwiema firmami, które współpracowały już wcześniej w ramach budowy podobnej elektrowni w Portugalii – będącej największym projektem EDP w sektorze energii słonecznej w tym kraju.

Możliwość wytwarzania energii na własny użytek jest jednym z największych wyzwań, przed którym stoi sektor energetyczny. Energia słoneczna już teraz jest rozwiązaniem dostępnym dla biznesu i pozostanie nim w przyszłości, ponieważ oferuje wiele korzyści: zwiększa konkurencyjność firmy, zmniejsza jej rachunki za energię elektryczną i optymalizuje efektywność energetyczną, a jednocześnie wzmacnia zaangażowanie klienta biznesowego w zrównoważony rozwój – powiedział Sáenz de Jubera z EDP España.

Cieszymy się, że dołączymy do EDP w przedsięwzięciu z zakresu energii odnawialnej – mówił Stefan Stübing z Exide. – Energochłonne gałęzie przemysłu będą musiały coraz częściej polegać na zrównoważonych źródłach energii, takich jak energia słoneczna, a nasza nowa instalacja fotowoltaiczna pokazuje skalę tego, co jest możliwe. Nie tylko bowiem zmniejszy to emisję dwutlenku węgla, podkreślając zaangażowanie Exide w zrównoważony rozwój, ale także poprawi naszą wydajność i efektywność.

Zostaw Komentarz