Federal-Mogul, CNG i świece zapłonowe

17 lis 2014

Federal-Mogul_Transit Spark PlugsZ myślą o pojazdach zasilanym sprężonym gazem ziemnym (CNG) w Federal-Mogul opracowane zostały specjalne świece zapłonowe. Prace te podjęto, gdyż coraz bardziej restrykcyjne normy emisji spalin oraz rosnąca presja by korzystać ze zrównoważonych źródeł energii powodują zwiększone zainteresowanie takimi pojazdami w transporcie miejskim (autobusy) oraz do przewożenia ładunków na krótkich dystansach (ciężarówki).

Pojazdy zasilane CNG bez trudu są w stanie spełnić normę emisji Euro 6 i doskonale odpowiadają potrzebom branży transportowej działającej w aglomeracjach miejskich. Nic zatem dziwnego, że rośnie zainteresowanie samochodami tego typu.

Dostrzegając to zjawisko, w Federal-Mogul opracowano specjalne świece zapłonowe do pojazdów zasilanych CNG. Było to o tyle łatwiejsze, że firma ma bardzo długie doświadczenie w produkcji świec nie tylko do silników benzynowych, ale także do jednostek stacjonarnych zasilanych gazem ziemnym. Sięgnięto przy tym po nowe materiały, a przede wszystkim uwzględniono specyfikę zasilanych metanem silników stosowanych w samochodach. – Każda aplikacja jest dopasowana do oczekiwań klientów. Oferuje optymalną wydajność, a co za tym idzie większą trwałość, ogranicza zużycie paliwa oraz redukuje emisję – tłumaczy dr Rene Trebbels, inżynier Federal-Mogul specjalizujący się w układach zapłonowych. – Tworzymy różne konfiguracje z irydową elektrodąśrodkową oraz, zależnie od przeznaczenia świecy, platynową lub irydową elektrodą boczną, aby zoptymalizować działanie świecy i jej żywotność.

W porównaniu do zasilanych gazem jednostek stacjonarnych, które generalnie pracują w stabilnych warunkach, silniki stosowane w samochodach mają nieporównywalnie bardziej zróżnicowane warunki pracy. Już choćby z tego wynika więc, że narażone są m.in. na dużo większe i częstsze wahania temperatury. Zauważmy także, iż charakterystyczne są dla nich powtarzalne okresy pracy na biegu jałowym, a następnie przy szeroko otwartej przepustnicy. Rene Trebbels wskazuje , iż skutkuje to dodatkowym obciążeniem termicznym świec. – Temperatury elektrod w silnikach pojazdów ciężarowych są wyższe od występujących w aplikacjach stacjonarnych. Energia iskry jest niższa, ale możemy dobrze wykorzystać nasze doświadczenie w zakresie geometrii, materiałów i procesów produkcyjnych, aby zniwelować te utrudnienia .

Zostaw Komentarz